Простий тест допоможе відкрити приховані сторони особистостіі

Хто з нас в дитинстві не мріяв мати свого брата чи сестру-близнюка? Як в американських фільмах: вони б за нас і до школи ходили, і іспити складали, ми б разом класно розігрували знайомих. А якщо ми почнемо відчувати, що наша “копія” нас перевершує? Психологи скажуть, що саме за такими питаннями легко визначити тип особистості людини, приховані риси характеру. Цікаво?

Тутка приготував для вас цікавий тест, заснований на проективній методиці. Він складається лише з 1 запитання, і ми попросили відповісти на нього наших авторів. Пройдіть тест самі й порівняйте свою відповідь з відповідями наших колег.

Уявіть собі ситуацію: ви дізнаєтеся, що у вас є брат-близнюк (для чоловіків) або сестра-близнюк (для жінок). Ви ніколи не бачили його/її раніше, тому вас розлучили ще в дитинстві. Ви знайомитеся з ним/нею, розповідаєте одне одному про себе. І раптом ви розумієте, що в чомусь заздрите своєму близнюку.

Запитання: що саме викликає вашу заздрість? Ви заздрите якимось обставинам життя близнюка чи його/її особистим якостям, характеру? Запишіть на аркуші паперу все, що спадає на думку. Пишіть докладно, не обмежуйтеся загальними фразами типу «Вона щасливіша», «Він багатший» і так далі. Щоб було легше, можете намалювати цього уявного ідеального близнюка і себе поруч.

Результати:

Відповідь на це запитання розкриває ваші справжні життєві цінності та пріоритети. Не ті, які ви свідомо придумали собі самі, а ті, які закріплені у вашій підсвідомості. Щоб було легше визначити ці приховані риси, розберемо їх на прикладі відповідей наших авторів.

Сестра-красуня

  • «Вона красива: ідеально рівні зуби, довге русяве волосся, струнка фігура… Я бачу в ній себе. Точніше, ідеальну копію себе. Ту, якою я ніяк не можу стати». Еля, 27 років.

Еля мріє стати ідеальною. Чи можливо це, особливо коли справа стосується зовнішнього вигляду? Адже зовнішність можна покращувати нескінченно. Напевно, дівчина і сама це розуміє. Але на підсвідомому рівні їй хотілося б приділяти більше часу і уваги догляду за собою.

Якщо у вашій відповіді на першому місці стоїть заздрість до зовнішності чи ви дуже комплексуєте через зображення чиїхось ідеальних форм в Інстаґрам, це може бути ознакою неврозу. З іншого боку, якщо ви заздрите своєму уявному близнюку тільки через чудовий вигляд, як Еля — то по всіх інших фронтах ваші потреби цілком задоволені.

Сестра — активістка ЗСЖ

  • «1. Моя сестра-близнюк не побоялася конкуренції та вступила до театральної академії 2. Знає англійську досконало. 3. Об’їздила всю Європу вздовж і поперек. 4. Стрункіша, ніж я. 5. Їй не вирізали жовчний міхур, тому що вона завжди вела здоровий спосіб життя (не їла різну гидоту), та й взагалі зі здоров’ям у неї все добре». Тетяна, 28 років.

В 4-му пункті ми знову бачимо заздрість до ідеальної зовнішності, а в 5-му пункті яскраво виділяється такий пріоритет, як міцне здоров’я. 1-ий, 2-гий і 3-ій пункти свідчать про те, що Тетяна відчуває брак сили волі — «побоялася конкуренції», «їла всяку гидоту».

Найцікавіше тут те, що згідно з дослідженням американських вчених, сила волі — це безмежний ресурс. «Якщо ви вважаєте, що ваша сила волі слабка і швидко виснажується, то ви так і будете почуватися, будете часто робити перерви на шляху до мети. Якщо ж не вважати силу волі вичерпним ресурсом, то вийде залишатися активним незалежно від обсягу виконаної роботи. Варто тільки змінити свої переконання про природу самоконтролю, і це позитивно вплине на вашу поведінку і сприйняття інших людей», — вважає автор дослідження Крістофер Наполітано.

  • «Я заздрю своїй сестрі, тому що у неї немає проблем зі здоров’ям і її дитинство було щасливішим від мого. В іншому немає заздрості, я просто рада за неї». Валентина, 27 років.

Лаконічна відповідь Валентини вказує на те, що її пріоритетом є здоров’я. Що стосується жалю за «нещасливим» дитинством — так, ще за часів дідуся Фрейда стало модним шукати корінь своїх бід в дитинстві, а важке дитинство здається чимось апріорі жахливим. Але ряд вчених мають інший погляд на цю проблему.

Згідно з дослідженнями люди, які поставали перед труднощами і потрясіннями під час дорослішання, мають ряд переваг перед тими, хто ріс в повністю сприятливій атмосфері. Вони можуть знайти вихід із найскладнішої ситуації, бо їхня психіка з раннього віку адаптувалася до стресу. Вони чітко поділяють справи на важливі та неважливі, добре прораховують наслідки своїх дій, їх мислення відрізняється високою гнучкістю, вони не бояться відповідальності. Звичайно, ніхто не скаже, що важке дитинство — це класно, але і в ньому можна знайти свої плюси.

