Стиліст дала 10 порад впорядкування гардеробу тим, кому вічно немає чого одягнути

Гардероб як окремий організм. Варто тільки трохи відволіктися, і він вже живе власним життям. Напевно, кожній дівчині знайомий жарт про те, як шафа не зачиняється, а одягнути — немає чого. І коли таке стається, вона зовсім не здається смішною.

Ми в Тутка ділимося з вами порадами стиліста Тетяни Маніної, як можна раз і назавжди виправити складні стосунки зі своїм одягом.

Крок №1: Визначаємо напрямок

Для початку сформулюємо свій гардеробний запит. Найкраще робити це письмово — у блокноті або смартфоні. Відповідаємо на наступні запитання:

 • Де ви зазвичай буваєте? Куди ходите? (Записуємо всі контексти: робота, дім, активний відпочинок, розваги з друзями тощо).
 • Як ви хочете, щоб вас сприймали в цьому контексті?
 • Як хочете почуватися?
 • Як повинен виглядати ваш ідеальний гардероб?

Цей крок допоможе визначити потрібний напрямок і сконцентруватися на ньому.

Крок №2: Групуємо речі

Виймаємо всі речі з шафи за категоріями. Спочатку «верх» (футболки, топи, сорочки), потім сукні. Далі – «низ», другі шари, верхній одяг, взуття та аксесуари. Відразу відкладаємо в сторону речі, які вимагають ремонту: їх треба буде підрихтувати або здати на перероблення.

У кожній категорії визначаємо кандидатів на «виселення». Розподіляємо одяг по 3 купках:

 • «Те, що я ношу регулярно» – залишаємо.
 • «Те, що не ношу, але дороге, як пам’ять» – зберігаємо окремо від решти одягу.
 • «Не ношу і взагалі не пам’ятаю, звідки це взялося» – ці речі можна сміливо дарувати подругам, відносити на дрес-кроссинг або віддавати на благодійність. Деякі магазини, наприклад H&M, приймають непотрібний одяг в обмін на знижки на свою продукцію.

За таким самим принципом можна погрупувати й прикраси.

Крок №3: Складаємо комплекти

Спробуйте уявити 3-4 варіанти, з чим можна носити конкретну річ. Можна скласти комплект «наживо» і відразу його приміряти. Після кількох десятків комплектів стане легше, і ви почнете «бачити» вдалі поєднання відразу.

Ваш улюблений светр можна одягнути 10 різними способами — і це правда. Причому так, що ніхто в житті не здогадається, що це одна і та ж річ. І сріблясту сукню — теж.

Цю маніпуляцію добре робити під час розбору шафи. Іноді раптом збираються абсолютно приголомшливі комплекти з речей, які висіли десь в найдальшому кутку, і часто виявляється, що повністю змінювати гардероб необов’язково. Можна додати кілька речей, спробувати нові поєднання — і гардероб замайорить новими фарбами.

Крок №4: Припиняємо одягати уявного себе

Одна з причин того, що речі непогані, але чомусь висять на вішалках роками, в тому, що ми намагаємося одягати уявного себе. Іноді «уявний я» на кілька розмірів більший (або менший). Іноді живе в іншій кліматичній зоні або має іншу фігуру. А іноді це відбувається, коли змінюєтеся ви або зовнішні обставини: наприклад, якщо останній рік ви працюєте з дому, а одяг у вас весь для офісу зі строгим дрес-кодом, де ви працювали раніше.

В першу чергу потрібно розібратися, кого саме ви одягаєте. Уявного себе? Себе з минулого? Внутрішню дитину чи підлітка? Далі орієнтуємося на гардеробний запит з першого кроку: він допоможе знайти дорогу до більш актуальних образів.

Крок №5: Аналізуємо відчуття, яких нам не вистачає

Інша причина, чому в шафі збираються речі, які ми жодного разу не одягнули: ми одягаємо себе для уявного життя. Це було придбання вашої мрії, але тепер ви зітхаєте: «Мені нема куди це вдягнути…»

Дістаньте з шафи одяг, які ви купили з таким задоволенням, але потім забули на далеких вішалках. Згадайте відчуття, з яким ви його вибирали. Що ви тоді уявляли? Класну вечірку? Особливий день, коли б ви вдягнути його і відчули себе… Як? Розкішно? Вільно? Чи бунтарем?

Можливо, вам дійсно не вистачає цих відчуттів. Як щодо того, щоб самим створити можливість одягнути всі ці прекрасні речі? Запросіть друзів на коктейль, відвідайте танцювальну вечірку або виставку. А іноді можна просто випити келих шампанського в класній сукні — просто тому, що ви хочете і можете. І сукня вже є.

