Лікар-офтальмолог відповів на 7 найважливіших запитань про зір

Всім привіт! Мене звуть Людмила Панюшкіна, я практикуючий лікар-офтальмолог, а ще веду свій блог про здоров’я очей. У своїй роботі я часто стикаюся з міфами і забобонами: хтось досі вірить, що чорниця допомагає при хворобах очей, а хтось упевнений, що зір погіршується від окулярів.

Сьогодні я відповім на найпоширеніші запитання і підкажу, як зберегти здоров’я очей надовго. Стаття не замінить консультацію фахівця і не є науковою, а має ознайомлювальний характер.

1. Чи шкідливе випромінювання екранів для очей?

Важко уявити сучасне життя без комп’ютерів і мобільних телефонів. Очевидно, що багатьох людей хвилює запитання: «А чи так шкідливі гаджети для здоров’я очей?»

Ті, хто змушений тривалий час працювати за комп’ютером, часто скаржаться на втому і почервоніння очей, відчуття піску в очах. Здивую вас, але випромінювання від екрану тут ні при чому. Тут винна безперервна робота на близькій відстані від об’єкта (комп’ютер, документи, книга, телефон), яка супроводжується рідкісним морганням і як наслідок розвитком сухості очей. Проблема вирішується дотриманням зорового режиму і закапуванням зволожувальних крапель в очі.

Виробники комп’ютерних окулярів (їх ще називають блу-блокери) як основний аргумент при просуванні своєї продукції використовують дослідження про шкідливий вплив синього випромінювання від екранів на сітківку ока. Синє світло, на думку деяких вчених, може викликати незворотні зміни в сітківці і сприяти зниженню зору.

Але річ в тому, що ці дослідження проводилися або на тваринах, або це були експериментальні дослідження клітин сітківки у пробірці. Більше того, експерименти проводяться, як правило, в екстремальних умовах (високі дози випромінювання), які ми і не додумаємося відтворювати в житті.

Вплив сонячного випромінювання на людське око також вивчався в екстремальних умовах з людьми, які проводили багато часу на відкритому повітрі і рідко користувалися сонцезахисними окулярами. Однак сонячне світло набагато яскравіше за будь-яке освітлення, яке використовується в приміщеннях, а вплив синього випромінювання від екранів комп’ютерів значно менший, ніж загальний ефект від перебування на сонці.

Таким чином, на цей момент немає досліджень, які впевнено підтверджують, що тривалий вплив синього випромінювання від екранів цифрових пристроїв може викликати незворотні зміни в сітківці ока. Потенційно синє випромінювання може бути небезпечним для сітківки, але поки ми не знаємо, які дози або яка тривалість його впливу може призвести до незворотних змін. Поки всі дослідження в цій сфері більше схожі на рекламу і не повинні сприйматися як негайні дії.

Пам’ятайте, що окуляри, які блокують синє випромінювання, не відносяться до категорії медичних виробів, а отже, не вимагають схвалення FDA – найсуворішого і неупередженого органу з контролю за якістю та безпекою ліків та медичних технологій. Носити їх чи ні – вирішувати вам.

Важливо також пам’ятати, що синє світло відіграє найважливішу роль в регуляції циклів «сон-неспання», і тривале носіння блу-блокерів може привести до сонливості в денний час. А ось увечері (приблизно за 2 години до сну) рекомендується звести до мінімуму використання гаджетів або використовувати спеціальні фільтри/програми, які блокують синє випромінювання. Як ви розумієте, це важливо не для здоров’я очей, а для міцного повноцінного сну.

2. Я багато працюю за комп’ютером, і очі втомлюються. Що мені робити?

Як ми вже з’ясували, скарги на втому, дискомфорт, почервоніння і сухість в очах виникають не через випромінювання моніторів, а через неправильно організоване робоче місця і рідкісне моргання.

Як запобігти виникненню неприємних симптомів? Це набагато простіше, ніж здається:

1. Дотримуйтесь зорового режиму. Наприклад, можна користуватися правилом «20-20-20»: кожні 20 хвилин дивіться протягом 20 секунд на предмети, що знаходяться на відстані 20 футів (близько 6 м) від вас.
2. Переконайтеся, що діоптрії в ваших окулярах підходять для роботи за комп’ютером (після 40-45 років окуляри для дороги і окуляри для роботи за комп’ютером будуть різні).
3. Використовуйте зволожувальні краплі при сухості очей.
4. При організації робочого місця дотримуйтесь наступних норм:

  • Екран повинен знаходитися від очей на відстані приблизно 50-60 см, бажано на 20 см нижче рівня очей.
  • Висота стільця повинна бути відрегульована так, щоб стопи повністю розташовувалися на підлозі. Не забувайте підлаштовувати стілець під дитину, якщо комп’ютер перебуває в загальному користуванні з дорослими.
  • Відверніть комп’ютер від інших джерел світла, щоб мінімізувати відблиски на екрані.
  • Зменшіть освітлення або використовуйте противідблискуючі екрани.

