Обов’язкові обстеження, які повинна проходити жінка після 25, 35, 45 років

За даними ВООЗ, найпоширеніші захворювання, якими страждають жінки, — це хвороби серця і захворювання статевої системи, а якщо мова йде про онкологію, то в зоні ризику шийка матки, груди та легені. Проблеми в лікуванні часто пов’язані з тим, що захворювання виявляються пізно. Тому колись обов’язкова диспансеризація була гарним рішенням, яке поступово забулося. Але сьогодні ми можемо спланувати її самі.

Ми в Тутка систематизували обов’язкові обстеження, якими не варто нехтувати. Частота їх виконання залежить від індивідуальних особливостей здоров’я і від віку, який підвищує певні ризики.

Цікаве
Loading...

До 25 років

У юному віці, якщо ви не стоїте на обліку здоров’я у певних лікарів, рекомендується проходити обстеження у терапевта і виконувати його розпорядження. Крім того, є деякі важливі обстеження, яким варто приділити увагу.

 • Загальний аналіз крові та сечі (1 раз на рік). Комплексне дослідження, завдяки якому оцінюється робота організму в комплексі. Допомагає виявити наявність інфекцій, запалень, порушень в роботі печінки й нирок, кровотворної системи.
 • Флюорографія (1 раз на 2 роки). Допомагає оцінити стан грудної клітки та виявити ранні ознаки туберкульозу або новоутворень в легенях. Нова альтернатива — цифрове дослідження, яке створює більш точне зображення легень і серця, але дає меншу дозу опромінення. Саме таку процедуру рекомендують вагітним за гострої потреби.
 • Стоматологічний огляд (1 раз на пів року). Регулярний огляд у стоматолога економить гроші, адже запущену проблему з зубами вилікувати зазвичай важче і дорожче. Ризик стоматологічних захворювань може бути пов’язаний в тому числі з періодами вагітності та годування грудьми, коли порушується баланс поживних речовин в організмі.
 • Дерматологічний огляд (1 раз на рік). За відсутності будь-яких скарг відвідувати цього лікаря рекомендується не рідше 1 разу на рік, краще восени, після періоду активного сонця, щоб відстежувати поведінку родимок і не допустити розвитку небажаних явищ.
 • Гінекологічний огляд і аналізи на урогенітальні інфекції.

Після 25 років

Цей вік вважається ідеальним для реалізації репродуктивної функції, тому лікарі приділяють увагу не тільки загальному стану здоров’я, а й можливості народити дитину і всьому, що може цьому перешкодити. Крім досліджень статевих функцій, гінекологи радять здати аналізи на виявлення антитіл до інфекцій, котрі можуть серйозно вплинути на перебіг вагітності (наприклад, краснуха). Також в цьому віці лікарі рекомендують виконувати регулярні профілактичні обстеження.

 • Розширений гінекологічний огляд (1 раз на рік). Він повинен охоплювати цитологію (перевірку стану шийки матки на небезпечні зміни, аналіз на різні урогенітальні інфекції) і кольпоскопію (огляд слизової шийки матки за допомогою спеціального приладу), а також, якщо лікар виявить необхідність, пальпацію молочних залоз.
 • УЗД молочних залоз (1 раз на рік). Для жінок, молодших 35 років, дослідження грудей за допомогою мамографа вважаються небажаними й виконуються тільки в тому випадку, якщо при проведенні УЗД лікаря щось насторожило.
 • Електрокардіографія (1 раз на 2 роки). Обстеження у кардіолога допоможе виявити навіть незначні перебої в роботі серця, які ніяк не проявляють себе і можуть привести до проблем, якщо їх вчасно не помітити: це стенокардія, порушення серцевого ритму (аритмія, тахікардія, брадикардія), аневризма, міокардит. Наприклад, стенокардія на ранніх стадіях може проявлятися тільки у вигляді проблем з травною системою — здуття живота, печія і так далі.

