Маніпулятор — за якими словами можна його впізнати?

В нашому народі слово справедливо вважають найгострішою зброєю. Словами можна змінити поведінку людини, налаштувати її на свій лад, чим класно послуговується особа-маніпулятор. Він буде засоромлювати, шантажувати свою жертву, залякувати, звинувачувати її — все, лише б відкрито не виказати своїх дій і тактики. Насправді, дуже легко потрапити на гачок такого шантажиста й танцювати під його сопілку, але ми в Тутка допоможемо сьогодні викрити таємні наміри тих, хто хоче керувати нашою волею.

Тутка хоче познайомити вас із фразами, через які вами намагаються керувати. Почувши їх, ви легко зможете вирахувати маніпулятора у своєму оточенні і більше не потрапляти на його вудочку.

1. «Я ж просто пожартував!»

Чого добивається? Глузуванням маніпулятор отруює вам життя, виливає свою агресію, вираховує ваші больові точки, а заодно й піднімає свою самооцінку. Образивши вас, він може додати, що ображатися нерозумно, щоб вам стало ще й соромно. І взагалі, ви гумору не розумієте й занадто чутливі. Варіація маніпуляції: «Це просто моя думка!» — ніби такою фразою можна виправдати будь-яку нетактовність.

Як протистояти? Якщо вам незручно, прикро, образливо — необхідно швидко дати відсіч, а не чекати, що кривдник перестане так жартувати. Потрібні рішучі дії: радимо прямо сказати, що на жарт це не схоже і що це досить образливо, терпіти таке поводження ви не маєте наміру і якщо таке повториться, то ви припините спілкування. Не дайте переконати вас в тому, що ви не праві в оцінці дій маніпулятора: жарт — це коли смішно, а вам просто нагрубили.

2. «З тобою неможливо розмовляти!»

Чого добивається? Розраховує на те, що ситуація буде розвиватися за його сценарієм. А в даний момент маніпулятор просто не хоче вас слухати, тому що те, що ви кажете, йому не подобається. Якщо врешті все вийде не так, як він хотів, винні будете ви. До речі, мовчання також розраховане на те, щоб викликати у вас почуття провини, адже образа, метою якої є вигода, і є маніпуляція. Маніпулятор відновить спілкування тільки тоді, якщо жертва піде на його умови. Всі ці «я з тобою не розмовляю», «мені взагалі тепер нічого не треба», «не буду слухати цю нісенітницю» розраховані саме на те, що ви капітулюєте, дасте задньої і зробите так, як захоче співрозмовник.

Як протистояти? Не підігравайте «скривдженій людині». Зробивши це один раз, ви дуже скоро усвідомите, що гра в «страшну образу» увійшла у звичку. Якщо дискусії не уникнути і доводиться порушити мовчання, спокійно поясніть свою точку зору.

3. «В інших ще гірше, і нічого!»

Чого добивається? Зробити те, що хоче маніпулятор. Навіть думка ваша його не цікавить, ваші прагнення і бажання не мають для співрозмовника жодного значення. Хто з нас не чув «крилатих висловів» на кшталт «Це лише ти не можеш, інші люди якось крутяться», «А поглянь на інвалідів: без рук, без ніг, — і нічого». Своїми порівняннями маніпулятор хоче применшити вашу корисність й наголосити на ваших хибах.

Як протистояти? Не намагайтеся виправдовуватися і тим більше порівнювати себе з іншими. Можна попросити пояснити, яким чином приклад з порівняння маніпулятора пов’язаний з вами. А можна не чекати довгих пояснень, а використовувати відповіді-контрманіпуляції і сказати, що так, таке можливо. Можливо, інші справді працюють на 3 роботах і не втомлюються, всюди встигають, виховують 7 дітей, їздять за кордон, смачно готують, мають багато хобі й роблять все це радісно і з посмішкою. Не забудьте головного: закінчивши розмову, вчиніть так так, як вважаєте за потрібне.

4. «Вже така я людина!»

