in ,

Що робити, якщо болить серце: 5 способів, які швидко допоможуть

Але спочатку – список симптомів, при яких треба викликати швидку.

Коли потрібно негайно викликати швидку допомогу

Ось основні ознаки того, що ви потребуєте термінової медичної допомоги:

 • Ви відчуваєте сильний, майже нестерпний біль, який не проходить 5-10 і більше хвилин.
 • Біль у грудях супроводжується задишкою, труднощами з диханням.
 • Біль відлунює в ліве плече і руку.
 • Біль супроводжується холодним потом, запамороченням, загальною слабкістю.
 • Ви майже впевнені, що це серцевий напад. Вам дуже страшно.

Перераховані вище симптоми можуть вказувати на серйозні порушення. Наприклад, розвиток інфаркту, запальні захворювання серця (міокардит і перикардит), захворювання аорти, що постачає серце кров’ю або тромбоемболію легеневої артерії.

Кожен з цих станів смертельно небезпечний, тому експериментувати з домашнім лікуванням не можна.

Тільки швидка допомога!

Як зрозуміти, що біль у серці не є небезпечним

У 80-90% випадків нам тільки здається, що болить серце. Насправді ж у нездужання інші, нехай неприємні, але куди менш небезпечні причини:

 • гастроентерологічні проблеми;
 • порушення в роботі легень;
 • міжреберна невралгія;
 • грудний остеохондроз;
 • різні кістково-м’язові порушення;
 • неврози та інші розлади центральної нервової системи.

Припустити саме цей, відносно безпечний варіант можна за трьома ознаками:

1. Біль схожий на спалах, миттєвий

Якщо проблеми з серцем, біль буде довгим (не менше кількох хвилин), невблаганним і однаково сильним. А ось дискомфорт за типом «Ой, у серці кольнуло!», який досить швидко згасає, є швидше за все, симптом фізичної травми, перенапруження або невралгії.

2. Вам стає легше, коли ви рухаєтеся

Справжній біль у серці посилюється навіть від мінімальних фізичних навантажень.

3. Вам боляче дихати

При сердечному болю може виникати задишка і відчуття нестачі повітря. А ось якщо замість цього з’являються кашель, біль при вдиху, то мова, швидше за все, йде про проблеми з дихальною системою (плеврит, запалення легень, астма…)

З’ясувати, в чому саме причина неприємних відчуттів у грудній клітці, може тільки кваліфікований лікар.

Тому обов’язково зверніться до терапевта або безпосередньо кардіолога, якщо «серцеві напади» без описаних вище смертельно небезпечних симптомів дошкуляють вам регулярно або супроводжуються блювотою, кашлем, підвищенням температури.

Медик огляне вас, оцінить анамнез, проведе додаткові дослідження, включаючи ЕКГ і, можливо, УЗД серця, і призначить лікування або відправить до інших профільних фахівців: гастроентеролога, пульмонолога, ортопеда, невролога.

Як полегшити біль в ділянці серця

Ще раз підкреслимо: справжні проблеми з серцем треба лікувати тільки медичними препаратами, які призначив вам лікар. Самодіяльність тут неприпустима!

А ось полегшити псевдосерцевий біль домашніми методами цілком можна. Ось способи, які допоможуть вам швидко зняти дискомфорт у грудній порожнині.

1. Прийміть нітрогліцерин

Ця порада – на той випадок, якщо ви хвилюєтеся, що біль може бути пов’язаний з серцевим нападом, а ваш лікар раніше вже призначав вам цей препарат.

Нітрогліцерин допоможе при стенокардії. А ось якщо біль пов’язаний з іншими, не серцевими причинами, наприклад, остеохондрозом або шлунково-кишковими розладами, ліки не дадуть бажаного результату.

З одного боку, це погано, оскільки полегшення не настане. А з іншого – добре: це ознака того, що причина дискомфорту не пов’язана з серцево-судинною системою. Можна переходити до наступних пунктів.

2. Прийміть аспірин

По-перше, він знеболює. По-друге, препарат розріджує кров (зменшує її згортання). Це покращує кровотік і може полегшити стан у тих випадках, коли біль в грудях все-таки пов’язаний зі збоями в серцево-судинній системі.

Увага! В жодному разі не приймайте аспірин, якщо у вас на нього алергія або ви страждаєте на захворювання, пов’язані з низьким згортанням крові.

3. Зробіть холодний компрес

Або прикладіть до грудей пакет з льодом (замороженими овочами), загорнутий в тонкий рушник.

Нерідко причиною болю в грудях є перенапруження або розтягнення м’язів. Наприклад, через те, що ви підняли щось важке, невдало повернулись або занадто активно позаймались в тренажерній залі.

Прикладайте холодний компрес на 10-20 хвилин кілька разів на день. Це допоможе зменшити неприємні відчуття.

4. Випийте теплого чаю

Або інший теплий напій. Ця рекомендація може спрацювати в тому випадку, якщо біль у грудях виник незабаром після прийому їжі.

Справа в тому, що стравохід і серце розташовані поруч та пов’язані загальними нервовими закінченнями, через що проблеми з шлунково-кишковим трактом можна сплутати з проявами ішемічної хвороби серця.

Якщо небезпечних симптомів, перерахованих на початку статті, ви не спостерігаєте, зате крім дискомфорту в грудині, присутні відрижка, печія, здуття живота – найімовірніше це ваш варіант.

Американський ресурс Healthline рекомендує вибрати чай з гібіскусом, який не лише покращує самопочуття при деяких порушеннях травлення, але і нормалізує артеріальний тиск та рівень холестерину, що добре позначається на стані серцево-судинної системи в цілому.

5. Прийміть теплий содовий розчин

Розведіть 1/2 чайної ложки соди в склянці теплої води. Такий напій поліпшить стан у тому випадку, якщо больові відчуття в грудях викликані печією і підвищеною кислотністю шлунка.

Врахуйте: цей спосіб можна застосовувати лише в тому випадку, якщо ви відчули дискомфорт після прийому їжі і не страждаєте від діагностованих серцевих порушень. Річ в тому, що харчова сода, яка прекрасно вирішує проблеми з кислотою, може нашкодити серцю.

Повторимо: з серцем не можна жартувати. Серйозні серцеві порушення не розвиваються миттєво. Спочатку вони дають про себе знати незначним болем, легким печінням у грудях, відчуттям тиску, який швидко проходить… До першого справжнього нападу ви можете відчувати нездужання кілька днів, а то і тижнів.

Важливо не залишати ці ознаки без уваги. Якщо дискомфорт у грудях з’являється регулярно, якомога швидше зверніться до лікаря. Тут краще перестрахуватися.

За матеріалами

Історія про туфлі, яка змінила моє відношення до життя

10 ситуацій, в яких ми втрачаємо здоровий глузд і купуємо нікому не потрібний мотлох