Сестра — майстер на всі руки

  • «Я зустріла сестру-близнюка, і я заздрю їй ось у чому: 1. Вона таки написала книгу. Я мріяла про це, але так і не змогла реалізувати. 2. Вона одружена з коханою людиною. У них повне взаєморозуміння і гармонійні стосунки. 3. Вона знайшла свою улюблену справу, розвивається в тій сфері, яка їй близька. 4. Вона подорожує стільки, скільки хоче, і тоді, коли хоче. 5. Їй ніколи не буває нудно. Вона цікава особистість і спілкується з такими, як вона. 6. Вона смачно готує, у неї все виходить “на око”, без кулінарної книги, і все їй вдається з першого разу. 7. Вона більш психологічно стійка. Її рівень тривожності набагато нижчий від мого. Вона не переживає через дрібниці. 8. Вона живе в місті, яке їй подобається». Катя, 27 років.

Сестра-близнюк Каті настільки ідеальна, що в реальному житті таких не зустрінеш. Катя добре усвідомлює свої психологічні проблеми (7-тй пункт), мрії та потреби (інші пункти). Відчувається очевидна схильність до перфекціонізму. Дівчині хочеться досягти абсолютного успіху у всіх згаданих нею сферах, а тому, що це неможливо, то легше взагалі нічого не робити. Але при цьому Катя переживає почуття провини через свою бездіяльність. Такий підхід є токсичним і може привести до депресії.

Досягти ідеалу за всіма пунктами навряд чи вийде, але добитися певного успіху в кулінарії, займатися улюбленою справою, написати книгу, зустріти свою любов і так далі — все це цілком можливе. Головне — не тривожитися і не сварити себе за те, що не виходить все і відразу. Замість цього слід поставити собі конкретну мету і рухатися до неї поступово, крок за кроком.

Сестра-подружка і брат — найкращий друг

  • «Як не дивно, все життя мрію про сестру-близнючку або брата-близнюка. Не знаю, чому, хоч убийте! Як було би класно, якби він/вона з’явився! Було б дуже цікаво, як він/вона виглядає: той самий колір волосся чи ні, які очі, які риси обличчя? Точно знаю, що ми б говорили і говорили: що було, як жилося, які люди були поруч, знайшли б якісь схожі речі в нашому житті… А заздрити — навіщо, яка від цього користь? Якщо у нього/неї все добре — порадію, а якщо раптом щось не так, разом подумаємо, що можна зробити і як виправити ситуацію. Усе. Заздрість потрібно сприймати як копняк під зад, як знак, що час уже щось робити». Віталія, 26 років.

Віталія мислить дуже позитивно і реалістично. З її відповіді можна зрозуміти, що найцінніше для неї — теплі людські стосунки, щире спілкування, взаємодопомога («подумаємо, що можна зробити і як виправити ситуацію»). Почуття заздрощів Віталія заперечує, вважає ганебним. Варто відзначити, що, хоча заздрість справедливо вважається негативним, руйнівним почуттям, повністю уникнути її не можна. Всі ми хоч раз комусь заздрили, і це абсолютно нормально. Більш того, заздрість може бути конструктивною. Як показує наш тест, заздрість допомагає усвідомити свої справжні бажання.

  • «Я хотів би мати брата-близнюка, який був би більш розкутим і компанійським, ніж я. Ми би стали справжніми друзями, разом відвідували всілякі вечірки, подорожували, знайомилися з дівчатами, постійно розігрували когось. Думаю, це було б дуже класно і весело. Поруч з братом-живчиком я б забув про те, що я глибокий інтроверт і мені важко спілкуватися з людьми». Іван, 25 років.

Іван хотів би мати брата-найкращого друга, за допомогою якого він компенсував би свої недоліки — замкнутість і сором’язливість. Судячи з усього, йому не вистачає друзів. Якщо ви теж вважаєте себе інтровертом, для початку варто розібратися, а чи так воно є. Назватися інтровертом зараз дуже модно, але часом люди прикривають цим егоїзм і лінь, і саме ці якості, а не вигадана інтроверсія заважають їм знаходити друзів. Але навіть якщо ви — справжній інтроверт, це ще не привід прирікати себе на вічну самотність. В мережі можна знайти безліч порад, як відчувати себе більш розкутим і знаходити спільну мову з різними людьми. А ще варто враховувати, що інтроверти бувають 4 типів і у кожного є свої особливості.

Успішна сестра

  • «Я не заздрила б своїй сестрі-близнюку, якби вона приїхала до мене. Її успіхам я порадію. І буду щаслива знайти нового члена сім’ї, до того ж успішного». Ольга, 35 років.

Ольга також не визнає того, що може комусь заздрити. З її відповіді зрозуміло, що головне для Ольги — міцна сім’я, гарні стосунки з близькими. А ще Ольга — зріла особистість, цінує успішних людей і сама до цього прагне.

Тепер проаналізуйте свою власну відповідь. Якщо вона вас не здивувала і ви добре усвідомлюєте свої цінності — що ж, вітаємо. Залишилося тільки зрозуміти, як реалізувати їх якнайкраще. Якщо ж цінності, що випливають з вашої відповіді, виявилися несподіваними — отже, настав час відверто запитати себе, чого ви насправді хочете в цьому житті, чого вам не вистачає.

Які результати вийшли у вас? Чи є схожість з відповідями наших авторів?