Коли настає «вік щастя» і що насправді робить наше життя щасливішим

«Щастя – це коли тебе розуміють», – написав герой фільму «Доживемо до понеділка». Відповідь на запитання: «Що таке щастя?» у кожного своя: для одних людей – це сім’я, для інших – можливість самореалізації, а комусь для щастя потрібні подорожі. А ось вчені вважають, що всі ми буваємо найбільш щасливими в певні роки життя. Та й для щастя, за великим підрахунком, усім нам потрібно одне і те ж.

Тутка має мету – робити своїх читачів хоч трішки щасливішими. І ми розповімо, що для цього потрібно.

Ханнес Швандя, що працює в Лондонській школі економіки, провів дослідження серед 23 161 жителя Німеччини у віці від 17 до 85 років, попросивши оцінити ступінь задоволеності людей своїм життям: перший раз – у період з 1991 по 2002 рік, другий раз – 5 років після цього. На основі відповідей вчений створив U-подібну криву, піки якої припали на 23 роки і 69 років. А це означає, що саме в цьому віці люди відчувають себе найбільш щасливими.

Чому саме 23 і 69?

Перший «вік щастя» настає, коли людині трохи за 20. Саме в цьому віці люди повністю задоволені своїм фізичним і душевним станом і сповнені очікувань щасливого майбутнього. Крім того, в 23 роки люди вважають, що задоволеність життям згодом буде тільки збільшуватися, проте те саме дослідження підтвердило, що рівень очікування перевищує реальний рівень щастя в той чи інший період часу приблизно на 10%. Тобто люди проживають трохи менш щасливе життя, ніж уявляють в молодості.

Нижній же пік щастя припадає на вік близько 50 років: крім того, що в цей період життя людина відчуває себе найбільш самотньою, сюди також додається усвідомлення того, що молодість пройшла і вона знаходиться на порозі старості. А ще люди в цьому віці найбільше жалкують за втраченими можливостями. Однак потім настає примирення зі своїм віком, і «крива щастя» починає рости вгору, досягаючи свого піку в 69 років.

Другий пік щастя, який людина відчуває на порозі 70-річчя, обумовлений декількома факторами. По-перше, в цьому віці люди починають отримувати радість від простих речей і усвідомлювати, наскільки вони недооцінювали їх важливість раніше. По-друге, більшість людей в цьому віці вже не працюють, а отже, стрес, пов’язаний з трудовою діяльністю і знижений рівень задоволеності життям зникає. Крім того, у людей з’являється більше вільного часу, і вони отримують можливість витрачати його на себе.

Що таке щастя з точки зору науки?

За відчуття щастя в нашому організмі відповідають гормони. Механізм «доставки» такий: у відповідь на якийсь стимул, наприклад, обійми з близькою людиною, наш організм виробляє гормон дофамін, який впливає на прилегле ядро в мозку: це особлива група нейронів, яка й несе основну відповідальність за відчуття щастя. Дофамін впливає і на формування почуття любові, в тому числі й материнської.

Дофамін виробляється навіть при спогадах про приємні з точки зору людини моменти, тому вони теж приносять нам задоволення.

Всупереч поширеній думці, щасливі люди не здоровіші за нещасливих. Згідно масштабному дослідженню, в якому взяли участь 1 млн жінок, суб’єктивний рівень щастя не впливає на здоров’я і тривалість життя. Насправді зв’язок тут зворотний: здорові люди відчувають себе більш щасливими, ніж ті, у кого є які-небудь захворювання.

Чи можна підвищити рівень щастя?

Можна. І зробити це простіше, ніж здається. Наприклад, один з потужних тригерів, які запускають механізм щастя, – це допомога тим, хто вас оточує. Дослідження підтвердило, що люди, які роблять добрі справи для інших 5 разів на тиждень протягом 6 тижнів, стають більш щасливими.

У тому ж дослідженні вчені з’ясували, що чим конкретніше мета, тим вищий рівень щастя. Тобто, щоб стати більш щасливим, потрібно допомагати комусь конкретно, а не ставити абстрактні завдання. Наприклад, знайти будинок для людини-безхатька набагато «вигідніше» з точки зору щастя, ніж жертвувати гроші до фонду допомоги тим, хто залишився без житла.

На думку професора Гарвардського університету Деніела Гілберта, який займається дослідженням механізмів щастя, головне, що потрібно для щасливого життя – це проводити час з сім’єю і близькими людьми. Це набагато важливіше, ніж гроші, і більш важливе, ніж здоров’я. Більш того, гроші, витрачені на похід у кіно або подорож, принесуть більше щастя, ніж придбання речей – просто тому, що ми розділяємо задоволення з іншими людьми.

Насправді навіть посмішка може зробити людину щасливішою, і це доведений факт. Отож, посміхайтеся!

А в якому віці ви відчували себе найбільш щасливим?

За матеріалами