Гід для тих, хто обожнює сир, але абсолютно в ньому не розбирається

Виявляється, сир може викликати залежність. Не дивно, що ми поглинаємо цей продукт у величезних кількостях: кожен європеєць в рік з’їдає приблизно 18,5 кг сиру. Всупереч такій любові, далеко не всі знають, як з вигляду визначити якість сиру, як його зберігати і як зрозуміти, що продукт зіпсований.

Тутка склав для вас невеликий сирний гід. Вкінці статті ми підготували бонус: виявляється, сир, який багато хто з нас просто обожнює, насправді сиром зовсім не є.

За кольором продукту можна зрозуміти, чим харчувалися тварини, чиє молоко використовувалося при виробництві

Йтиметься про сир на коров’ячому молоці. Насичений жовтий колір свідчить про те, що корови харчувалися свіжою травою (як правило, це весняна трава). І навпаки: якщо сир має блідий відтінок — тварини споживали дуже мало трави, а таке зазвичай буває взимку, коли корови їдять сіно.

Якщо бачите сир яскраво-помаранчевого кольору, знайте, що, швидше за все, вся справа в харчовому барвнику аннато. Його виробляють з насіння тропічного дерева. Цей барвник нешкідливий і не має ніякого смаку, додають його в сири за традицією для краси.

Дуже блідий, майже білий сир зроблений, вірогідно, з козячого або овечого молока. Річ у тому, що кози та вівці не накопичують бета-каротин, який надає жовтого кольору продукту, а розщеплюють його на вітамін A. Тож що в овечому та козячому сирах цього вітаміну дуже багато.

Якщо термін придатності сиру закінчився, викидати його не обов’язково

Якщо термін придатності, зазначений на упаковці, підійшов до кінця, не поспішайте викидати сир. Проведіть невеликий тест :

  • Понюхайте. Якщо відчуваєте аміачний запах — сир зіпсований. Однак, якщо спочатку продукт пахнув різко, то потрібно розуміти, що з часом аромат буде тільки посилюватися і це зовсім не означає, що сир зіпсувався.
  • Спробуйте невеликий шматочок. Відчувши печіння або поколювання, виплюньте: сир зіпсований, навіть якщо пахне та виглядає прийнятно.

Окремо варто згадати цвіль на твердих сирах. Якщо вона біла або синьо-зелена, то це природно — уражену ділянку досить просто зрізати. Якщо ж колір червоний, помаранчевий або чорний, то продукт потрібно викинути.

У тому випадку, коли цвіль утворюється на м’якому сирі, то спосіб з видаленням ураженої ділянки вже не спрацює: спори в м’якій субстанції поширюються дуже швидко, тому від такого сиру необхідно терміново позбутися.

Про псування продукту може свідчити і колір. Якщо сир потьмянів, став блідим або сіруватим, то він, на жаль, в їжу вже не годиться. До ознак псування можна віднести і такі:

  • виникнення липкого або слизового шару;
  • зміна консистенції (затвердіння або, навпаки, розм’якшення);
  • роздуте пакування.

Буває так, що від сиру пахне кислим молоком або на смак він нагадує кисле молоко. Це означає, що продукт в їжу не придатний. Зрозуміло, якщо цього присмаку спочатку не було.

Практично кожен з нас зберігає сир неправильно

Тверді сири можуть стояти в холодильнику 4-6 місяців, якщо ви правильно їх зберігайте. По-перше, не можна залишати продукт в магазинному пакуванні (зазвичай це поліетиленова плівка). Найкраще використовувати спеціальний сирний папір або пергамент, підійде і скляна тара.

Річ у тім, що під плівкою сир не «дихає», а тому швидше псується. Крім того, сир може працювати як губка і вбирати різні пластифікатори, які містяться в плівці (через них вона розтягується і прилипає).

Деякі сировари радять нанести на пергамент трохи оцту перед тим, як загорнути в нього сир. Оцет вбиває цвіль, а на смак сиру, як це не дивно, зовсім не впливає.

Напівтверді та напівм’які сири зберігають смак і свіжість протягом 2-4 тижнів. Зберігати їх потрібно в холодильнику. Від магазинної тари теж доведеться позбутися. Такі сорти сиру найкраще загортати в пергамент і класти в пакет із зіп-застібкою: він пропускає повітря в невеликій кількості та оберігає сир від вбирання запахів інших продуктів, які знаходяться в холодильнику.

Найменший термін придатності у м’яких сирів – 1-2 тижні. Зберігати їх краще в закритих пластикових контейнерах.

Свіжий сир (моцарелла, фета) зберігають в розсолі. Його можна приготувати самостійно: 1 ст. л. солі на 3 склянки води. Змінювати воду потрібно в тому випадку, якщо в неї потрапив бруд.

Бонус: сир, до якого звикли багато з нас, взагалі сиром не є

Всілякі плавлені сири, а також ті слайси, які кладуть в бургери, насправді сирами не є. Частину молока в процесі приготування цих продуктів замінюють на оброблений молочний або сироватковий білок. Так сир готується легше, зберігається довше та й зовнішній вигляд має куди більш презентабельний — яскраві руді квадратики.

Часто їсте сир? Розкажіть, який сорт ваш найулюбленіший.

За матеріалами