in , ,

Досвідчений ендокринолог відповіла на 9 найпопулярніших запитань на запитання про гормони

Марина Берковська — лікар-ендокринолог і дієтолог. Зараз вона практикуючий лікар, а також жінка ділиться корисною інформацією про здоров’я і лікарський досвід на своїй сторінці в Інстаґрам.

Ми в Тутка ділимося 9-ма відповідями на 9 найпопулярніших запитань до Марини — наприклад, як схуднути та побороти потяг до солодкого, що робити при постійній втомі та як боротися з ПМС.

1. Що таке «порушений гормональний фон» і чи треба час від часу здавати аналізи на всі гормони?

Діагнозу «порушений гормональний фон» в медицині немає, і перевіряти всі гормони в крові, сечі, слині та інших біологічних рідинах не треба. В ендокринології, як і взагалі в медицині, заведено лікувати пацієнта, а не його аналіз.

Ендокринологічні хвороби зазвичай мають яскраву клінічну картину, і діагнози часто ставляться, як то кажуть, «з порогу». Звичайно, є і виключення, наприклад гіпотиреоз зі своїми «масками», тому фахівці перевіряють рівень тиреотропного гормону практично у всіх. Але це тільки ТТГ, а не 10-15 гормонів, які досліджуються без призначень. Для будь-якого гормонального аналізу є свої клінічні показання, і правильною послідовністю дій є така: аналіз скарг, анамнезу та клінічної картини — призначення відповідного обстеження — лікування.

Тому якщо у вас немає проблем з циклом, облисінням, безпліддям, будь ласка, не здавайте аналізів на статеві гормони. Якщо ви стрункі й маєте нормальний рівень глюкози в крові — не перевіряйте інсулін. Не здавайте непотрібних аналізів — бережіть гроші та нервові клітини (свої й ендокринолога).

2. Як боротися з ПМС?

Офіційні рекомендації полягають в тому, щоб у складних випадках «вимикати» яєчники (комбіновані оральні контрацептиви, естрогеновий пластир під час другої фази) і використовувати антидепресанти й анксіолітики. Якщо все дуже погано, будь ласка, не лікуйтеся самостійно. Знайдіть гарного гінеколога.

У більшості ж випадків ми можемо допомогти собі самі. По-перше, розберіться з харчуванням. Не вживайте прості вуглеводи, обмежте споживання солі, за тривожності — виключіть каву. Налягайте на білок, правильні жири, харчуйтеся регулярно.

По-друге, змініть спосіб життя. Тут багато варіантів: піти з дому у фітнес-центр на йогу, в басейн, відвідати салон краси, піти на шопінг, акупунктуру, масаж, шоколадне обгортання. Головне в цій справі — ви задоволені й не зганяєте свій ПМС на чоловіка і дітей.

По-третє, приймайте добавки.

3. З’явилися проблеми зі сном, і схуднути ніяк не вдається. В чому може бути причина?

Можливо, в цьому винен мелатонін — гормон сну, стрункості та молодості. Крім того, це ще й потужний антиоксидант і «гормон розслаблення». Складне засинання, часті пробудження, розбитість вранці, кошмари, пізні засинання і пробудження, погана переносимість зміни часових поясів — все це найбільш очевидні ознаки недостатньої кількості мелатоніну.

Тільки не поспішайте за ним в аптеку, це все ж таки не аскорбінка. Насамперед спробуйте нормалізувати свій власний мелатонін: лягайте до 23:00, не світіть в очі ґаджетами на ніч, не наїдайтеся.

Якщо все-таки без препарату не обійтися, починайте з малих доз, поступово підвищуючи їх до індивідуальних. Якщо ви після прийому мелатоніну міцно заснули, але прокинулися посеред ночі від серцебиття, тривоги, пітливості й не можете заснути — ви його передозували.

Протипоказаннями для прийому є вагітність, лактація й аутоімунні захворювання. Тривалий прийом мелатоніну можливий тільки під наглядом лікаря.

4. Як схуднути?

Набагато важливіше не схуднути, а утримати масу тіла. Ось тут криються найбільші труднощі, тому що дієти в цій справі не допоможуть. Вам доведеться змінити своє ставлення до їжі, поступово знижуючи її калорійність. Їсти треба з розумом, повільно, без телевізора й Інтернету перед очима.

Як саме харчуватися? Який стиль харчування вибрати? Насправді це не так важливо. Давно доведено, що буде працювати будь-яка дієта, якщо вона створює дефіцит калорій. Це закон збереження енергії, його не обдуриш.

Приймати їжу 2 рази на день чи 5? За великим рахунком — немає значення. Хтось, харчуючись 2 рази на день, з’їдає менше і не думає постійно про їжу, а щадне харчування для нього створює картину постійного наїдання, хтось, навпаки, не відчуває насичення від 2-3-разового харчування, і йому комфортніше робити 1-2 невеликих перекуси. Знайдіть те, що підходить саме вам.

Чи варто дотримуватися низьковуглеводних, знежирених або вегетаріанських дієт? Поки достовірно відомо, що на здоров’я серцево-судинної системи та тривалість життя найкраще впливають середземноморська і DASH-дієти, а також пескетаріанство, яке допускає споживання риби й морепродуктів.