3. Дитяча короткозорість з’являється через гаджети?

Багато батьків вважають телевізор головним винуватцем розвитку короткозорості у дітей. Давайте розберемося, чи так це насправді.

Більшість дітей народжуються з далекозорістю (тобто мають невеликий плюс). У міру дорослішання дитини очне яблуко витягується, подовжується, і далекозорість виправляється без будь-якої корекції. Якщо очі ростуть занадто інтенсивно, з’являється короткозорість. У цьому випадку для того, щоб бачити добре, дитині потрібні мінусові окуляри.

Причини виникнення короткозорості досі повністю не відомі. Основна роль належить спадковості і зовнішнім екологічним факторам. Серед останніх найбільш вивчено захисну дію сонячного світла на ризик виникнення короткозорості. За даними декількох великих досліджень, прогулянки на свіжому повітрі можуть зменшити ймовірність виникнення та прогресування короткозорості.

А що з навантаженням на близькій відстані, яка довгий час розглядалася як основний фактор, що провокує короткозорість? Сучасні дослідження не знаходять підтвердження цієї теорії. Підлітки, які дивляться телевізор або проводять багато часу за комп’ютером, мають великі шанси на виникнення або прогресування короткозорості, тому що позбавляють себе сонячного світла і не проводять час на вулиці, а зовсім не через гаджети. Незважаючи на побоювання батьків щодо «зависання» дітей перед екранами, офтальмолог навряд чи повинен обмежувати цей час. Необхідно пересувати фокус уваги батьків з гаджетів на організацію дозвілля дітей поза домом, на свіжому повітрі.

Рекомендації щодо обмеження екранного часу більше важливі не для збереження зору, а для нормального розвитку нервової системи дитини. Американська академія педіатрії рекомендує для дітей до 2 років повну відмову від перегляду телевізора і використання гаджетів дуже нетривалий час. У більш старшому віці необхідно обмежити загальний час перегляду телепередач до 1-2 годин на день, а дітям у віці 2-5 років рекомендується використовувати гаджети не більше 1 години на день.

4. Чи обов’язкові сонцезахисні окуляри?

І дорослі, і діти, незалежно від типу шкіри, мають високу ймовірність нашкодити очам надлишковим впливом УФ-випромінювання. Важливо пам’ятати: шкода від УФ-випромінювання накопичувальна, вона акумулюється протягом усього життя. Люди зі світлим кольором райдужної оболонки (блакитний, зелений) мають більш високий ризик розвитку онкологічних захворювань через меланому райдужки або увеальну меланому.

УФ-випромінювання не блокується туманом або хмарами. Найбільшу кількість УФ-випромінювання ви ризикуєте отримати всередині дня, на великих висотах і коли світло відбивається від води або снігу. Тому важливо вибрати хороші сонцезахисні окуляри і собі, і своїм дітям.

Сонцезахисні окуляри повинні блокувати 100% шкідливого випромінювання. Віддавайте перевагу лінзам з позначкою UV 400 і пам’ятайте: інтенсивність забарвлення лінз не впливає на цей параметр, так само добре можуть захищати окуляри і з темними, і зі світлими скельцями. Також окуляри розрізняються за пропусканням світла. Є 5 категорій фільтрів. Вони позначаються цифрами від 0 до 4 (зазвичай цифра вказується на внутрішній поверхні лінзи поруч зі знаком СЕ). Фільтр з позначкою «0» пропускає від 80 до 100% світла, з позначкою «4» – від 3 до 8%. У місті, наприклад, для водіння автомобіля, достатньо 1-й або 2-ї категорії фільтру, для поїздки на море або в гори – 3-ої або 4-ої категорій.

Ще один важливий нюанс: краще взагалі не носити окулярів, ніж бути в темних окулярах без належного УФ-захисту. На яскравому сонці наші зіниці рефлекторно зменшуються в діаметрі, обмежуючи шкідливий вплив УФ-випромінювання на кришталик і сітківку. Якщо ви перебуваєте на сонці в темних окулярах без УФ-фільтра, зіниця залишатиметься широкою – так ще більше шкідливого випромінювання проникне в око. Якщо ви сумніваєтеся в якості сонцезахисних окулярів, краще утримайтеся від купівлі.

5. Правда, що чорниця і морква покращують зір?

Фрукти, овочі та наявні в них вітаміни необхідні організму людини, але користь деяких з них явно переоцінена: так, наприклад, склався міф про те, що чорниця і морква сприятливо впливають на зір. У чорниці дійсно містяться вітаміни і мікроелементи. Але це не означає, що її поява у вашому раціоні захистить вас від проблем з очима.

Не існує жодного дослідження, яке могло б підтвердити факт користі цієї ягоди для зору людини. Приблизно та ж ситуація і з морквою. Взагалі очні захворювання рідко пов’язані з нестачею вітамінів, та й звичайний раціон цілком задовольняє потреби очей у вітамінах. Тому набагато ефективніше при проблемах з очима звернутися до окуліста, а не налягати на овочі, фрукти і ягоди, сподіваючись на чарівне зцілення.

