in ,

Те, що нас дратує в інших людях, виявляє справжній бік нашої природи

Немає такої людини, яка б не дратувалася чи нервувала. Причини різні та їх багато, але найчастіше ми обурюємося через недосконалості інших людей, їх вади та хиби й конче мусимо напімнути, зробити зауваження, застерегти. Відомий вчений Карл Юнг цікавився такими особливостями людської натури, і ще давно сформулював цікаву теорію: “Ми можемо себе зрозуміти через усе, що нас дратує в інших людях”. Якщо ми не маємо того внутрішнього тригера, який породжує роздратування, осуджувати іншу людину не буде потреби.

Тутка розгляне дві причини нашої критики інших. Сподіваємося, вони проллють світло на різні аспекти дитячих стосунків.

1. Ми помічаємо чужі недоліки, коли самі «на руку нечисті»

З дитинства ми прагнемо сподобатися довколишнім людям: батькам, вчителям, однокласникам, а потім — колегам. Через це ми часто несвідомо відкидаємо ті складові своєї особистості, які можуть бути сприйняті негативно — надмірна емоційність, заздрість або імпульсивність. Але вони нікуди не зникають, а формують ту частину нас, яка невідома нам самим, — психоаналітики називають її «тінню».

Людина заперечує в собі «погані» якості, оскільки не хоче відчувати за них провину або бачить себе зовсім по-іншому. І переносить їх на інших. Ось приклади того, як діє проекція:

  • Людина-грубіян звинувачує інших людей в грубості.
  • Чоловік, який зрадив дружині, підозрює її в обмані.
  • Мати сварить дочку за те, що вона накладає 2-гу порцію страви, а сама при цьому не може відмовити собі в 3-тій.
  • Невпевнений в собі хлопець розпізнає чужу вразливість і починає знущатися з однокласника.
  • Знайома з явно зайвою вагою вигукує побачивши вас: «Як ти погладшала!» — хоча ви набрали заледве кілограм-півтори.

Тобто, риса, яка притаманна іншій людині, справді є, але через нашу призму вона суттєво збільшується. І колега, який не захотів позичити кілька сотень до зарплати, здається вам страшно скупою людиною.

2. Протилежна проекція: ми нервуємо через ті риси, яких нам не вистачає

Роздратування — дуже делікатна справа і дуже суб’єктивна. Ваш друг — весела людина, яка завжди любить усміхатися: вас це нервує, а подрузі навпаки подобається. Те, чого ми бажаємо набути, нас і дратує. Ось приклади дії зворотної проекції.

  • Ви не вмієте проявляти здоровий егоїзм і через це злитеся на людей, які можуть окреслити межі особистого простору.
  • Ваш керівник починає працювати о 06:00 ранку і закінчує о 21:00. Всіх підлеглих, які не хочуть перепрацьовувати, він зараховує до ледацюг і навіть хоче, щоб на нього працювали задарма. Йому важко відволіктися на відпочинок, він заздрить людям, які вміють розмежовувати роботу та відпочинок.

Однак варто знати, що не завжди наше роздратування є відображенням внутрішніх конфліктів. Багатьох, наприклад, дратують розмови через стільниковий телефон в громадському місці. Річ у тому, що чужа бесіда відволікає нашу увагу від власних думок або справ і занадто напружує наш мозок: ми чуємо лише половину фраз і через це не можемо передбачити розвиток діалогу. Деяких людей також дратує відчуття невизначеності. Якщо ми впевнені, що якась неприємна історія скоро закінчиться, але не знаємо, коли саме, ми зриваємо свій гнів на винуватця того, що відбувається. Так під гарячу руку потрапляє колега, який мучить нас запитаннями або пішохід, що затримав рух транспорту.

Що ми можемо робити з цією інформацією

По-перше, можна розібратися в причинах свого роздратування і почати боротися зі своїми слабкостями. Або намагатися спокійніше до них ставитися.

По-друге, можна перестати переживати через критику на свою адресу. Якщо вас звинувачують в егоїзмі або вульгарній поведінці, пропускайте слова опонента повз вуха. Придивіться: може, і він має таку слабинку?

По-третє, оскільки психологічна проекція працює і з позитивними якостями, ви можете краще зрозуміти свої сильні сторони. Наприклад, вас завжди захоплював музичний талант подруги. Подумайте: може, він є у вас, просто колись ви не знаходили часу, щоб розвинути його? Складіть список якостей або здібностей, якими ви захоплюєтеся в інших або яким заздрите, і подумайте, якими методами ви можете їх розвинути. Так ви не тільки подолаєте негативні емоції, а й відкриєте для себе нові можливості.

Як ви реагуєте на чужі зауваження? Ви згодні з думкою психологів або вважаєте, що іноді сигара — це просто сигара, а критика — це просто критика?

Сподобалось?

Тести на 30 секунд розкажуть, наскільки здоровий ваш організм

14 веселих ситуацій під час пологів