Чого добивається? Намагається уникнути відповідальності. Також радимо як мінімум спокійно, а краще з розумінням сприймати всі його вибрики. Своїм «вже таким я народився» шантажист знімає з себе відповідальність за те, що відбувається і звалює її на ваші плечі. Варіації фрази: «Ось такий я дурний!», «От яка я погана!», «Що мене, треба вбити тепер?» — чистісінька гра на ваших нервах. Сутність маніпулятора в тому, щоб весь час захищати і виправдовувати себе, тому він пропонує варіанти, завжди для вас не вигідні: перший варіант — «приймай мене таким, який є»; варіант другий — «залиш мене, розлучайся, переїжджай, але відповідальність за це рішення бери тільки на себе».

Як протистояти? Як гадаєте, чи можливий варіант номер три? Подумайте про те, як буде добре вам, і так зробіть.

5. «Я заради тебе…»

Чого добивається? Щоб ви зробили крок у відповідь заради маніпулятора. Механізм простий: ви відчуваєте свою вину і йдете на поступки. Прийшов час віддавати борги, мовби натякає вам маніпулятор. При цьому він сам грає роль жертви, такої скривдженої і безпорадної перед вами — «справжнім тираном». Вам також можуть натякнути на егоїзм, недостатню увагу і турботу, на найкращі роки, віддані саме для вас.

Як протистояти? Часто людині просто не вистачає щирого співрозмовника, задушевної розмови. Приділіть їй час, щоб вона змогла виговоритися. Ваша душевна доброта повернеться сторицею, а шантажист спіймає облизня: вам дорікнути він уже не матиме чим.

6. «А я гадав, ми…»

Чого добивається? Щоб ви почали виправдовуватися і почали переконувати, що ви — добра людина. А насправді вас змушують думати, що проблеми і бажання маніпулятора — ваша зона відповідальності або результат ваших помилок. Маніпулятор дивиться на вас сумними очима, він стиснув губи, очі в сльозах — і ось у вашій голові вже перемішалися його очікування і ваші зобов’язання. Ви відчуваєте свою вину, адже вас вважали таким гарним, а ви… Часто лунає займенник «ти» замість «ми», але суть не змінюється. Маніпулятор думав, що ви друзі/любите одне одного/маєте відповідальність одне перед одним/ти добрий/ти чуйний.

Як протистояти? Ви не зобов’язані відповідати чиїмось очікуванням і уявленням про себе. Не хочете підлаштовуватися і діяти собі на шкоду? Згадайте про існування слова «ні!». Якщо хочете, можете пояснити причину. Головне — говорити впевнено і твердо.

7. «Ти з глузду з’їхав!»

Чого добивається? Контролю над вами. Сьогодні в психології виокремили навіть специфічний термін — газлайтинг. За ним, одна людина навмисне звинувачує співрозмовника у неправильній інтерпретації своїх же вчинків або слів. А навіть шантажист може сказати, що нічого такого взагалі не казав. Якщо маніпулятор каже, що того, що ви чули і бачили, не було, — знайте, що це робиться виключно задля користі самого шантажиста. Часто маніпулятори брешуть так переконливо і емоційно, що їх жертви починають сумніватися в собі, і врешті сліпо погоджуються із чужою інтерпретацією подій.

Як протистояти? Така ситуація — прекрасна можливість проявити витримку. Прямо і відверто скажіть маніпулятору про те, що його поведінка є неприйнятною, підійде фраза типу: «У тебе немає приводу сумніватися в моїй адекватності, я знаю, що чув і бачив». Якщо маніпулятор надалі запевняє вас в тому, що вам привиділося/причулося/приснилося — розвертайся і йдіть своєю дорогою. Найімовірніше, маніпулятор не зізнається в тому, що бреше. Для припинення суперечки підійде фраза: «Добре, давай кожен залишиться при своєму».

8. «Не будь таким!»

Чого добивається? Домінування. Маніпулятор критикує і ображає саму людину, а не її вчинок. А потім, образивши, розкаже, як вчинити правильно, ну тобто так, як йому потрібно. Цю маніпуляцію називають «Погана людина — поганий аргумент». Варіацій безліч: «Що розумного може сказати дівчина, яка неправильно пише слово” інтелігенція”?», «І ця людина в примнутому пальто буде нас життя вчити?», «Як вам не соромно казати такі дурниці?», «Ви спочатку підстрижіться, а потім приходьте з претензіями!». Щоразу, коли вам закидають, що ви зануда/скиглій/дурень, знайте, що вас просто хочуть зробити зручним.

