in ,

Михайло Лабковський та його 20+ життєвих цитат. Дивуємося красномовності та відвертості цього психолога

Хто не знає відомого психолога та психотерапевта Михайла Лабковського? Його цитати розлітаються, як гарячі пиріжки, та й нашій читацькій аудиторії припали до смаку його короткі та влучні висловлювання. Отак прочитаєш – і свою проблему сприймаєш з іншого ракурсу, бачиш її в зовсім іншому світлі.

Ми в Тутка часто користуємося життєвими цитатами автора, бо знаємо, що вони реально працюють і допомагають простіше та легше дивитися на життя. І сьогодні публікуємо їх і для вас.

Про роботу і гроші

 • Зарплата – це завжди та сума, на яку ви себе відчуваєте.
 • Щодо роботи на повну силу і вигоряння скажу одне: найбільше в колгоспі працював кінь, та головою він так і не став.
 • Я проти посиленого контролю над видатками, записування кожної копійочки в зошит. Це все дурня! Впевнений: треба не менше тратити, а більше заробляти. Шукайте можливостей!
 • Не розривайтеся між роботою задля зарплатні та покликанням, кар’єрою та особистим життям. Виберіть себе, свої інтереси, прагнення, бажання! Любу роботу, добрих та гарних колег та керівництво.
 • Заощаджуючи, ви крадете гроші в себе сьогоднішнього, годуєте свої страхи, виховуєте в себе психологію бідняка, який переживає і живе лише завтрашнім днем.
 • Якщо ти навчишся слухати свої бажання, то неодмінно знайдеш роботу, від якої просто кайфуватимеш. Робота, яка нібито і виглядатиме як робота, бо ти нею зароблятимеш собі на життя, а насправді буде улюбленим заняттям і задоволенням.
 • Найперша ознака успішних людей – вони, попри всі негаразди, знову підіймаються з колін, поправляють одяг та йдуть вперед.

Про ставлення до себе

 • Сенс життя – отримати від нього радість. Найважливіше ж вранці прокидатися з посмішкою на вустах, бути задоволеним своїми стосунками в родині, дітьми, чоловіком, роботою, любити себе, свою зовнішність, свій характер, країну та світ в цілому. Ви будете людиною тоді, коли у вас буде життя, а не тоді, коли його у вас не буде, і ви з самого ранку встаєте з ліжка з комплексом провини, непотрібності та покинутості. Це я називаю неврозом.
 • Як стати самостійною та повноцінною особистістю? Припинити давати людям запитання: Як я сьогодні виглядаю? Що ти думаєш про мене, про мій характер? Як тобі ця сукня? Чи гарна в мене робота і так далі. Беріть на себе відповідальність та намагайтесь самостійно приймати рішення.
 • Найважче любити себе просто так, за те, що ви є, а не за щось. Нас змалку вчать любити себе чи когось за щось: «Ось, поглянь, як гарно Петрик постарався…». Любіть себе просто за те, що ви є.

