Психологи назвали 8 принципів, які допоможуть досягти заповітної мети навіть запеклому ледареві

Найкращий спосіб досягти бажаного, на думку багатьох бізнес-коучів і психологів, – поставити SMART-мету. Така мета має 5 рис: вона конкретна, вимірна, досяжна, реалістична і визначена в часі. Здається, напередодні нового року ця концепція як ніколи актуальна.

Тутка знає, як важко досягати реальних результатів, і тому підготував для вас цю маленьку інструкцію, яка допоможе кожній людині наблизитися до досягнення заповітної мрії.

1. Сформулюйте чітку кінцеву мету

Чим точніше ви сформулюєте мету, тим швидше настане той момент, коли вона буде досягнута. Якщо бажань багато, краще записати їх на аркуші паперу і поглянути, яке з них працює на інші. Загальні фрази на кшталт «схуднути» або «назбирати грошей» не підходять: мета повинна бути конкретною. Не забувайте і про таку просту річ, як можливість здійснення. Наприклад, доларовим мільйонером за рік нікому з нас справді не стати.

І останнє: зробіть так, щоб мета несла позитивний заряд. Хочете скинути зайву вагу? Тоді ваш варіант – «важити 50 кг», а не «схуднути на 20 кг».

2. Розділіть головну мету на кілька

Мрія завжди масштабна, тому її краще розділити на кілька маленьких. Одна справа, коли ви хочете за рік написати роман, і зовсім інша, якщо ви вирішили писати один розділ на місяць. По-перше, невеликих результатів простіше домогтися і вони надають потужного мотиваційного ефекту. А по-друге, дедлайни будуть коротшими, що створить ілюзію швидкого досягнення мети.

3. Визначте терміни виконання

Якщо ви складете детальний план, це допоможе подолати стартову лінію і почати рухатися в правильному напрямку. Визначення терміну необхідно не тільки для фінального завдання, але і для кожного проміжного етапу. В іншому випадку час буде здаватися нескінченним. Головне в тому, що дедлайн природним чином стимулює у абсолютно будь-якої людини високий зріст продуктивності.

4. Візуалізуйте бажання

Мета приймає форму, коли ви візуалізуєте її. Це може бути запис в щоденнику, позначки в календарі або навіть плакат бажань. Вибираючи між електронним календарем і настінним, перевагу краще віддати другому. Візуалізація повинна постійно бути перед очима – тоді вона буде надавати стимулювального ефекту.

5. Не заганяйте себе в жорсткі рамки

На світі живуть два типи людей, які прагнуть до мети: прокрастинатори і перфекціоністи. Перші нічого не добиваються через постійне відкладання справ, а другі занадто сильно стараються, вигоряють і ближче до фіналу вже нічого не хочуть. Вам варто опинитися десь посередині.

Жорсткі рамки викликають сильний стрес і змушують хвилюватися замість того, щоб насолоджуватися процесом. В результаті мета буде базуватися на вольовому примусі та постійному самоконтролі, а це має мало спільного з поняттям мотивації і радості від отримання результатів.

6. Пам’ятайте, що дрібниці життя – це просто дрібниці

Невдач не уникнути, тому важливо зробити їх ефективними. Головне правило – виключити будь-яке пояснення провалів фразою «просто не пощастило». Це психологічний захист, причому один з найбільш примітивних. Він блокує аналіз ситуації і не дозволяє зробити з неї висновки.

Також в цілеспрямованій людині часто прокидаються язичницькі забобони. Якщо ви ловите себе на думці, що бачите несприятливі знаки, отже, підсвідомо вам не дуже хочеться досягати поставлених завдань. Такі фантазії потрібно просто відганяти від себе.

7. Зробіть цілі та терміни гнучкими

Обставини і навіть бажання можуть змінитися. Тому і мета повинна бути такою, щоб у будь-який момент можна було внести в неї корективи. Це стосується не тільки тимчасових рамок, а й якісних характеристик. Наприклад, людина, яка хотіла стати скульптором, може захопитися виготовленням ляльок на шарнірах, і мету потрібно буде змінити без будь-якого жалю.

8. Вивчіть корисні звички

Після досягнення бажаних результатів багато хто повертається до початку, а ось звички не мають дедлайну і залишаються з нами на все життя. Згідно з дослідженнями Чарльза Дахігга, 40% дій за добу будь-якої людини є рефлекторними. Таким чином, формуючи звички, ми насправді формуємо своє життя.

Розкажіть, а у вас на новий 2019 рік уже є грандіозна мрія?

За матеріалами