in , , ,

Никсен — нідерландський варіант корисного байдикування

Люди в наш час бояться байдикувати. Якщо ви зараз не поспішайте на роботу, не вивчаєте іноземну мову або щось нове для себе, не займаєтеся в спортзалі — складається враження, що ви непотрібні й не ефективні. Нічогонероблення засуджується нашим суспільством. Тому жителі Нідерландів придумали никсен — спосіб стати щасливішим і не вигоріти в напруженому графіку життя.

Ми в Тутка вирішили з’ясувати, що ж таке никсен і як його практикувати.

Що таке никсен?

Слово никсен з голландської мови перекладається як «байдикувати». Це спосіб боротьби з напруженим способом життя, коли немає жодних завдань і мети, просто пауза в круговерті справ і подій. Розслабитися і відпочити — це теж мета і досягнення, без яких важко досягти потрібного результату у своїх повсякденних справах і завданнях. Постійне прагнення все встигнути й досягти успіху призводить до стресу, нервових розладів, страждає психіка. Як підсумок — з’являються проблеми зі здоров’ям.

Саме тому всім потрібен никсен. Основний його принцип — вміти нічого не робити, але не варто плутати його зі звичайною лінню. Ледача людина свідомо не хоче займатися однією справою, віддаючи перевагу чомусь цікавішому. Никсен же змушує людину тимчасово припинити думати про справи та приділити час самому процесу нічогонероблення.

Для никсену не потрібна ні підготовка, ні певні умови, ні особливий настрій. Тут для відпочинку не треба каміну, пледу чи чашки чаю, як для данського хюґе. Не треба шукати сенсу і радості в усьому навколишньому, як в японському ікігаї. І навіть не треба шукати балансу у всіх сферах життя, як у шведській філософії лагом. Для никсену досить тільки вас і декількох вільних хвилин.

Способи никсену

Практикувати никсен в загальному досить-таки легко. Варто просто відволіктися від усіх справ і дозволити думкам вільно блукати в голові, не фокусуватися на деталях. Не треба прагнути досягти певного результату. Зробити перерву можна в будь-який момент, коли відчуваєте, що вже «перегріваєтеся».

Знайдіть своє заняття для байдикування:

 • поглянути у вікно;
 • спостерігати за тим, що відбувається на вулиці;
 • слухати музику;
 • вивчати візерунки на шпалерах або плитці;
 • спостерігати за тваринами;
 • можна піти ще далі та влаштовувати «вечірки байдикування»: запрошувати друзів і разом байдикувати.

Чого не можна робити під час никсену

Важливо не шукати користі у своїх діях і нічого від них не очікувати. Тому для никсену не підходять:

 • читання книг;
 • перегляд соцмереж/серіалів;
 • сидіти в інтернеті або телефоні (які дають ілюзію неробства, але насправді навантажують мозок);
 • медитація;
 • шопінг;
 • йога або заняття спортом.

Не можна встати та бігти щось робити до закінчення паузи. І тим більше ні в якому разі не звинувачуйте себе за лінь і «непотрібність» в ці моменти. Треба прийняти своє право на неробство й усвідомити користь від нього. Через деякий час ви побачите, що нічого не робити корисніше, ніж здається.

Впровадження никсену у своє життя

 • Усвідомте, що нічого не робити — це корисно для ваших подальших досягнень.
 • Відпустіть своє прагнення бути продуктивним і корисним щомиті.
 • Знайдіть свій спосіб байдикування.
 • Для початку вчіться бути бездіяльними протягом короткого часу.
 • Поставте нагадування в телефоні або наведіть будильник, щоб вчасно робити перерви.
 • Якщо ви відчуваєте великі навантаження або сильний стрес, приділяйте никсену більше часу (до години в день).

Щоб впровадити філософію никсену у своєму житті, вам потрібно зовсім небагато часу. Для початку практикуйтеся протягом декількох хвилин. Щоденні паузи по 15-20 хвилин допоможуть стабілізувати психіку, знизять рівень тривожності, поліпшать сон і настрій.

Спочатку ви можете почуватися дуже незатишно, особливо якщо звикли постійно щось робити. Ви легко подолаєте дискомфорт, займаючись по кілька хвилин кожен день в моменти вигоряння. Не треба чекати блискавичного результату від никсену, але через кілька тижнів ви вже помітите, як змінилися ви та ваше життя.

Користь голландського неробства

Як це не дивно, але неробство чудово позначається на креативності. Нічого не роблячи, ми легше змінюємо погляд на звичні нам речі, можемо легше знайти розв’язання повсякденних проблем. Якщо не напружувати мозок, йому простіше обробляти інформацію.

Регулярне звільнення мозку від необхідності думати та приймати рішення допомагає зменшити тривожність і зняти нервову напругу, підвищити рівень енергії, що в кінцевому підсумку призведе до спокою і гармонії.

Таким чином, уміння байдикувати робить нас більш продуктивними та знижує ризик професійного вигорання. А також призводить до усвідомлення, що часто ми даремно кудись поспішаємо і переоцінюємо важливість часу для роботи, а не для себе.

Ви погоджуєтесь з філософією никсену? Чи дозволяєте собі байдикувати?

Сподобалось?

Татусі: якщо хочете, щоб зять любив вашу дочку, любіть свою дружину

12 продуктів, які ми, можливо, ціле своє життя їли неправильно