Про стосунки чоловіка і жінки

 • Я раджу розривати стосунки, якщо хоча б одному з учасників цих стосунків живеться погано, страшно, незатишно. І, навпаки, якими б не були стосунки пари на думку довколишніх – якщо їм добре, я раджу не нав’язувати їм проблем.
 • Прийнята в Україні манера у всьому поступатися чоловікові – це один із проявів страху. Поради свекрухи і бабусі – це не що інше, як реалізація страху втратити чоловіка, залишитися самій, та ще й без грошей. Я не заохочую до такої поведінки. Він тебе покохав за те, що ти – це ти, за те, що ти була самою собою. Куди все поділося? Чому дівчина в 16 років всіх посилає якнайдалі, а в 40 вона вже сидить, не дихає і чекає, коли її хтось підбере?
 • Дорогі жінки! Не треба думати про те, що відбувається з чоловіками. Ви не їхня мама і не їх домашній лікар. Дивіться у свою тарілку. Подобається – беріть. Не подобається – до побачення. А жінка завжди намагається залізти в його мозок і зрозуміти: може, у нього дитинство важке було? Якщо вам не подобається, як поводиться чоловік, не треба шукати виправдань його поведінці.
 • Треба з головою розбиратися, а не з женихами. Ставлення до чоловіка у жінки – це багато в чому її ставлення до батьків і, зокрема, до тата. Якщо була біль, почуття образи, боротьба – все це перенесеться на стосунки в парі. Ми міряємо любов рівнем страждання. Я сам був таким, потім вилікувався.
 • Жінка через свою дурість вважає, що їй треба піти до пластичного хірурга, зробити якийсь особливий макіяж і так далі. Це чистий мазохізм. Любити будуть ще менше. А всього-на-всього треба зробити тільки одне – бути самою собою. Цього досить. І люблять в принципі тільки за це.
 • Якщо жінка в шлюбі чи стосунках поводиться як жертва, її гріх не зрадити! Так, вона скаже: «занапастив мені життя», «забрав мою молодість», «придурок», «козел» і поїде жити до мами. Але потім точно повернеться. І все продовжиться. І чоловік це знає. Здорова ситуація – це повна впевненість, що якщо зрадив, дружину він більше не побачить. Принаймні на своїй кухні та у своєму ліжку.
 • За жінками, на відміну від стереотипного «альфа-самця», сильний чоловік не ганяється. Якщо йому скажуть «ні», то його самооцінка від цього не хитається і він вже точно нікого добиватися не буде. Сильний чоловік на те і сильний, що йому не треба цю свою силу перед кимось демонструвати.

Про виховання

 • «Ну що за дитина – ходяча біда», «Того не роби, цього не кажи», «Ой, біда мені з тобою» та схожі до них вбивають в маленькій людині віру у власні сили. Дитина росте в страсі та тривозі, що в неї нічого не вийде, бо забракне і талантів, і розуму.
 • Якщо у вас вдома підростає підліток і ви хочете вибудувати з ним довірливі стосунки – закрийте рота, коли він щось розповідає.
 • Дитина не може стати ні методом, ні засобом, ні інструментом розв’язання ваших проблем. Спочатку ви влаштовуєте все, як належить, а потім народжуєте дітей. Дитина приходить у цей світ для щастя, але тільки якщо її мама також щаслива.
 • Як ми змалку виховуємо хлопчиків? «Витри сльози й не плач, ти – хлопчик, а хлопчики не плачуть». Знайоме? Отак і розвивається комплекс неповноцінності, людина живе у тривогах, починає сходити з розуму просто тому, що не відповідає «стандартам».
 • Вважаю, що навчання – особиста справа кожної дитини. А ваша справа як батьків – любити і поважати, піклуватися про свою дитину незалежно від оцінок, зачіски, плям на зошиті та успішності в різних заняттях. Лише безумовна любов зроджує ресурси для розвитку талантів, віру в себе, сили та психологічну стабільність.
 • В розмові з дитиною (і не лише) не виходьте за рамки аналізу її вчинків, не зачіпайте її особистість та не критикуйте її. Скажіть не про неї, а про себе. Не «Ти нечемна», а «Я гадаю, ти вчинила неправильно». Раджу полюбити та внести до свого лексикону слова «мені хотілося б…», «мені не подобається, якщо ти…». Більше конструктиву та позитиву, але менше критики.
 • Виховувати – це не навчити жити. Діти дзеркально копіюватимуть вашу поведінку та ваш спосіб життя, тому слова тут – мов звучний кимвал, непотрібні. Діти дуже чутливі до всього, що відбувається в сім’ї.

