in , ,

Що шкідливіше: кальян, вейп чи IQOS?

Час розібратися в цьому питанні.

Про те, що сигарети шкідливі, знають всі. Зате багато з людей вважають: якщо перейти з сигарет на альтернативні варіанти, то можна продовжувати курити без шкоди для здоров’я. Коли ми говоримо про нібито нешкідливі альтернативи, то маємо на увазі, звичайно ж, кальян, вейпи та розрекламований IQOS .

Чи шкідливий кальян?

1. Кальян курять навіть ті, хто не курить цигарки.

За даними досліджень, всього 1% повнолітнього населення України є активними курцями кальяну. Цифра незначна, але якщо покопатися глибше, то випливають інші, по-справжньому страхітливі дані: 50% молоді, яка не палить, у віці 14-34 років пробувала курити кальян. Кальян сприймається як невинна і нешкідлива розвага, і тому його потенційна аудиторія дуже широка.

При викурюванні кальяну до організму людини потрапляє приблизно в 1,7 рази більше нікотину, ніж від сигарети. З іншого боку, його вживання зазвичай розтягнуте в часі, й часто курять його компанією. Хоча нікотин і не є найшкідливішою речовиною в сигаретному або кальянному димі, він тим не менше викликає залежність. За кількістю спожитого нікотину, щоденне вживання кальяну еквівалентне викурюванню 10 сигарет.

2. У димі кальяну в 36 разів більше канцерогенних смол, ніж в сигаретах.

Кальян часто вважають нешкідливим, тому що тютюн в ньому не горить, а просто тліє. Але з точки зору хімії ці процеси однакові. В результаті тління тютюну в кальяні виділяється близько 30 канцерогенних речовин, що викликають рак, захворювання дихальних шляхів і серцево-судинної системи.

При випалюванні однієї цигарки до легень потрапляє приблизно 500 мл диму. У той же час один викурений кальян = 90 000 мл диму в легенях. При цьому до організму потрапляє в 36 разів більше канцерогенних смол, в 8 разів більше чадного газу і в 50 разів більше поліароматичних вуглеводнів, ніж від звичайної цигарки.

«Люди, які вживають кальян протягом півгодини-години, отримують в десять раз разів більше токсичних і канцерогенних речовин, ніж при курінні сигарет. Вони отримують велику дозу чадного газу, який викликає нестачу кисню в організмі – гіпоксію. Часто куріння кальяну асоціюється з відпочинком із друзями і створює псевдокультуру, яка, на жаль, стала дуже поширеною в нашій країні», – каже Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я і національний експерт з контролю над тютюном.

3. Водяний фільтр насправді не фільтрує.

Поціновувачі кальяну стверджують, що кальянний дим м’якший від сигаретного, тому що вода відфільтровує частинки, які подразнюють горло. Насправді, головне завдання води в колбі – просто охолодити дим до комфортної для вдихання температури. А відчуття більш «м’якого» диму, який не “дряпає” горло, виникає за рахунок його високої вологості після проходження крізь воду.

«Водяний фільтр» здатний відфільтрувати менше 5% нікотину. А більшість компонентів тютюнового диму і взагалі не розчиняються у воді. Медики стверджують, що куріння кальяну завдає здоров’ю не меншої шкоди, ніж куріння звичайних сигарет.

4. Ароматизатори в кальянному тютюні.

Практично неможливо зустріти тих, хто заправляє кальян чистим тютюном. Адже головна «особливість» кальянів – це пахучий сильно ароматизований тютюн. Від природи тютюн не може мати смаку яблука, дині, полуниці та вершків. Щоб досягти такого аромату, тютюн замішують з харчовими добавками. Іноді використовуються натуральні ароматизатори на основі висушених фруктів і трав. Вони дають природний, але дуже слабкий смак. До того ж суттєво збільшують собівартість. Тому найчастіше до тютюну кладуть синтетичні добавки. Наприклад, щоб отримати присмак вершків, крему і молока, додають мальтол (Е636) і діацетил.

Чим шкідливі вейпи?

1. Пара містить нікотин і викликає залежність.

У парі вейпу і електронних сигарет міститься нікотин. Найчастіше, його концентрація перевищує концентрацію нікотину в цигарковому диму, оскільки користувачі на свій смак модифікують пристрої, регулюють інтенсивність випаровування і міцність заправки.

Більш того, молекули рідини, яка випаровується для вейпів, мають великий розмір і через це повільно всмоктуються в кров. У підсумку, щоб скоріше отримати звичну дозу «нікотину», вейпери істотно збільшують тривалість сеансу. Кожному, хто спробував електронні сигарети, знайоме це здивування і відчуття – «не накурився». Отож, сесія використання розтягується на кілька годин, і загальна кількість нікотину, що потрапив при цьому до крові, межує з небезпечною.

