in , , ,

Текст Олдоса Гакслі про те, чому звичні нам задоволення можуть виявитися страшнішими від банкрутства або війни

Роман Олдоса Гакслі «Який чудесний світ новий» регулярно потрапляє до списків найкращих творів за всю історію літератури. У цій книзі автор фантазував за темою суспільства майбутнього, прогнозуючи швидку дегуманізацію людства, і міркував, в які нетрі може привести нас технічний прогрес. Але це не єдиний твір, в якому письменник піднімав тему безладного споживання людиною майбутнього чого завгодно: речей, їжі, інформації, розваг.

Редакції Тутка потрапив на очі тест Гакслі, написаний в 1923 році. У ньому автор розмірковує про те, як людину може погубити легкодоступність невинних задоволень.

Небезпеки, по-справжньому загрозливі для нашої цивілізації, не завжди носять зовнішній характер. Це не божевільні політики, не війни і не породжувані ними банкрутства. Набагато більшу тривогу викликають ті небезпеки, які загрожують їй зсередини, – загрожують не стільки здоров’ю і майну, скільки самій свідомості сучасної людини.

На мій погляд, з усіх різноманітних отрут, які наша цивілізація потихеньку синтезує у власному череві, навряд чи знайдеться більш сильнодіюче, ніж дивне і страшне явище, що позначається в побуті терміном «задоволення» (я беру це слово в лапки, щоб показати, що веду мову не про справжнє задоволення, а про поширені в нашому суспільстві види організованого дозвілля). Подібно будь-якій іншій людині при здоровому глузді та з нормальною психікою, я терпіти не можу працювати. Але я краще погоджуся щодня висиджувати  вісім годин за чиновницьким столом, ніж бути приреченим на життя, повне «задоволення».

Був час, коли розваги вимагали від людей певних розумових зусиль. Наприклад, в XVII столітті члени королівських сімей та їх наближені особи отримували справжню насолоду, слухаючи промови ерудованих проповідників (скажімо Донна) і диспути на теологічні й метафізичні теми. Частиною розважальної програми, запропонованої графу Фредеріку з нагоди його одруження з дочкою Якова I, була наукова дискусія – вже не пам’ятаю, на яку філософську тему, – між хранителем королівської печатки лордом Вільямсом і групою кембриджських логіків. Уявіть собі, що скаже нинішній володар, якщо університетські вчені запропонують йому так розважитися!

Особи королівської крові були не єдині у своїй любові до інтелектуальних задоволень. В епоху Єлизавети будь-яка леді та будь-який джентльмен середнього культурного рівня могли за необхідності взяти участь у виконанні мадригала або мотета. Ті, кому знайома неймовірна складність і витонченість музики XVI століття, зрозуміють, що це означає.

Навіть прості люди вибирали для себе розваги, що вимагали кмітливості, неординарності й особистої ініціативи. Вони слухали, наприклад, такі твори, «Отелло», «Король Лір» і «Гамлет» – очевидно, з цікавістю і розумінням. Вони співали і грали на музичних інструментах. Селяни рік за роком виконували звичні ритуали: навесні та влітку це були танці, взимку – пантоміми, восени – свято врожаю. Їх задоволення були розумними і живими, і люди самі докладали зусиль до того, щоб себе розважити.

Ми все це змінили. Замість старих задоволень, які потребують розуму і особистої ініціативи, ми звели гігантські організації, які постачають нас готовою розважальною продукцією – продукцією, яка не потребує від шукачів задоволень ні особистої участі, ні помітних інтелектуальних зусиль. Мільйони кінотеатрів пригощають публіку однією і тією ж прісною нісенітницею. Нездари-письменники і драматурги існували завжди, однак в минулому їх твори швидко помирали, не перетинаючи кордонів міста або країни, в яких народилися на світ.

Сьогодні твори бездарних сценаристів поширюються з Лос-Анджелеса по всьому світу. Від незліченних глядачів не потрібно ніяких душевних зусиль, ніякої участі – вони повинні тільки сидіти і витріщатися на екран.