Про стосунки в родині

 • Запорука щасливого сімейного життя, шлюбу та сексу з одним партнером тільки в одному – в стабільній психіці. Не поступки, ніякі не компроміси – це все пряма дорога до кардіолога або онколога. Коли у людини стабільна психіка, вона може прожити з одним партнером усе життя. І кохати тільки його.
 • Для успішного власного життя важливо вибудувати свої стосунки з батьками з точки зору дорослої людини, а не підтримувати їх з почуття страху або провини. Треба їх перерости. Помінятися з ними місцями. Спілкуватися за своїми правилами, щоб до вас відносилися як до дорослої людини. Тоді багато проблем в особистому житті, що тягнуться з важкого дитинства, вирішаться самі по собі. Взагалі, стосунки з батьками можна відновити в будь-який момент.
 • Для нормальної жінки шлюб – частина свого життя. Якщо людина іншій людині замінює весь світ, це означає, що свого світу у другої просто немає.

Про соцмережі

 • Найперша ознака залежності від соцмереж – вранці, розплющивши очі, ваша рука мимоволі тягнеться до телефону. Треба ж перевірити, хто надіслав вам запит на дружбу, повідомлення, вподобав вашу світлину?
 • Нормально, коли публікації, коментарі, фотографії, ролики та ігри – доповнення до насиченого життя. Погано, коли вони його замінюють.
 • Крім спілкування в соцмережах є ще тупе сидіння в соціальних мережах. Просиджування. Багатогодинне, багаторічне. І всі знають, симптомом якого захворювання воно є – симптомом невдалого життя. Повного провалу. Браку реальних подій та реальних друзів. Браку радощів і сенсу в житті. У своєму житті гидко – поглянемо на чуже і поживемо в ньому.

Про те, як приймати рішення

 • Компроміс – це коли ви робите те, чого ви робити не хочете. І в цьому вся трагедія. Тому що людина щаслива в особистому житті та ефективна в роботі тільки тоді, коли робить те, що любить.
 • Якщо ви навчитеся, по-перше, розуміти, що вам подобається, і, по-друге, приймати рішення тільки на базі того, що вам подобається – ви справді можете бути щасливими. І тут одна проблема: для цього треба перестати боятися. Далі можуть прийти негаразди, з життя підуть люди, гроші, та почнеться справжнє, щасливе життя. І це – єдиний правильний спосіб прожити щасливо. І це правда.
 • Гадаю, що найбільша трагедія – коли люди не отримують задоволення від життя. Ціла країна, мільйони людей живуть, не підозрюючи, що буває по-іншому, без драм, насильства над собою, без тотального почуття провини та сорому. У більшості населення внутрішнє «треба» настільки тяжіє над усім іншим, над «хочу», «мрію», «можу», що коли вони роблять те, що хочуть, то відчувають себе гірше, ніж коли роблять те, що треба. Це жорсткі невротики, які живуть з величезною тривогою в душі. У них пригнічені не тільки бажання, але і будь-які емоції.

Бонус: новорічне звернення (про любов до себе)

Дорогі мої невротики! Прийдешні свята відсвяткуйте з близькими людьми, з тими, хто дорогий вашому серцю. Життя, як і свято, треба прожити з радістю.

Пригадайте свої будні: прийшов з роботи, переглянув одну-дві серії улюбленого серіалу, ліг з думками про нього спати – де то вже про сенс життя розмірковувати? Під час свят хай все буде по-іншому: нова атмосфера, святковий одяг, петарди, салюти та стрілялки – то ж не так, як завжди, справді? Не думайте, що всім буде весело, окрім вас! Вам теж! Припиніть мордувати себе й вже сьогодні собі скажіть: «Це – моє життя, і воно мені подобається». А якщо не подобається, то теж скажіть, і почніть робити все для того, щоб воно стало кращим.

Якщо ви вже починали нове життя – з понеділка, з дня народження, з іншого свята – то початок року нового найкраще для цього годиться. Бажаю вам реалізувати все, що ви так довго відкладали на потім: змінити зачіску, розлучитися, одружитися, народити дитину, поїхати в подорож, кинути палити, почати пити, записатися у спортзал або, нарешті, кинути його… Немає значення, що: зробіть те, від чого серце радітиме і ви станете хоч трошки щасливішими.

3 етапи в житті, коли старість приходить швидше

Всім жінкам, які втомилися, розізлилися, заплуталися