Крок №6: Шукаємо підказки у власній шафі

Знаєте, які речі у вашому гардеробі найцінніші? Ті, що вже поношені, але викидати їх рука не піднімається. Або ті, з яких не хочеться вилазити. Або ті, які купуєш і думаєш: «Треба другу таку ж взяти».

Придивіться. Що саме змусило вас закохатися в ці речі? Можливо, крій, що ідеально підходить вам, довжина або форма рукава? Приємна тканина? Вдалий колір? Такі речі-скарби потрібно досліджувати та шукати їм заміну з тими ж параметрами. Так ви поступово підберете ключ до найбільш комфортного і приємного гардеробу у вашому житті.

Крок №7: Фотографуємо себе на телефон

Іноді мої клієнти дуже дивуються, коли я пропоную їм серйозно цим зайнятися. Але це дуже корисна вправа. Фотографуючи себе кожного дня в повен зріст в дзеркалі, ви:

 • заробите колекцію образів і комплектів.
 • будете краще розуміти, як виглядаєте збоку.
 • зможете детально вивчити сильні сторони своєї зовнішності та використовувати це знання.
 • побачите, як одяг сидить на вас, а не висить на вішалці.
 • помітите нові поєднання і комплекти, яких раніше не бачили.
 • зрозумієте, які речі ви носите частіше і зможете реорганізувати під це свій гардероб.

Крок №8: Складаємо списки

Перше правило вдалого шопінгу: завжди майте під рукою список. Навіть в розпал розпродажів він допоможе зберегти холодний розум і не купити зайвого.

Складати список краще тоді, коли ви розбираєте гардероб і збираєте комплекти. В процесі буде видно, чого не вистачає. Зручних лоферів? Верхнього одягу або «повсякденок» у вигляді білих футболок? Яскравого аксесуару або принта? Нових джинсів чи светрів? Відразу додаємо в список.

 • Використовуємо нотатки в телефоні. Так набагато зручніше, ніж носити з собою аркушик паперу. До того ж можна додати до пунктів картинки, посилання й описи та поповнювати список в разі необхідності.
 • Ділимо речі в списку за категоріями, так само як і при організації: «верх», «низ», другий шар, взуття, аксесуари, верхній одяг.
 • Навпроти кожної речі можна писати приблизну суму, в яку ви хочете укластися. Це допоможе прикинути загальний бюджет, а ще зрозуміти, в які магазини варто йти.
 • Якщо бюджет обмежений, то розставляємо предмети в списку за пріоритетом. На початок піде те, без чого точно не обійтися, в кінець — те, з чим можна почекати.

Крок №9: Розраховуємо вартість виходу

Ще один корисний інструмент називається «вартість виходу». Що це таке? Уявімо, що вам потрібні джинси. Ви ходите по торговому центру і раптом бачите сукню своєї мрії. Вона продається зі знижкою і підходить вам ідеально. Один нюанс: коштує вона тисячу гривень — рівно стільки, скільки ви відклали на джинси. Злегка охолонувши, ви розумієте, що одягти сукню в близькому майбутньому зможете тільки кілька раз. А джинси носите практично кожен день — і за цей же час надягнете нову пару мінімум 100 разів.

Далі все просто: беремо ціну речі й ділимо на кількість виходів. У першому випадку вартість виходу буде 500 гривень. А у випадку з джинсами – 30.

Я не закликаю щоразу купувати щось повсякденне і відмовитися від покупки класних, але не найбільш практичних речей. Але якщо бюджет обмежений, то я дуже рекомендую прикидати вартість виходу і розставляти пріоритети.

Крок №10: Дбаємо про себе

Друге правило вдалого шопінгу: вчасно їжте і пийте. Зазвичай це правило застосовують до відвідин продуктового магазину, але з одягом воно теж працює. Якщо ви голодні, то, швидше за все, купите більше, а ситий шлунок вбереже від непотрібної метушні. Я, наприклад, перед шопінгом обов’язково йду випити кави.

І третє правило: не сумуйте. Чесно! Якщо сумно або просто поганий настрій, то не варто йти за покупками. У такому стані у вас буде набагато більше шансів набрати багато непотрібного, щоб втішити й розвеселити себе — цінники зі знижками знову ж сприятимуть цьому. Підняти настрій допоможе прогулянка швидким кроком, приємна музика або та ж смачна кава.

Сподіваємося, наші поради допоможуть вам забути, що таке «немає чого надіти». Ми вже розвантажили шафи, а ви? Яка ідея сподобалася вам найбільше?