in , ,

Стоматолог з 30-річним стажем відповів на 9 питань про зуби, які ми соромилися запитати

Тутка попросив поради у професійного лікаря-стоматолога щодо чистоти та гігієни наших зубів. Відверті відповіді — до вашої уваги.

1. Коли потрібно чистити зуби — до чи після сніданку?

Люди чистять зуби вранці з двох причин — освіжити запах з рота і вичистити проміжки між зубами від залишків їжі після сніданку. Добре: зуби ви почистили, а після обіду зубки знову оточені рештками вже обідньої трапези. Хочете освіжити дихання — проконсультуйтеся з лікарем, перевірте шлунок, киньте шкідливі звички та пильнуйте за гігієною ротової порожнини.

Зубки краще почистити після сніданку, та будьте обережні: після контакту з гарячою їжею зубна емаль дуже вразлива, тому краще виконати цю процедуру 20-30 хвилин після прийому їжі.

2. Яка зубна паста ефективніша — «наша» або імпортна?

Жодна зубна паста не може вилікувати карієс і допомогти від пародонтиту, а відбілююча за допомогою абразивних частинок лише знімає наліт разом із захисною плівкою зуба і невеликим шаром емалі. Але справа не в пасті, а в тому, як, коли, скільки разів і наскільки правильно ви чистите зуби.

3. Чи є користь від ополіскувачів для порожнини рота чи це черговий міф?

Ополіскувачі рекомендують використовувати для профілактики карієсу, лікування хвороб пародонту і чутливості зубів. Але, як і зубна паста, вони не допоможуть усунути справжні причини цих проблем. З цим треба звертатися до стоматолога.

Лікувальні ополіскувачі містять антисептики, які при регулярному потраплянні в порожнину рота порушують мікрофлору, вбиваючи не тільки шкідливі, але і корисні мікроби. За відсутності запалення і без рекомендації лікаря ними не можна користуватися.

Через наявність спирту в складі багатьох ополіскувачів їх не можна використовувати дітям і водіям. І хоча в загальному вони можуть освіжити порожнину рота і допомогти при лікуванні запальних процесів, необхідності застосовувати їх щодня немає.

4. Чому так боляче, коли свердлять зуб, якщо це кістка?

Зуб складається з емалі, дентину, цементу, нервів і судин. Емаль — найтвердіша тканина в організмі. Дентин м’якший, всередині нього є канальці з рідиною, переміщення якої може виникати біль. Емалево-дентинна межа дуже чутлива, тому якщо до неї доходить бормашинка, пацієнту зазвичай роблять анестезію.

Якщо зуб зруйнований до пульпи (судинно-нервовий пучок), будь-який дотик до неї буде супроводжуватися болем. Потім за верхівкою зуба може сформуватися гнійний мішок, який у випадку запалення тисне на тканини. Іноді він проривається, і гній виходить назовні. Біль проходить, а процес перетікає в хронічний. Пацієнт думає, що вже все добре, але треба терміново вживати заходів.

5. Як дізнатися, що у вас неприємно пахне з рота, якщо оточуючі мовчать?

Якщо ви переживаєте, чи є у вас неприємний запах з рота, зішкребіть наліт з язика ложкою і пройдіться по нальоті зубною ниткою. Саме оцей запах чують люди довкола вас. І не треба хвилюватися: галітоз (неприємний запах з рота) трапляється у кожної 2-гої або 4-тої людини.

Іноді цю хворобу спричиняють стрес, онкологічні захворювання, захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Розв’язання проблеми є завжди — регулярний огляд у стоматолога, здоровий спосіб життя і рясне пиття.

6. Що робити, щоб не пахло з рота, якщо ви з’їли часник?

У часнику містяться сірчисті з’єднання, які після перетравлення їжі потрапляють в легені та виходять у процесі дихання. Цей процес може тривати до 3 днів.

Вчені провели експерименти: люди запивали та заїдали часник продуктами з вмістом фенолів і дихали в мас-спектрометр. З’ясувалося, що яблука, гриби, базилік, салат, цикорій, селера, картопля і петрушка нейтралізують сірчисті з’єднання. А найбільше корисних речовин у звичайній м’яті. Але щоб ці продукти працювали, їх не можна піддавати термічній обробці.

7. Чи можна заразитися сифілісом, СНІДом та гепатитом під час прийому у стоматолога?

Всі стоматологічні прилади ретельно стерилізують, а всі дати цієї стерилізації заносяться до журналу. Нитки, шприци в скальпелі ми використовуємо одноразові, тому лікар тут ризикує більше — він може поранитися інструментом, на нього можуть потрапити краплі крові чи слина. Всі лікарі щороку проходять медогляд і здають аналізи.

8. Обов’язково видаляти зуби мудрості чи можна їх залишити?

В процесі еволюції у нас зменшилися щелепи, і зубам перестало вистачати місця. У більшості людей відзначається їх скупченість. При виправленні прикусу ортодонти зазвичай видаляють “вісімки”, щоб вони не почали прорізуватися і не зіпсували результати лікування.

Якщо ж прикус ідеальний і зуб росте рівно на своє місце, стоматологи на його видаленні не наполягають. Але остаточне рішення залишається за лікарем і залежить від конкретної ситуації.

9. Зубна нитка отруйна? Так, але справа не в цьому

Нещодавно з’явилася інформація про те, що в зубній нитці містяться токсичні речовини, які можуть накопичуватися в організмі, викликають його отруєння, алергічні реакції, хвороби щитовидної залози і т. д.

Насправді все не так страшно, адже необхідність щоденного використання зубної нитки — це міф. Флос шкодить не тільки зубам, пломбам та коронкам.

Якщо між зубами щось постійно застряє, підіть до стоматолога. Основними причинами цього можуть бути патологія прикусу або дефект коронки зуба — все це лікується. Якщо зуби здорові, можна обережно пройтися між них ниткою, але не варто перетворювати це на ритуал.

Ви чистите зуби до чи після сніданку? Які відповіді були вам цікавими? Хочемо почитати ваші коментарі.

За матеріалами

Сподобалось?

Типові моделі очима професійного художника

20 коміксів від мами: “Яке воно — материнство?”