in , ,

Харарі про майбутнє: на людство чекає найбільша революція з часів появи життя

Ізраїльський історик, автор бестселерів “Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього”, “Homo Deus. За лаштунками майбутнього” і “21 урок для XXI століття” Ювал Ной Харарі в ході прес-конференції у Києві в рамках форуму Facing the Future розповів, чи зникне в майбутньому більшість професій, як буде змінюватися людство з розвитком штучного інтелекту.

Ми в Тутка виокремили для своїх читачів основні тези відомого історика.

Ми, напевно, останнє покоління Homo sapiens. Так само як і уран — нестабільний елемент, і нестабільне покоління Homo sapiens. Якщо стиснути разом величезну кількість атомів урану, то ми отримаємо ядерний вибух. Теж саме відбудеться, якщо ми зберемо докупи людей, то ми також отримаємо величезний вибух. Зараз на планеті Земля майже 8 млрд осіб і ланцюгова реакція не змусить на себе чекати.

Припускаємо два можливих результати “людського вибуху”: люди або знищать себе, або зведуть себе до божества в буквальному сенсі цього слова. Штучний інтелект і біотехнології дають нам можливості, які традиційно вважалися божественними. Це, зокрема, вміння проєктувати та створювати життя. В Біблії описується, як Бог створює тварин, рослин і людей відповідно до своїх бажань. Тепер ми вчимося проєктувати та створювати тварин, рослин і навіть людей так, як цього хочеться нам.

Це буде не просто велика революція в історії. Це буде найбільша революція з часів виникнення життя на Землі близько 4 мільярдів років тому.

За 4 мільярди років не відбулося ніяких принципових змін в основних правилах життя. Протягом 4 мільярдів років і амеба, і динозавр, і помідор складалися з органічних компонентів… і еволюціонували шляхом природного відбору. Однак в XXI столітті природний відбір, ймовірно, буде замінений розумним задумом, який стане головною рушійною силою еволюції життя.

Через 200 років на цій планеті, мабуть, будуть панувати істоти, які значно відрізнятимуться від нас, ніж ми відрізняємося від шимпанзе. Зараз ми поділяємо із шимпанзе схожості у будові тіла, фізичних здібностях, і навіть у деяких ментальних проявах.

Хто в майбутньому буде домінувати на нашій планеті залежить від того, яке рішення ми зараз приймемо: виберемо те, що добре для фірми, в якій ми працюємо, країни, в якій живемо чи для усього виду homo sapines або, можливо, для всіх істот зі свідомістю (sentient beings. – ред.). Якщо ми приймемо неправильну перспективу, результати можуть бути жахливими.

Про освіту

Мені дають дуже багато запитань з приводу того, що в майбутньому станеться з тими чи іншими професіями. Я точно цього не знаю, бо не є людиною яка може щось прогнозувати. Я не знаю, яким буде ринок праці через 20-30 років, але ми знаємо точно, що він буде кардинально відрізнятися від сьогоднішнього — він буде дуже швидко змінюватися. Причиною цього є прискорення технологічних змін, штучний інтелект, автоматичне навчання, і головне — ми не наблизилися до кінця цієї революції. Це лише її початок. Це не означає, що буде величезна революція штучного інтелекту у 2025 році.

Штучний інтелект буде розвиватися ще більше, і ми навіть приблизно не знаємо цей потенціал. Буде величезна революція до 2025 року, потім буде ще більше революція до 2035, а потім і до 45-го року. І увесь цей час люди повинні будуть адаптуватися. Якщо ви хочете ціле життя займатися однією професією, вам треба постійно удосконалюватися.

Освоєння космосу

Зараз людство все більше цікавиться використанням ресурсів на інших планетах, щоб підтримувати земну цивілізацію, наприклад, добувати метал на іншій планеті й перевозити його на Землю. Певною мірою це може бути добре, тому що частково це розв’язує проблему забруднення навколишнього середовища. Я вважаю, що є потенціал в освоєнні космосу, але я також думаю, що треба зосередитися на збереженні власної планети до того часу, поки ми повністю зануримося в фантазії із завоювання інших планет.

Варто відзначити, що люди не зможуть вижити на інших планетах, тому що еволюція нас прив’язала до унікальних умов на нашій планеті — навіть польоти на літаках прив’язані до земної гравітації. Момент, коли ми зможемо створювати кіборгів або неорганічне життя — все зміниться. Згадайте науково-фантастичні фільми, де наші люди летять на інші планети… Коли ми перейдемо до неорганічних форм життя, тоді це буде більш можливим. Припускаю, що через кілька століть земна цивілізація почне вивчати інші планети й поширюватися в Сонячній системі або по Галактиці. Але це вже буде не людська цивілізація.

Про штучний інтелект

Насамперед варто відзначити, що існує два питання на цю тему. Питання: чи зможуть комп’ютери ідентифікувати та визначати людські емоції? І друге запитання, чи зможуть комп’ютери розрізняти ті емоції, які є негативними?

Ми люди розв’язуємо проблеми, тому що у нас є почуття, а комп’ютер розв’язує проблеми та завдання зовсім по-іншому, і немає жодних ознак того, що комп’ютери наближаються до розвитку у них свідомості. Наприклад, літаки набагато швидші від птахів, але пір’я у них не виростає. Літаки використовують абсолютно інші методи. Тому про це нам не варто навіть не переживати.

Ось як я можу зрозуміти — ви боїтеся мене, чи захоплюєтеся мною? Я дивлюся на форму вашого обличчя, на ваші жести, на те, як поводиться ваше тіло, слухаю тон вашого голосу і саме з цього я роблю висновки — чи нудно вам, чи я вам набрид. Для цього не потрібна свідомість — лише навички розпізнавання певних ознак. І тут виникає запитання: як це використовувати? Наприклад, заміна водіїв вантажних автомобілів автопілотами. Це вже вимагає певного вміння розпізнавати емоції. Такий автоматизований вантажний автомобіль повинен вміти розпізнавати емоції пішоходів, інших водіїв. Якщо вони побачать людину, яка гнівається, то така машина повинна подумати — проїжджати швидше чи зупинитися.

А наступний великий крок станеться через 20-30 років, коли комп’ютери почнуть розпізнавати емоції краще від психологів. І на відміну від психологів і психотерапевтів, вони будуть робити це постійно. До психотерапевта ви можете приходити раз на тиждень на 20 хвилин, а штучний інтелект з вами буде 24 години на добу сім днів на тиждень. Він буде постійно контролювати й моніторити вашу поведінку. Тут бачимо ризик постійного контролю комп’ютерів. Комп’ютери будуть удосконалюватися в розумінні людських емоцій і будуть, врешті-решт, впливати та змінювати наші емоції — це буде навіть гірше, ніж Великий брат.

Герої цієї добірки вміють ефектно заснути

20+ осіб розповіли таємниці своїх професій, які надовго забрали у нас спокійний сон