2. Вейпи небезпечні, але значно менш шкідливі, ніж сигарети.

Технологія вейпів дозволила повністю усунути канцерогенні продукти горіння. Лікарі визнають будь-який спосіб «куріння» без продуктів горіння (електронні сигарети, системи нагрівання тютюну) значно менш шкідливим, ніж цигарки.

Девід Абрамс, професор Нью-Йоркського університету, після 3-місячного експерименту з мишами сказав: «Якщо більшість нинішніх американських курців перейдуть на електронні цигарки протягом найближчих 10 років, то кількість передчасних смертей знизиться на 6,6 млн, а кількість втрачених років життя зменшиться на 86,7 млн”.

3. Вейпи можуть вибухати.

Про такі випадки ми чуємо досить часто. Насправді, вибухають електронні цигарки значно рідше, ніж пишуть в медіа. Викликано це зазвичай або низькою якістю пристрою від неперевіреного виробника, або власними модифікаціями користувача, що порушують техніку безпеки.

Що шкідливого в IQOS: відгуки лікарів?

1. IQOS не допоможе кинути палити.

Аерозоль айкос містить нікотин в тій самій кількості, що й звичайні сигарети. Нікотин викликає залежність, і його регулярне споживання не дозволяє кинути палити. Вживання нікотину в будь-якій формі не рекомендується вагітним, людям із захворюваннями серцево-судинної і нервової системи, хворим на гастрит і виразку. Але за відсутності критичних протипоказань нікотин не є найшкідливішим в курінні. Основною загрозою для здоров’я є продукти горіння, а не нікотин.

2. IQOS – найменш шкідлива альтернатива для курця.

IQOS нагріває тютюн, а не підпалює його. За рахунок відсутності процесу горіння (тління теж немає) в аерозолі IQOS відсутні шкідливі продукти горіння – канцерогенні смоли і чадний газ. Разом кількість шкідливих речовин, які виділяються, знижується на 90-95% в порівнянні зі звичайними сигаретами. Заодно і сам процес стає чистішим – без диму, без попелу, без смороду, без нальоту на зубах. Інформація взята з офіційного сайту iqos.ua.

3. IQOS – це занадто нова технологія для довготермінових висновків.

Багато вчених дотримуються думки, що IQOS значно менш шкідливий, ніж цигарки. Але для того, щоб робити висновки про його довготерміновий вплив на здоров’я, поки не вистачає історії спостережень. За словами представників FDA (Адміністрації контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів у США), найвпливовішої в США державної організації з контролю якості, IQOS дійсно виділяє значно менше шкідливих речовин в порівнянні зі звичайними цигарками (рівні бензапирену і акролеїну знижені на 90%, формальдегіду – на 80%). Однак даних не вистачає, щоб говорити про довгострокове зниження ризику хвороб при переході з цигарок на IQOS. Це і логічно – перший мобільний телефон з’явився в 1973 році. Відтоді пройшло 45 років, а вчені дотепер не мають єдиної думки щодо впливу мобільних телефонів на здоров’я.

То що ж шкідливіше: вейп, кальян чи айкос?

Найшкідливішим продуктом для курця лікарі вважають традиційні цигарки. Наявність фільтру не може суттєво знизити шкоду. Кальян шкідливий в тій же мірі, що і цигарки. Єдине, що рятує шанувальників кальяну – це низька частота використання в порівнянні з тими ж цигарками.

Вейпи і електронні цигарки є значно менш шкідливими замінниками сигарет. Відсутність продуктів горіння знижує ризик захворювань дихальних шляхів і загальну шкоду здоров’ю. Але при переході на вейп треба стежити за частотою і тривалістю використання (не перетворювати перекур в двогодинне посмоктування е-сигарети), якістю пристрою (скажіть «ні» безіменним вейпам в AliExpress) і хімічними ароматизаторами в складі рідини.

IQOS (iqos.ua) та інші системи нагрівання тютюну є найдосконалішим, що породила індустрія товарів для курців. Тут використовується натуральний тютюн без синтетичних сумішей і ароматичних ароматів. З айкосом, як і з вейпами, можна отримувати нікотин без шкідливих продуктів горіння, але зате смак буде натуральний, тютюновий. Плюс, сам пристрій значно більш високої якості, з міжнародною гарантією, численними медичними тестами і десятьма роками досліджень.

Ми рекомендуємо не палити взагалі. Не починати і терміново кидати, якщо курите. Але якщо вже ви маєте намір продовжувати, то тоді хоча б оберіть менш шкідливу альтернативу цигарок на свій смак.

За матеріалами

Сподобалось?

РЕЦЕПТ: ТОП – 9 смачних страв з гречки

8 вагомих причин жувати сушену гвоздику