Ми знайшли 9 відповідей на запитання, які хоч раз приходили в голову кожному

Чи можна дезінфікувати рану морською водою і чи охолоджує кімнату відкритий холодильник? Чи варто вагітним жінкам боятися кішок і чи можна придушити позіхання? Іноді ми відповідаємо на ці запитання не замислюючись, тому що так нам одного разу сказали батьки або старші родичі. Але часи сліпої віри пройшли. Тепер нам під силу самостійно вивчити більшість речей, які оточують нас і зрозуміти, як влаштований цей світ.

Тутка вирішив відшукати наукові відповіді на запитання, які виникають при взаємодії з навколишнім світом. Повірте, все навколо набагато цікавіше, ніж здається.

1. Чи охолодить кімнату відчинений холодильник?

Холодильник працює за рахунок того, що стиснений компресором газ при розширенні охолоджується. Якщо дверцята відчинити, ця система почне працювати активніше, щоб зберегти температуру всередині на потрібному рівні. Відповідно, двигун буде виділяти більше тепла в кімнату, адже його коефіцієнт корисної дії завжди менше одиниці.

Таким чином, відчинені дверцята холодильника лише посприяють нагріванню кімнати, якщо тільки не примудритися висунути його задню стінку у вікно — тоді це буде оригінальний кондиціонер.

2. За рахунок чого світять світлячки?

В їхньому організмі є сполука під назвою люциферин. Вона вступає в реакцію з молекулою аденозинтрифосфату (джерело енергії для всіх організмів), особливим ферментом і киснем. Серед отриманих в результаті речовин наявний оксилюциферир. Насправді електрон в його складі опускається на одну сходинку нижче по сходах рівнів енергії і скидає «надлишок» у вигляді фотону, який і дає світло.

3. Чому  заходи Сонця забарвлені в золотаві й червоні кольори?

Під час заходу або світанку промені Сонця падають на конкретне місце Землі під великим кутом, майже паралельно до неї. Таким чином, шлях проходження променя по атмосфері значно збільшений у порівнянні з денним часом. Світло розсіюється сильніше на різних частках і спектр випромінювання зміщується в червоний діапазон, де довжина хвиль більша.

4. Як ультрафіолетова лампа допомагає сушити лак?

Лак як полімер є макромолекулою з повторюваних ланок. У його складі знаходиться розчинник, завдяки якому лак рідкий і легко наноситься на ніготь. На повітрі розчинник випаровується. Але при використанні гелю і гель-лаку цей процес занадто повільний або зовсім неефективний, і тоді на допомогу приходить ультрафіолетова лампа.

УФ-випромінювання розбиває зв’язок, змушуючи одинарну молекулу відокремитися і більш щільно вбудуватися в довгий ланцюжок. За такої хімічної перебудови полімер твердне. До речі, різні гелі і гель-лаки потребують хвиль різної довжини полімеризації і ультрафіолет висушує далеко не всі.

Висихання звичайного лаку ультрафіолет ніяк не прискорив би, адже сам процес сушіння полягає лише у випаровуванні розчинника і полімеризація в ньому відбуватися не може в принципі. На відміну від гелів прості лаки не містять особливих компонентів під назвою «фотоініціатори», поглинаючих УФ-випромінювання і котрі запускають полімеризацію.

5. Чи небезпечне спілкування з кішкою для вагітних?

Кішки, які поїли сирого м’яса дійсно можуть підхопити вірус, який називають токсоплазмою. Він не становить небезпеки для дорослої людини — половина населення носить цей вірус і навіть не помічає цього. Загрозу він несе для плоду лише в тому випадку, якщо жінка заразилася саме в процесі вагітності, а не до неї.

Але підхопити хворобу можна від котячих екскрементів, а не від контакту з самим тваринам. Тому досить прибирати їх в рукавичках, гарненько мити після цього руки (а ще краще доручити процес чоловікові), і токсоплазмоз вам вже не загрожує — можете гладити улюбленця скільки завгодно. До речі, вірус не передається навіть через укуси і подряпини.

Набагато вища ймовірність отримати токсоплазмоз, поївши сирого м’яса або від копання землі в городі, тому забудьте про садові роботи і тартар під час вагітності.

6. Чому олія бризкає зі сковороди?

Зауважте, що олія буде бризкати, тільки якщо ви налили її на мокру сковорідку або кинули туди не до кінця обсушене м’ясо або овочі. Температура кипіння, наприклад, оливкової олії в 3 рази вища, ніж у води. Таким чином, вода в ній буде швидко перетворюватися на пару, якому потрібно набагато більше простору, ніж рідини.

Таке миттєве розширення і призведе до виштовхування олії, тобто бризок.

7. Чи є антисептиком морська вода?

Чиста морська вода, наприклад, взята з великої глибини, чудово бореться з інфекціями. Однак ближче до поверхні океанів і морів живе величезна кількість різноманітних бактерій і вірусів. Експерт з інфекційних хвороб професор Барт Каррі підкреслює, що особливо необхідно побоюватися тропічних вод, місць поруч зі стоками, шахтами, фермами і в цілому промисловими районами.

Загальна ймовірність захворіти залежить також від роботи імунної системи — у здорової людини шансів підхопити якусь інфекцію менше. І все ж при наявності кількох подряпини або одержаних порізів у воді краще обробити рани антисептиком після виходу на сушу.

8. Чому примруження покращує зір?

У людини з далекозорістю або короткозорістю трохи деформоване очне яблуко, в результаті чого фокусування світла збивається і вона бачить предмети розпливчастими. Зажмурення забирає потоки світла зверху і знизу, що падають на око під кутом. А промені, що йдуть в центр ока, не потребують правильного заломлення, тому в результаті ми бачимо трохи краще.

Друга причина полягає в тому, що примруження, тобто напруження верхніх і нижніх повік, призводить до невеликої зміни форми ока, і це також сприяє тимчасовому поліпшенню зору.

9. Чому позіхання заразливе?

Професор психології Ендрю Геллап з Університету штату Нью-Йорк в Олбані зробив висновок, що позіхання допомагає нам охолодити перегрітий мозок. Він давав учасникам експерименту прикласти лід до чола при бажанні розтулити рота, і бажання дійсно проходило.

Колективне позіхання Геллап пояснив необхідністю захищатися від небезпеки. Якщо звір позіхає, отже, його мозок працює не на повну потужність й інші члени зграї повинні компенсувати цю втрату пильності, щоб не пропустити небезпеку. Вони, своєю чергою, позіхають, щоб охолодити мозок і змусити його працювати на повну потужність.

За матеріалами