6. Правда, що жінкам, які не народжували, не можна проводити процедуру лазерної корекції зору? Які існують фактори ризику?

Це міф. Лазерна корекція – досить безпечна процедура, ризики при її проведенні мінімальні. Перед операцією проводиться ретельне обстеження: аналізують параметри очей (діоптрії, товщину і топографію рогівки, стан сітківки та зорового нерва і так далі), виключають запальні захворювання і патологію рогівки, яка може несприятливо позначитися на результаті корекції.

Щоб правильно розрахувати параметри лазерного впливу, необхідно переконатися, що короткозорість не прогресує, а той мінус, який ми вимірюємо в ході передопераційного обстеження, є істинним і не зміниться через кілька днів або місяців.

І тут ми плавно підходимо до вагітності та пологів. Річ в тому, що на тлі гормональних змін у вагітної жінки або жінки, яка годує, рогівка може дещо набрякати, що буде приводити до збільшення мінуса. Це явище тимчасове і проходить після пологів або завершення лактації. Саме тому ніхто не стане робити вам лазерну корекцію під час вагітності, бо легко помилитися з розрахунками і отримати перекорекцію. В будь-який інший час при стабільній короткозорості та відсутності інших протипоказань можете сміливо зважуватися на операцію. Відсутність у вас дитини або її планування не повинно бути перешкодою на шляху до хорошого зору.

7. Якщо носити окуляри, то зір погіршиться?

Все якраз навпаки. Якщо зір недосконалий і не вдається сфокусуватися на сітківці ока, ми бачимо навколишній світ нечітко. Так трапляється при короткозорості, далекозорості і астигматизмі. На допомогу приходять окуляри або контактні лінзи, які зміщують фокус на сітківку і повертають нам чіткий зір. Не варто боятися окулярів. Правильно підібрані окуляри не можуть нашкодити вашим очам.

Особливо важлива адекватна корекція у дітей. Зір – навик, що купується. Як малюк поступово вчиться ходити, так само він навчається і бачити. Необхідною умовою для розвитку зорового апарату є надходження в головний мозок чіткої картинки від сітківки ока. Якщо цього не відбувається (в силу недосконалості зору), то головний мозок отримує спотворену інформацію і просто звикає бачити погано – розвиваються «ледачі очі». Якщо вчасно не провести адекватну корекцію, в дорослому віці вже ніякі окуляри не дозволять прочитати нижні рядки в таблиці, може розвинутися косоокість.

Багато хто вважає, що при невеликому “мінусі” окуляри необов’язкові. Насправді далеко не завжди є пряма залежність між величиною «мінусу» і зором без корекції. Часто пацієнти навіть не здогадуються, як погано вони бачать, тому що звикають до такого зору. Головний біль, важке відчуття в очах, порушення фокусування можуть зникнути після підбору правильних окулярів.

Загальні рекомендації зі збереження здоров’я очей

Якщо ви дочитали статтю до кінця, то можливо, вже здогадуєтеся, що тут не буде порад про чорницю, зорову гімнастику, обмеження часу, проведеного біля екранів та інших схожих речей. Здоров’я очей в першу чергу залежить від вашого загального здоров’я і способу життя.

Якщо ми говоримо про дитячий зір, то для того, щоб він правильно розвивався, важливо пам’ятати про необхідність повноцінної корекції (окуляри або лінзи), тривалі прогулянки і регулярне спостереження у офтальмолога. Згідно з рекомендаціями Американської академії педіатрії, перший огляд у офтальмолога повинен відбутися до 6 місяців. Це дозволяє виключити серйозну патологію, яка може перешкодити нормальному розвитку зорового апарату, наприклад, вроджену катаракту, глаукому, помутніння рогівки і так далі. Спостереження у лікаря повинно здійснюватися щорічно у віці від 1 року до 3 років. Його мета – виявлення станів, які можуть спричинити за собою розвиток «ледачого ока» (висока далекозорість та міопія, астигматизм, косоокість). Перевірку зору по таблиці рекомендують проводити з 3 або 4 років і далі в 5, 6, 8, 10, 12 і 15 років.

Основні причини погіршення зору у дорослих – це цукровий діабет, катаракта, глаукома і вікова дистрофія сітківки. Тому обов’язкове регулярне спостереження у офтальмолога:

  • у віці 40-54 років: кожні 2-4 роки.
  • у віці 55-64 років: кожні 1-3 роки.
  • у віці 65 років і старше: кожні 1-2 роки.

Не забувайте користуватися сонцезахисними окулярами, повноцінно харчуватися, контролювати артеріальний тиск і рівень глюкози в крові, стежити за вагою. Кидайте палити і полюбіть фізичну активність. Все це набагато краще за БАДи і чудодійні методики та допоможе вам якомога довше добре бачити. Будьте здорові!