Лукізм – новий расизм XXI століття: некрасивих просимо вийти з приміщення!

Сучасне суспільство потроху вчиться толерантності, вже меншу роль в нашому житті відіграє колір шкіри, сексуальна орієнтація або етнічна приналежність. Якщо не брати до уваги радикалів з обох боків, то цей процес сприймається лише позитивно. Однак людство прагне заповнювати будь-які діри, які відкрито зяють на місці змін.

Сьогодні вчені часто згадують про новий вид дискримінації – лукізм, в корені якого лежить неприязнь за зовнішніми ознаками. Тобто люди частіше починають упереджено ставитися до тих, хто не підпадає під стандартні еталони краси. Зараз саме це стає ключовою проблемою.

Багато соцопитуваннь підтверджують цю сумну тенденцію, люди часто виявляють негативне ставлення до негарних, за загальноприйнятою думкою, індивідів. У деяких країнах лукізм зустрічається навіть частіше, ніж будь-які інші види дискримінації.

Вперше термін був використаний в 2016 році, коли одна велика компанія звільнила співробітницю за її відмову носити туфлі на високих підборах. Звичайно, дрес-код скасували ще не всі фірми, але ти можеш не отримати бажану посаду через недостатньо білосніжну усмішку або свою любов до нестандартного стилю одягу.

Вчені провели низку експериментів, в результаті яких було виявлено, що на красу реагують ті ж клітини мозку, що і на їжу або гроші. Отже, наше розуміння краси в першу чергу біологічна реакція.

Наприклад, новонароджені довше затримували погляд на фотографіях красивих людей. Такий експеримент спростував теорію про те, що розуміння краси приходить до нас з соціального досвіду.

Проте далі вступає в гру якраз наш соціальний досвід, який призводить до неправильного судження. Світові відоме поняття «ефект ореола», коли ми судимо людину лише за однією ознакою. Тобто, побачивши красивих людей, ми вже підсвідомо наділяємо їх добротою, розумом та іншими позитивними якостями. Ефект так само діє і з некрасивими людьми.

Варто визнати, що не завжди ефект ореола працює тільки в негативному ключі. Гарному викладачеві легше мотивувати студентів вчитися, і твоя доглянута зовнішність може допомогти в отриманні кредиту.

Культ краси завжди був невід’ємною частиною культури, у тих же древніх єгиптян було безліч косметичних засобів, які чимось схожі на сучасні. Кожне суспільство у визначений часовий проміжок звеличувало певні переваги та вади зовнішності.

Однак сьогодні культ краси досяг неймовірних масштабів. В руках сучасної людини перебувають будь-які досягнення косметології та пластичної хірургії, завдяки яким можна буквально створити себе з нуля.

Особливо показовим є приклад Південної Кореї, де практично кожен житель користується послугами пластичного хірурга. Для корейців це абсолютна норма – підлаштовувати своє тіло під загальноприйняті еталони, а ті, хто не хоче цього робити, піддаються серйозній дискримінації в суспільстві.

На цю тему було проведено ряд досліджень, результатами деяких з них ми зараз поділимося.

Логічно, що в професіях, що вимагають охайного зовнішнього вигляду, процвітають привабливі люди. Яскравим прикладом будуть продавці. Наприклад, красиві агенти з нерухомості в середньому продають на 20% більше, ніж їх середньостатистичні колеги.

Красиві кандидати так само отримують в середньому на 20% більше голосів. Більшості виборців ліньки розбиратися з їх програмами і політичною діяльністю, тому вони віддають свій голос більш гарній картинці.

В одному з досліджень респондентам було запропоновано уявити себе на місці рекрутера. Зрозуміло, більш сильні резюме отримували перевагу, однак за рівних умов пріоритет віддавали тому здобувачеві, який був привабливішим на думку рекрутера.

Більш того, привабливість навіть позначається на популярності вчених. Людям цікавіше почитати роботи тих, хто здався їм красивішим. А з іншого боку, краса і товариськість вченого знижує в очах публіки його компетентність.

Ще цікава статистика: привабливі жінки отримують на 8% більше штрафів. А красиві чоловіки мають набагато більшу зарплату, ніж їх несимпатичні колеги. Тут різниця становить 13%.

Професор Рене Енгельн присвятила дослідженням культу краси 15 років свого життя, і її висновки невтішні. Жінка вважає, що нинішня одержимість красою руйнівна для суспільства взагалі й для індивіда зокрема. Все це веде до збільшення випадків депресії, когнітивних порушень, харчових розладів і банальної втрати грошей і часу.

Найбільш поширена думка, що ідеали краси нам нав’язують ззовні. Рекламні ролики, модні глянці, телебачення і кіно – всі вони показують, якими ми маємо бути. Мабуть, частково це і справедливо, проте в останні роки все частіше з’являються люди з нестандартною зовнішністю, що ламають стереотипи. Краса – страшна сила, тому кожен сам повинен вирішити, що з нею робити.

І найважливіше – треба бути обережним в погоні за красою. Ці перегони можна легко програти.