in , ,

Я вирішила зменшити побутову кількість використання пластику. Результат виявився неоднозначним

Мене звуть Юля і, як і більшість людей, я ніколи не була схиблена на чистоті планети. Однак челлендж #Trashtag, завдяки якому були зібрані тонни сміття, змусив мене замислитися. Я вирішила перевірити, скільки пластику щодня викидає моя сім’я з 3 осіб. І побачивши кількість відходів за 1 день, зважилася на експеримент.

Хотіла б поділитися з вами про те, як я зменшила кількість пластику в своєму повсякденному житті і чим це закінчилося.

Я вирішила виключити зі свого життя певні речі

Приблизна кількість моїх пластикових відходів за день до початку експерименту.

Уважно розглянувши своє сміття, я виділила предмети, які купую за особистою ініціативою і від яких можу відмовитися. До нього увійшли:

 • пластикові та поліетиленові пакети, в які упаковують продукти на касі в магазині (+ сміттєві та відривні целофанові);
 • харчова плівка;
 • поролонові губки для миття посуду;
 • вушні палички;
 • жіночі гігієнічні прокладки.

Я не позбулася цих речей за один момент. Все відбувалося поступово, і у мене була можливість зрозуміти незручності та зробити висновки.

Пластикові пакети я замінила тканинною сумкою

На місяць я зазвичай купувала 12-15 продуктових пакетів. Разом 140-180 штук на рік. Тепер у мене 4 сумки, якими можна користуватися як мінімум 2 роки.

 • Проблема, яка виникла: виявляється, сумка постійно десь губиться. При цьому у неї є недолік: вона втрачає форму і утворює незручну тканинну грудку.
 • Рішення: забувши таку необхідну річ кілька разів, я вимушено купила ще кілька штук. І це виявилося виходом зі становища: тепер хоча б одна з них все одно опиняється поруч зі мною. До того ж з’ясувалося, що існують сумки з пришитою до дна гумкою, завдяки якій вони складаються в охайний рулон.

Висновок: виявилося, це зручно. Користуюся вже декілька місяців, і за цей час жодного разу похід до супермаркету не застав мене зненацька.

Пакети для сміття просто виключила з ужитку

Наша сім’я використовувала близько 120 штук на рік. Зараз я не викидаю жодного.

 • Проблема, яка виникла: бентежили затрати часу, адже відходи в пакеті можна викинути по дорозі кудись, а ось з відром доведеться повернутися і помити його.
 • Рішення: поки я роздумувала, сміттєві пакети закінчилися. І я не пішла купувати нових.
 • Висновок: так можна жити. Уже кілька тижнів я виношу сміття у відрі. Незаперечний плюс – це безкоштовно!

Відривні целофанові пакетики я постаралася замінити на багаторазові

100 пластикових пакетиків в місяць зменшилися до 20 завдяки десятку тюлевих сумочок.

 • Проблема, яка виникла: якщо великі пакети для продуктів самі ж супермаркети пропонують замінити на тканинні сумки, то маленьким целофановим так просто альтернативу не знайдеш.
 • Рішення: як з’ясувалося, для упаковки овочів і фруктів можна використовувати невагомі тюлеві сумочки. Їх можна зшити самостійно, купити в екомагазинах або на AliExpress.
 • Висновок: тканинний девайс виявився зручним, проте повністю целофанові пакетики так і не зникли з нашого життя. Вони занадто широко використовуються і періодично проникають в наш дім.

Спробувала знайти альтернативу харчовій плівці

«Щорічні» 40 метрів харчової плівки зменшилися у 10 разів.

 • Нова проблема: відмовитися від харчової плівки важко. Без неї доводиться ховати їжу в контейнери або накривати продукти кришками і тарілками, а потім все це мити.
 • Рішення: єдине, що мені вдалося знайти, – це еластичні силіконові кришки з IKEA. Однак в упаковці їх лише 3 штуки, причому невеликі.
 • Висновок: я почала використовувати девайси, запропоновані IKEA, а те, що не вдається накрити ними, складаю в контейнери. Кількість плівки, яку я використовую, зі 100% скоротилася до 10-15%.

Поролонові губки зникли з мого життя

35-40 поролонових губок щорічно відправлялися на смітник тільки з моєї кухні. Зараз – жодної

 • Нова проблема: головна складність виявилася в тому, щоб знайти хоча б ідею для того, чим замінити зручну поролонову губку.
 • Рішення: як з’ясувалося, варіанти є.
 1. Біорозкладані губки від виробників екотоварів. Наприклад, ось такі. Ціна їх вища в 3-5 разів. Однак є і переваги: вони більш довговічні та їх можна прати.
 2. Таваші – спеціальні мочалки для посуду. Оригінальні таваші роблять з натуральних товстих ниток, їх легко сплести або зв’язати гачком.
 3. Стара добра ганчірка із обрізка старого одягу. Незручно.
 • Висновок: я купила біорозкладні губки. Однак ідея тавашів мені подобається, тому коли буде час і натхнення, обов’язково зроблю собі таку симпатичну річ. Найголовніше – з поролоновими губками покінчено.

Вушні палички можуть бути з іншого матеріалу

Я використовувала приблизно 300 пластикових вушних паличок на рік. Зараз я використовую стільки ж, але вони натуральні.

 • Нова проблема: і знову нерозуміння, що використовувати замість традиційних вушних паличок. В голову приходив тільки сірник з намотаною на неї ваткою.
 • Рішення: з’ясувалося, що є вушні палички з пресованого паперу – вони повністю розкладаються. На жаль, вони далеко не скрізь продаються, довелося пошукати. За відчуттями абсолютно ніякої різниці з пластиковими, ціна така ж. Ідеальна та «безболісна» заміна.
 • Висновок: це була успішна і найлегша частина всього експерименту.

У питанні жіночої гігієни знайшлося кілька варіантів

Близько 50 прокладок щорічно перетворилися на ті ж 50 штук, але котрі біорозкладаються

 • Нова проблема: в цьому питанні труднощі виявилися в багатому виборі.
 • Рішення: з менструальних чаш, спеціальних трусиків, багаторазових та біологічних прокладок я вибрала останні через ту причину, що це виявилося найбільш звичним для мене.
 • Висновок: біорозкладні прокладки виявилися гарні, але коштують вони рази в 3-4 дорожче і в звичайних магазинах майже не продаються. У майбутньому все ж випробую менструальну чашу.

І чим же все це закінчилося?

Це не закінчилося. Почавши одного разу думати про навколишнє середовище, зупинитися важко. Але позитивний момент в наявності: кількість пластикового сміття зменшилася, хоч і не дуже суттєво.

Чому не суттєво? Тому що левову частку відходів складають упаковки, без яких продукти в магазині просто не купиш. На жаль, в моєму місті ще немає магазинів Zero Waste. Але я їх дуже чекаю.

Що я зрозуміла

Спочатку цей експеримент не здавався мені чимось значним. Однак в процесі з’явилося відчуття, що досі я жила із заплющеними очима і не бачила повної картини. Тільки зараз мені стало ясно, як багато навколо нас пластику насправді.

Я впевнена,  якщо люди підуть за моїм прикладом, то попит на деякі ненатуральні предмети побуту поступово впаде. Виробникам стане невигідно їх робити, і кількість пластику в світі трохи зменшиться. Навіть такий невеликий крок допоможе зробити світ трохи чистішим і безпечнішим для нас самих.

За матеріалами

Сподобалось?

Три види підгодівлі для домашніх петуній. Рясне цвітіння гарантовано!

3 природних, а головне – цілком реальних способи відновити зір в домашніх умовах