Як протистояти? Утримайтеся від взаємних образ, пам’ятайте, що з вас вибивають емоції — тримайтеся, не втрачайте голови. Вам сказали, що ви погано керуєте автівкою, тому що ви блондинка? Уточніть, як саме колір волосся пов’язаний з вашим володінням ПДР. Ймовірно, співрозмовник просто не знайде відповіді.

9. «Вічно ти…»

Чого добивається? Актор-маріонетник смикає за ниточку «провина», щоб ви стали зручним і зробили так, як йому потрібно. В нього проста тактика: конкретний факт висвітлюється як приклад типової поведінки. Людина хоче вас принизити і присоромити.

Як протистояти? Не піддавайтеся на провокації, не дайте себе спіймати на цю вудочку. Дайте зрозуміти, що вас не впіймати на цю вудку. Співрозмовник дорікає за те, що ви постійно поспішаєте? Нагадайте, як ви повільно гуляли з ним в парку на минулих вихідних. Пригадайте, що маніпулятор казав вам, і повторіть це йому слово в слово. Тепер, коли ви з’ясували, що ці «постійно» і «вічно» не мають ніякого відношення до дійсності, можна перейти до обговорення та розв’язання проблеми.

10. «Проживи стільки, як я…»

Чого добивається? Психологічного домінування. Формує у вас почуття неповноцінності, щоб зберігати панівне становище. Натяки на вік потрібні для того, щоб придушити всі можливі спроби до опору: «Не сперечайся зі старшими», «Ти як маленький».

Як протистояти? Ми прекрасно розуміємо, що вік і досвід тут ні до чого, маніпулятор просто хоче, щоб ви діяли згідно з його планом, а тому не варто рахувати, кому скільки років і яка між вами різниця. Можна зробити комплімент віку маніпулятора і сказати, що ви поважаєте його життєвий досвід, а потім спокійно і незворушно означити свою позицію. Допоможе фраза: «У мене інша точка зору».

11. «Це для твого ж добра!»

Чого добивається? Контролю над ситуацією. Своїми діями, особливо словами «для твого ж добра» шантажист хоче применшити вашу значущість, важливість ваших рішень і дій, а тим самим забрати у вас право мати свою думку. Іноді маніпулятори говорять від імені цілої групи: «Весь колектив так вважає», «Ми з татом так вирішили, і бабуся згодна». Так маси стають додатковим тилом і психологічним щитом.

Як протистояти? Коли отак грубо намагаються втрутитися у ваш особистий простір, допоможе фраза: «Дякую, але я сам вирішу, що мені робити».

12. «Ти так не зможеш…»

Чого добивається? Щоб ви прийняли виклик і почали переконувати, що вам не слабо, — і виконали зовсім непотрібну для себе дію. Коли хтось висловлює сумніви з приводу того, чи зможете ви щось зробити, прилюдно повідомляє про те, що не впевнений у вашій компетентності, знайте, що робиться це з однією метою: підірвати вашу впевненість у власних силах. Вас провокують і змушують сумніватися в собі і своїх здібностях. Ви відчуєте себе приниженим і спробуєте довести кривдникові, що той не мав рації.

Як протистояти? Важливо самому не стати жертвою. Основне завдання — не реагувати на провокації і рішуче, але ввічливо відмовити. «Я не буду цього робити», — фраза, промовлена впевненим тоном, охолодить запал навіть найхитрішого маніпулятора. Не починайте суперечки, не намагайтеся нічого пояснювати, адже довести свою думку маніпулятору, який випробовує вашу витримку, навряд чи вийде. Хай ви зарекомендуєте себе замкнутою, впертою і взагалі не компанійською людиною, зате не наробите дурниць.

13. «Що люди скажуть?»

