Хочете жити довше? Заспокойте свій розум

Гіперактивність мозку призводить до передчасної смерті.

Науці відомо безліч теорій довголіття. Велика частина досліджень в цій області обґрунтовує користь підтримування постійної фізичної і розумової активності людини з плином її старіння. Іншими словами, експерти стверджують, що мозкова активність безпосередньо впливає на тривалість життя.

Однак результати останнього дослідження в Інституті Блаватника Медичної школи Гарварда дають змогу зробити висновок, що ключ до довголіття може залежати також від рівня і типу мозкової активності.

Так, автори дослідження виявили, що надмірна нейронна активність призводить до нижчої тривалості життя. Мультизадачність і безперервне поглинання інформації з різних носіїв без запланованого часу на відпочинок або перерви може призводити до надмірного збудження мозку.

А перевантажений мозок прискорює вікові зміни в процесах зберігання пам’яті і мислення. І навпаки, вчені виявили прямий зв’язок між довголіттям і більш розміреною роботою мозку: якщо людина не буде перевтомлювати мозок, то проживе довше.

Звичайно, сказати легше, ніж зробити. У цифрову епоху надмірна мозкова активність вже стала нормою. Люди різного віку раз за разом перемикаються з одного завдання на інше, перебуваючи в постійних пошуках чергового стимулу — чи то телешоу, чи то повідомлення на смартфоні.

Жага відчувати свій зв’язок зі світом посилюється у всіх вікових групах. Згідно з даними Дослідницького центру П’ю, множинні потоки інформації занурюють нас в перманентний стан багатозадачності, заважаючи мозку зосередитися, виконати якесь одне завдання або зробити перерву. І найнесподіваніше тут те, що насправді нормальне старіння вимагає обмеження нейронної активності.

Під час одного з досліджень в Гарварді вчені вивчили сотні головних мозків дорослих людей, пожертвуваних ними після смерті на благо науки. Ці люди померли у віці від 60 до 100 років і були «когнітивно здоровими».

Порівнюючи генетичний матеріал учасників експерименту різного віку, вчені прийшли до дивовижного і одночасно шокуючого відкриття: у людей, які померли у віковому діапазоні 85-100 років, спостерігалася менша експресія генів, пов’язана з нейронною надактивністю, ніж у тих, хто помер на десятиліття раніше (в 60-80 років).

Автор дослідження, професор кафедри генетики в Медичній школі Гарварду і співзасновник Центру біології старіння Пола Ф. Гленна Брюс Янкнер каже: «Наше дослідження дає підстави стверджувати, що старіння супроводжується аномальною і руйнівною нейронною активністю, яка не тільки знижує ефективність роботи мозку, але і є шкідливою для здоров’я людей і тварин, скорочуючи загальну тривалість їх життя. Одержані нами результати свідчать про можливість впливати на довголіття шляхом модулювання стану мозкової активності».

Нейробіолог з Ліберского інституту мозкового розвитку Майкл Макконнелл відзначає: «Найнесподіваніше тут те, що нормальне старіння вимагає обмеження нейронної активності в мозку». Навмисне зниження розумової стимуляції може здаватися нелогічним, але це найкращий спосіб зберегти здоров’я мозку.

Прагніть до балансу: підтримуйте активність мозку, але не забувайте виділяти час на відпочинок і перерви.

Грань між нормальною і надмірною мозковою активністю залишається розмитою. Янкнер каже: «Провести лінію важко, оскільки використання мозку для нових функцій на зразок вивчення нової мови, навчання гри на новому музичному інструменті або виконання нових завдань позитивно позначається на здатності до навчання та запам’ятовування». Ці активності відрізняються від руйнівних процесів, які проявляються у вигляді м’язових спазмів, перепадів настрою, судом, хвороби Альцгеймера, біполярного розладу та інших неврологічних розладів.

Голова Центру досліджень старіння в компанії Calico Labs Синтія Кеньон пояснює: «Я вважаю, що надмірна активність і неконтрольоване порушення негативно впливають на мозок. Ви хочете, щоб ваші нейрони були активними за першої необхідності та ніколи не припиняли своєї діяльності».

Але є і гарні новини: зниженню мозкової активності можна запобігти. Розв’язати проблеми перезбудженого мозку можна шляхом простої зміни поведінки, розпізнавання настання таких моментів гіперактивності та зміни своїх звичок таким чином, щоб це допомогло вам розслабитися.

Редактор Harvard Heart Letter Патрік Дж. Скерретт пише: «Якщо робота вас виснажує, заважає спати і змушує відмовлятися від розваг, то зосередженість на розумовому, фізичному та емоційному здоров’ї можуть допомогти вам зберегти ясність розуму в міру старіння».

Що ж можна зробити, якщо все це здається вам дуже знайомим? Почніть цінувати миті спокою. Плануйте час на себе. Візьміть книгу і влаштуйтеся зручніше, малюйте, пишіть листи або робіть записи в щоденнику. Або, що ще краще, посидьте в тиші, «спостерігаючи» за думками, що проносяться в розумі, поки ви займаєтеся дихальними вправами.

Для досягнення ментального спокою і фізичного умиротворення потрібна практика, тому вільний час має стати для вас пріоритетом. Занесіть його до свого розпорядку. Якщо ви будете вдячні собі щодня і робити щось таке, що допоможе вам розслабитися або підвищити присутність у власному тілі, а не тільки в мозку, то тим самим забезпечите собі більш тривале і здорове життя.

Всі фото з відкритих джерел