Що таке «рожевий податок» і чому жінкам багато речей обходяться дорожче, ніж чоловікам

Дані досліджень свідчать про те, що бути жінкою приблизно в 6 разів дорожче, ніж чоловіком. Ціни на дитячі речі для дівчаток, жіночий одяг, засоби гігієни, витрати при оформленні іпотеки та купівлі автомобіля вищі, ніж на аналогічні товари і послуги для чоловіків. За що ще жінки платять більше?

Тутка вирішив розібратися, чи правда, що жінкам все обходиться дорожче.

Скільки коштує бути жінкою

Цікаве
Loading...

«Розпродаж»

Pink tax, або «рожевий податок» – націнка, яку вводять на жіночі товари, аналогічні до чоловічих. Наприклад, однаковий шампунь, оформлений по-різному для жінок і для чоловіків, буде відрізнятися за ціною.

Фахівці департаменту Нью-Йорка у справах споживачів провели дослідження ринку і з’ясували, що розрив в ціні починається з дитячих товарів. Рожевий самокат або шолом для дівчинки може коштувати вдвічі дорожче, ніж такий самий предмет іншого кольору для хлопчика. Також це стосується дитячого одягу, взуття та білизни: ціна футболок, штанців та інших речей для дівчаток буде на 3-13% вищою.

Жінкам обходяться дорожче:

 • Іпотеки. За даними дослідження, жінки платять на 0,4% більше при оформленні іпотеки, ніж чоловіки, і за 20-30 років ця сума виявляється не такою вже маленькою.
 • Кредити. Дослідження 2016 року підтвердило, що банки надають жінкам позики з більшою відсотковою ставкою, хоча вони стають банкрутами рідше, ніж чоловіки.
 • Одяг. Білизна – на 29%, сорочки – на 13-15%, джинси – на 10%, светри – на 6% і навіть шкарпетки – на 3%.

 • Авто. Це стосується не всіх країн, але наприклад, автодилери США роблять чоловікам більш вигідні пропозиції і знижки на придбання авто, ніж жінкам.
 • Хімчистка. Привести в порядок жіночу сорочку коштує майже вдвічі дорожче, ніж чоловічу.
 • Засоби особистої гігієни. Шампуні та кондиціонери – на 48%, дезодорант – на 3%, мило – на 6%, піна для гоління – на 4%.

Звідки цей розрив у ціні:

 • Податок на імпорт. Статистика для різних країн може відрізнятися, але в США податок на імпорт жіночого одягу складає в середньому 15,1%, а чоловічого – 11,9%. Наприклад, компанії США платять близько 23% за ввезення жіночих блейзерів зі штучних тканин, близько 18% – за ввезення пальто і плащів з вовни. Для чоловічих товарів тарифна ставка менша на кілька відсотків, а часом і в декілька разів. Всі ці податки включаються у вартість товару і роблять його дорожчим.
 • Податок на додану вартість. У вартість прокладок і тампонів включено податок, від якого звільнені предмети першої необхідності. Найбільш високий податок на ці засоби гігієни – в Угорщині (27%), Швеції, Данії та Норвегії (по 25%).

Різниця в податках на імпорт жіночих і чоловічих товарів в США

 • Реальні витрати часу і ресурсів. Вартість хімчистки для жіночого одягу зазвичай вища, і це пояснюється складністю покрою і великою кількістю деталей. Жіноча стрижка – це більша витрата продуктів для миття голови, фарбування і укладання, і більше витрат часу майстра.
 • Маркетинг. З точки зору маркетингу важливо знайти або створити властивості товару, за який споживачі погодяться платити більш високу ціну. Товари для жінок – прибутковий сегмент, тому що дівчата готові платити більше за естетичні властивості речей.

 • Бажання жінок бути красивими. Дірк Шульц, директор Інституту гендерних досліджень Кельнського університету, говорить, що чоловіки – новачки в сфері краси, тому бренди намагаються завоювати їх низькими цінами. А ось жінки – представниці прекрасної статі, і це сприяє тому, що вони готові витрачати більше грошей на товари і послуги, пов’язані із зовнішністю. Жінки відчувають себе зобов’язаними виглядати добре, вважає Шульц.
 • Психологія прийняття рішень. Жіночий підхід до прийняття рішень, на думку вчених, відрізняється від чоловічого. У панянок шопінг асоціюється з відпочинком, його наділяють психологічною, емоційною і символічною роллю. Тому типовий покупець – це завжди жінка.

Хто і як бореться з необґрунтованою націнкою

 • США. Тут представили законопроект про скасування «рожевого податку», покликаний заборонити компаніям встановлювати різні ціни на аналогічні товари і послуги для жінок та чоловіків. Забігайлівки, магазини і аптеки в США проводять акції, в ході яких намагаються підвищити обізнаність людей про «рожевий податок». Вони пропонують купити чоловічі товари дорожче, демонструють різницю в ціні на рожеву упаковку.

«Нові правила магазину: всі покупці-жінки звільнені від податку; всі покупці-чоловіки повинні заплатити 7-відсотковий “чоловічий податок”».

Burger King провів акцію, продаючи однакові порції їжі за різною ціною: в рожевій упаковці вдвічі дорожче, ніж у звичайній. Дівчата відмовлялися платити за рожеву коробку, сперечалися і викладали вміст собі на рознос, повертаючи її касиру. Але ніхто не обурюється, коли жіноча бритва коштує дорожче аналогічній чоловічій. На це звернули увагу своїх покупців організатори акції.

 • Малайзія. Скасували ПДВ на прокладки і тампони, який раніше становив 5-10%, тільки в 2018 році.
 • Канада. У 2015 році влада відмовилися від податку на тампони і прокладки, хоча цей захід коштував бюджету близько $ 36 млн.
 • Франція. Після акцій протестів, які пройшли в 2015 році, уряд зменшив податок на засоби жіночої гігієни з 20 до 5,5%. Бюджету це обійшлося в десятки мільйонів євро. Ось одне з фото з заходу в 2015 році.

«Золотий тампон».

Протест викликають не тільки ціни на тампони як предмет першої необхідності. Багато жінок починають запитувати себе, навіщо вони витрачають стільки грошей на косметику.

 • Південна Корея. Обсяг продажу корейського ринку косметики – більше $ 13 млрд на рік, вона входить до десятки найкращих у світі. Але ось в чому запитання: 10-ступеневі системи догляду та поява щороку нового продукту в декоративних лінійках – це необхідність чи спосіб продати кожній жінці всього і якомога більше?

Корейські дівчата запустили флешмоб: вони викидають свою косметику і публікують фото в Інстаґрам під тегом #escapethecorset (#ЗвільнитисявідКорсету).

А ви помічаєте різницю в цінах на товари для жінок і чоловіків?

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close