Чого добивається? Щоб ви пристосували своє життя під вимоги маніпулятора і більше не намагалися забрати в нього контроль. Залякати нелюбов’ю суспільства дуже просто. Кожен з нас прагне отримувати схвалення від оточення. Шантажист мовби натякає: так-так, всі знають, що і як, де і коли треба робити, а якщо вийдеш за рамки — закидають камінням.

Як протистояти? Якщо ви маєте намір обговорити це питання, то попросіть маніпулятора розповісти про його справжні наміри, почуття, бажання, а не вести розмови про абстрактні цінності і зобов’язання перед суспільством. Ви маєте право бути собою і жити своїм життям, не дозволяйте будь-кому, навіть найріднішим людям, змусити вас в цьому сумніватися і тим більше не приймайте чиюсь оцінку ситуації.

14. «Якщо ти… то я…»

Чого добивається? Контролю у стосунках, щоб ви відступили від своїх намірів. Емоційний шантаж — одна з найчастіших маніпуляцій для підпорядкування жертви. Маніпулятор може загрожувати собі («Я знаєш тоді що з собою зроблю?»), вам («Ти теж дістанеш!») та іншим людям («Що хочу, те й роблю, мені тепер все одно!»).

Як протистояти? Якщо ви розгадали наміри маніпулятора, то скажіть йому про те, що знаєте, чого він добивається. Фраза повинна звучати спокійно і не випромінювати агресії, наприклад: «Здається, я розумію, до чого ти хилиш, ти хочеш, щоб я зробив по-твоєму, але у мене інші плани. Ми можемо це обговорити». Причому відразу до обговорення краще не переходити, всім треба трохи охолонути і оцінити майбутнє без нав’язаних іншими сценаріїв.

15. «З тобою все ясно!»

Чого добивається? Щоб ви кинулися доводити, що ви «не такий». Маніпулятор б’є по вашій самооцінці, адже йому щось про вас «ясно» — отже з вами щось не так. Шантажисти — мастаки роздавати непрохані поради й зауважувати чужі недоліки, тому можливі і такі варіації фрази: «У тебе все одно не вийде», «Та що з тебе взяти» і найпоширеніше: «Іншого я від тебе і не очікував».

Як протистояти? Забудьте про виправдання, і не варто перепитувати, що саме про вас подумали. Поясніть, чому вважаєте слова співрозмовника неприйнятними, але уникайте двозначних виразів і загальних фраз. Скажіть: «Я хочу, щоб ти ніколи більше не робив про мене висновків і не говорив зі мною в такому тоні».

16. «Слухай, та що ти…»

Чого добивається? Бажаної поведінки. Соромно, соромно переживати через те, що маніпулятору здається неважливим! «Будь простішим!» — часто додають до цього, не забуваючи й інші фрази, які знецінюють ваші почуття. Маніпулятор знає, чого хоче, і змушує вас соромитися власних думок. Йому потрібно, щоб ви відчули невпевненість в собі і зрадили своїм принципам заради його користі.

Як протистояти? Беремо емоції під контроль. Прислухаємося до себе і своїх бажань і в жодному разі не йдемо на повідку в маніпулятора. Якщо відчуваєте, що вас просто намагаються зробити зручним або примусити до чогось, дійте. Можна взяти паузу або відразу відповісти твердою відмовою: «Я не хочу цього».

Пам’ятайте, що в арсеналі маніпулятора чимало фраз, а сенс багатьох з них залежить від контексту, тому часто можна не тільки почути маніпуляцію, скільки відчути. Зрозуміти, що розмова йде не в той бік, що співрозмовник чогось від вас наполегливо домагається, можна, відчувши, що після його слів вам стало тривожно, прикро, сумно. Маніпуляція залишається маніпуляцією, тільки поки ви про неї не здогадуєтеся, а опісля вона втрачає свою силу. Усвідомивши, що вами намагаються керувати, головне — тримати себе в руках. Маніпулятори апелюють до почуттів, а не до розуму, тому чим краще ви себе знаєте і розумієте, чого хочете, тим легше буде вам і важче маніпулятору.

А вам доводилося протистояти маніпуляторам? Розкажіть свої історії і нам.

Facebook Коментарі

Пов'язані статті

Back to top button
Close