5. Які аналізи здати при постійній втомі?

За банальною втомою можуть ховатися серйозні захворювання, тому діагноз «астенія» (синдром хронічної втоми) виноситься методом виключення їх. Це справа складна і заплутана, яка іноді вимагає злагодженої роботи команди фахівців. Ось мінімум, який я призначаю при скаргах на постійну слабкість:

 • Клінічний аналіз крові (з лейкоцитною формулою і ШОЕ).
 • Загальний аналіз сечі.
 • Біохімічний аналіз крові.
 • Тест на вагітність або β-ХГТ в крові.
 • ТТГ, вільний Т4.
 • Обстеження на інфекції: ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С. Кілька експертів пропонують виключити ще хворобу Лайма.
 • ЕКГ.
 • Рентгенографія легень (або флюорографія, низькодозового КТ — на розсуд лікаря).
 • Для жінок рекомендовані також огляд гінеколога, УЗД органів малого таза і молочних залоз, для чоловіків — аналіз крові на PSA.

6. Чи правда, що молоко провокує розвиток акне?

Побутує думка, що молочні продукти, особливо знежирені, стимулюють секрецію інсуліну або містять фактори росту, що призводить до посилення дії андрогенів на шкіру, посилення вироблення підшкірного сала, тобто до розвитку і прогресування акне. На даний момент існує кілька досліджень, згідно з якими зроблені висновки про невелике посилення вираженості акне на тлі збільшеного вживання молочних продуктів. Але цих даних недостатньо для офіційних рекомендацій.

Що нам робити? Моя думка поки незмінна: немає проблем — вживаємо молочні продукти (НЕ знежирені), хочемо схуднути — вживаємо молочні продукти в першій половині дня, бажано з овочами. Замучили акне — виключаємо з раціону солодке, газоване, хімічне, а якщо це не працює, то і молочне. І не забудьте відвідати гастроентеролога, тому що з великою ймовірністю винен кишківник.

7. Чи є непотрібні аналізи, які не треба здавати?

Подаю 7 аналізів, які я ніколи не призначаю, але які останнім часом мені приходиться частіше інтерпретувати, тобто заспокоювати пацієнтів, стривожених їх «ненормальністю». Отже, це:

 • Кортизол в крові на чистому тлі. Як правило, до мене потрапляють підвищені показники, але це нічого не означає.
 • Інсулін, С-пептид і лептин в осіб з нормальною глюкозою без ожиріння. Тут мені доводиться «розгрібати» і підвищені, і знижені значення.
 • 17-ОН-прогестерон у жінок без безпліддя і з кількома нормальними пологами в анамнезі.
 • Рівень андрогенів і пролактину під час вагітності.
 • Тиреоглобулін. Єдина ситуація, коли його треба контролювати, — це спостереження за пацієнтом після радикального лікування раку щитоподібної залози.
 • Альдостерон за відсутності підвищеного тиску.
 • Прогестерон в крові.

8. Як побороти потяг до солодкого?

Щоб побороти патологічний потяг до солодкого, треба розібратися в причинах цієї ненависної залежності. Стрес, депресія, знижений емоційний фон, невдоволення собою — і ось ми вже тягнемося до солодкого, тому що нам не вистачає ендорфінів. Що робити? Шукати ендорфіни в іншому, менш солодкому «місці». Ось з чого можна почати:

 • Додайте регулярні фізичні навантаження. Повірте, це той ще наркотик, і ендорфінів виділиться не менше.
 • Збалансуйте раціон. Можливо, вам не вистачає складних вуглеводів і білків.
 • Лягайте спати до 23:00 і вставайте біля 7.00. І навіть у свята. Інакше ви отримаєте дисбаланс кортизолу, соматотропіну, меланіну з усіма наслідками, що випливають у вигляді надмірної ваги, денної млявості й так далі.
 • Відмовтеся від суворих дієт, адже вони — пряма дорога до хронічного стресу і зривів. Якщо ви до вчорашнього дня їли по пів кіло цукерок щодня, не треба переходити на одне броколі — дійте поступово.

9. Що краще: добавки з йодом чи йодована сіль?

За оцінкою фахівців, велика кількість населення нашої країни відчуває дефіцит йоду різного ступеня. Щоб з ним боротися, було введено обов’язкове йодування кухонної солі. Це не нісенітниця, не маркетинговий хід, а простіший, дешевий і ефективніший спосіб захистити людей від йододефіциту.

Багато з людей вважають, що морська сіль — найкраще джерело йоду, ніж кухонна йодована. Ні. У морській солі містяться лише залишкові кількості йоду, в основному у вигляді йодиду, але основна його частина випаровується при випаровуванні. У йодованої солі, навпаки, міститься більш стабільний йодат калію. Однак і морська сіль буває додатково йодованою, дивіться уважно етикетки.

БАДи з «органічним йодом» не мають значущих переваг перед звичайною йодованою сіллю або препаратами йодиду калію. Просто зверніть увагу, в якій формі та дозі знаходиться йод в обраному вами продукті.

Сподобалось?

Простота та глибокий зміст цих коміксів заворожує погляд…

15 дивних ситуацій, коли дівчата розуміють, що життя їх зрадило