Після 35 років

Після 30-35 років програма обстежень повинна враховувати гормональні сплески, які пов’язані з вагітністю і годуванням грудьми; спадкові захворювання, розвиток яких може припадати саме на цей період; меншу стійкість травної системи до стресів, що проявляється диспептичними розладами; уповільнення метаболізму, що може впливати на здатність організму правильно засвоювати поживні речовини. Підвищується ризик онкологічних захворювань шийки матки та грудей, дисфункцій щитовидної залози. Тому до обов’язкових обстежень додаються такі:

 • Гінекологічний огляд з перевіркою гормонального здоров’я (1 раз на рік). Лікар описує анамнез стану, за необхідності призначає консультацію гінеколога-ендокринолога, аналізи статевих гормонів в певні дні циклу.
 • Консультація мамолога та мамографія (1 раз на 3 роки). Ризик розвитку захворювань грудей підвищується, за статистикою підвищений ризик захворіти є у кожної 228-ої жінки. Мамографія в цьому віці вважається основним способом обстеження, а УЗД — додатковим.
 • Обстеження щитоподібної залози (1 раз на 1,5 роки). Таке обстеження повинно містити УЗД щитоподібної залози й аналізи на її гормони (ТТГ (тиреотропний гормон), Т4 вільний (тироксин вільний) – прим.перекл.)
 • Комплексний аналіз на рівень вітамінів і мікроелементів. Дозволить виявити нестачу потрібних речовин і заповнити її. Відомо, що саме брак важливих вітамінів провокує багато проблем зі здоров’ям.
 • Офтальмологічний огляд (1 раз на 2-3 роки). Регулярний повний огляд з обстеженням очного дна допомагає виявити зниження зору, яке можна скорегувати, а також ранню схильність до глаукоми або гіпертонічну ретинопатію.
 • Кардіологічний огляд (1 раз на 2 роки). До електрокардіографії можуть бути додані аналізи крові на холестерин і ліпіди, щоб проконтролювати їх рівень і вплив на артерії.
 • УЗД черевної порожнини (1 раз на 2 роки). Допомагає виявити небажані зміни й новоутворення в печінці, підшлунковій залозі, камені в жовчному міхурі та нирках на ранній стадії.

Після 45 років

Щорічне обстеження для жінок після 40-45 років може попередити найбільш поширені для цього віку захворювання: глаукому, рак молочної залози та органів шлунково-кишкового тракту. Цей період називають передменопаузним, коли організм починає готуватися до клімаксу, який може настати через 10-15 років, але вже зараз відбивається на здоров’ї. Багато жінок відзначають зміну інтенсивності й тривалості менструації, збільшення ваги, проблеми з боку травного тракту і суглобів. Виникає ризик виникнення діабету 2-го типу. Тому деякі обстеження варто проходити частіше.

Список може доповнити:

 • Консультація мамолога та мамограма (1 раз на рік).
 • Перевірка показників крові: ліпіди та холестерин (1 раз на рік).
 • УЗД черевної порожнини (1 раз на рік).
 • Обстеження на визначення стану кісткової тканини (1 раз на 3 роки). Денситометрія — це метод діагностики щільності й структури кісткової тканини, а також ймовірності переломів. Обстеження допомагає виявити остеопороз на ранній стадії та своєчасно почати його лікування.
 • Колоноскопія (1 раз на 2 роки). Чимало клінік пропонують це обстеження безкоштовно або зі зниженими цінами для жінок після 40 років, особливо якщо в сім’ї є випадки захворювань прямої кишки. Це робиться в рамках боротьби з раком прямої кишки.

Кількість людей, що відповідально ставиться до свого здоров’я, дедалі зростає, тому клініки часто пропонують пакети обов’язкових обстежень, щоб їх можна було пройти швидко і недорого. Вибирайте клініку, якій довіряєте, і будьте здорові.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close