Ми з’ясували, коли корисно, а коли шкідливо слухати музику в навушниках

Курт Кобейн колись сказав: “Все можна пережити, якщо підібрати потрібну пісню”. Напевно, ці слова можуть стати гаслом чи не половини людства. Музика сьогодні скрізь: в метро, спортзалі, навіть в школі та на роботі, все ж психологи переконують, що вона не завжди доречна, особливо під час інтелектуальної праці.

Ми в Тутка сьогодні з’ясували, коли не варто слухати улюблені мелодії, навіть якщо останні класно піднімають настрій.

1. Перед сном

Правильно обрані мелодії сприяють розслабленню, сповільненню дихання та серцевого ритму і, відповідно, якіснішому і швидшому засинанню. Вчені довели, що прослухування класичної музики за 45 хвилин до сну допоможе заснути швидше.

Нещодавно один діджей з Великобританії спільно зі нейробіологами записали альбом для гарного засинання Better Sleep.

  • Висновок: можна, якщо підібрати правильну музику.

2. Під час споживання їжі

Дієтологи певні: слухання музики під час прийому їжі позитивно впливає на перетравлення їжі. Людина, слухаючи її, ретельніше пережовує шматки страви. До того ж, звукові ефекти від музики посилюють смакові ефекти від їжі. Нижчі звуки роблять страву менш смачною, високі — навпаки, приємнішою на смак.

А ще вчені довели, що традиційну їжу країни краще пробувати під традиційну музику цієї держави.

  • Висновок: можна слухати, і в деяких випадках навіть треба.

3. На пробіжці

Під час монотонної пробіжки так хочеться відволіктися від бігу й напруження м’язів, та сьогодні під час марафонів його організатори забороняють слухати музику. Тож під час підготовки ховайте навушники далеко від себе. І не забувайте про безпеку: з музикою ви не так чітко чуєте, що відбувається навколо.

  • Висновок: можна слухати, якщо ви тренуєтеся для себе.

4. В метро

Експерти наголошують, що гучна музика в метро може призвести до проблем із внутрішнім вухом. Відбувається втома м’язів цієї частини вуха й вони припиняють виконувати захисну функцію. Чому ми вмикаємо музику гучніше? Щоб заглушити шум потяга, який складає 90 дБ (до прикладу, в навушниках музика досягає лише 40 дБ).

  • Висновок: в метро краще не слухати музику.

5. В літаку

Справді, не уявляєш польоту без списку улюблених пісень. Та не радимо вмикати музику одразу, як ви сіли у крісло: вуха і так закладає від перепадів тиску. А якщо на них ще будуть впливати гучна музика з навушників, то неприємні відчуття спостерігатимуться ще декілька днів після польоту.

Ще додамо, що на початку й наприкінці польоту варто слухати настанови пілотів та бортпровідників, а не відволікатися на музику.

  • Висновок: можна, та не впродовж усього польоту.

6. Під час катання на велосипеді

Щодо цього пункту вчені дійшли до цікавих висновків: виявляється, музика позитивно впливає на велосипедистів. Наука переконує, що якщо ти слухаєш ритмічну музику, то можеш швидше крутити педалями, бо ритміка нот приглушує сигнали втоми. Якщо тіло відчуває, що втомилося, то посилає до мозку сигнали про перепочинок, а музика їх попереджує й змушує людину займатися більше. Спортсмени зазначають, що найбільш продуктивному катанню сприяє хіп-хоп.

  • Висновок: можна, але ви ризикуєте швидше втомитися.

7. В спортзалі

Навушники в залі — поширене явище: ми слухаємо улюблену музику, щоб зосередитись та відволіктися від довколишніх шумів. Тренери наголошують, що так якість спортивних вправ лиш знижується: під час занять спортом варто всю увагу зосередити самі на тій групі м’язів, які ми тренуємо.

Та при кардіотренуваннях музика буде дуже доречною.

  • Висновок: можна і не можна — залежно від різних типів тренувань.

8. Під час роботи в офісі

Науковці підтвердили, що музика справді продуктивно впливає на робочий процес: покращує настрій, якість та продуктивність праці. Позитивна музика, як от хіп-хоп, допомагає обійти емоційні блоки, розслабитися і покращує творчі якості.

Але є одне “але”: музичний супровід доречний під час монотонної, рутинної роботи. Важливі справи, де треба активно думати або розв’язувати складні завдання, вимагають тиші й зосередженості.

  • Висновок: можна, але не у всіх ситуаціях.

Бонус: музика під час кермування автомобілем

На жаль, жодна з гіпотез про доречність чи шкідливість музики під час водіння авто досі себе не підтвердила. Донедавна вважали, що музика допомагає спокійніше та врівноваженіше кермувати транспортним засобом, але недавно дослідники зійшлися на думці, що вона змушує водіїв робити більше помилок. Найкраща їзда відзначалася за повної тиші.

  • Висновок: можна, але пісні обирайте хаотично.

А як музика впливає на ваше життя? Чи любите ви її слухати?

Всі ілюстрації та фото з відкритих інтернет джерел