Чи потрібна жителям демократичних країн музика? Колись вони створювали її самі. Тепер їм досить просто ввімкнути грамофон. А якщо вони захочуть літератури – для цього є преса. Звісно, номінально преса існує заради того, щоб доносити інформацію. Але насправді її завдання полягає в тому, щоб розважити людей, не вимагаючи від них ні найменшого зусилля і не обтяжуючи їх розум ні єдиною думкою. Слід визнати, що це завдання вона виконує з винятковим успіхом. Ви можете багато років поспіль прочитувати по дві газети в кожен будній день і ще одну по неділях, ні разу не зіткнувшись з необхідністю поворушити мізками і взагалі хоч трохи зосередитися – досить просто ковзати не дуже уважним поглядом уздовж друкованих стовпців.

В окремих прошарках суспільства досі користуються популярністю види спорту, які вимагають від людини особистої участі. Дуже багато представників середнього і вищого класу грають в гольф і теніс, а ті, хто багатший, стріляють в птахів, полюють на лисиць і катаються на лижах в Альпах. Але величезні маси населення навіть спортом займаються опосередковано, вважаючи за краще спостерігати за футбольним матчем, ніж піддаватися небезпекам самої гри. Це правда, що у всіх соціальних колах ще танцюють – але танцюють, повсюдно здійснюючи одні й ті ж рухи під одні й ті ж мелодії. З танцю зараз ретельно витравлені всі сліди як місцевої, так й індивідуальної автентичності.

Ці пасивні задоволення, ці готові розваги, однакові для всіх мешканців західного світу, безумовно, є грізною небезпекою для нашої цивілізації.

У робочий час переважна більшість людей вже зайнята виконанням чисто механічних завдань, а тепер і в час дозвілля ми вдаємося до настільки стандартних розваг, які так мало вимагають задіяння розуму й ініціативи. Додайте таке дозвілля до такої роботи і отримаєте в сумі бездоганно порожній день, дотягнути до кінця якого вже величезне полегшення.

Отруюючи себе такими методами, наша цивілізація легко може докотитися до передчасного маразму. Демократичне суспільство, з настільки атрофованими через бездіяльність мозком і душею, суспільство, яке нагодоване настільки штампованими розвагами, зачепити яке здатна лише більш явна демонстрація насилля і жорстокості, – таке суспільство ризикує захворіти смертельною хронічною нудьгою.

Цілком ймовірно, що воно піде шляхом древніх римлян – римлян, які, зрештою, теж так само, як і ми зараз, втратили здатність себе розважати; римлян, які, подібно до нас, теж почали жити на готових розвагах, не беручи в їх організації жодної участі. Нестерпна нудьга змушувала їх вимагати більше гладіаторів, більше слонів, які вміють ходити по канату, більше екзотичних тварин, яких можна зарізати на очах у публіки.

Наше суспільство потребує не меншого, проте завдяки існуванню небагатьох ідеалістів, не отримує всього, чого йому хочеться. Найжорстокішими видами розваг зараз насолоджуються лише таємно; щоб задовольнити свою тягу до вбивств і кровопролиття, ви повинні стати членом ку-клукс-клану. Втім, не слід впадати у відчай: швидше за все, ми ще побачимо, як кров тече по арені іподрому. Приборкання людей, спраглих за всяку ціну заглушити нудьгу, може виявитися непосильним завданням навіть для ідеалістів.

Чи згідні ви з прогнозами Гакслі? Як думаєте, чи дійсно суспільство піде  шляхом пошуку все більших задоволень або поступово пересититься ними, почавши шукати інтелектуальні способи боротьби з нудьгою?

Сподобалось?

13-річний хлопчик розповів на TED про те, що треба підліткам. І набрав більше 10 млн переглядів

Найдієвіші способи прискорити потік лімфи в організмі