Як французи просять вибачення або гайда і ми так само?

І знову – про різницю менталітетів. Я живу у Франції. Мої діти ходять до французької школи. Ну… інколи ми запізнюємось. Вірніше, ми запізнюємось завжди, але зазвичай, влітаємо блискавкою у хвірточку, що зачиняється – в останній момент, непереможні. Але буває, що хвіртка нас випереджає, і доводиться писати пояснювальну, чому запізнилися.

Так проспали, встали пізно, вернули носи за сніданком, не хотіли взуватися, відмовлялися виходити без покемонів-карток, яка різниця, чому ми запізнились?

Але французького вчителя голими руками не візьмеш. Завинив – пиши пояснювальну. Вірніше, якщо дослівно перекладати з місцевої мови – вибачливо-прохальну.

Наша вчителька дуже нервова. Втовкмачити їй, що ми не могли вийти без людини-павука, який впав за ліжко, неможливо. Тому я просто пишу одне і те ж: «Хвірточку зачинили завчасно». «На тому кінці» емоції так і пруть, і я щоразу отримую однакову відповідь, червоною ручкою: «Мадам, хвіртку закривають рівно о 8.15!!!!!!» За кількістю знаків оклику я дізнаюся, наскільки наша дама була сьогодні не в настрої.

І ось одного разу мені трапилась книжка під назвою «Пояснювальні». Директор школи зібрав записи батьків у щоденниках, адресовані вчителям. Я і не думала, що можна собі дозволяти… таке. Посміявшись, я переклала і опублікувала декілька «вибачень-прохань» в одній із соцмереж. І пішли коментарі…

На моїх «френдів» ці пояснювальні подіяли як – цитую – «таблетка з розширення свідомості». Ну треба ж, яка свобода слова – говорили вони. Саме тоді я і задумалася: а ось правда, що воно таке – свобода слова або незнання меж? Втім, судіть самі, ось деякі з них …

З рубрики «Запізнення»

Апостол

Мадам,

Ви мене цілком серйозно питаєте, чому запізнилася Шарлотта. Перше запізнення за рік, зауважу я вам.

Хоч у нас і світська школа, я дозволю собі послатися на Євангеліє від Луки. Ознайомтеся: глава 6, вірш 41 – про смітинку в оці ближнього і про колоду в своєму…

З усією можливою повагою до вас (і в зворотний бік).

 

Дожити би до старості

Місьє,

Сьогодні вранці Жоель запізнився через мадам Дюпон, якій щось перемкнуло в голові, тому що вона зачиняє хвіртку чітко за часом, навіть якщо бачить, що біжать учні! Вона її зачинила перед носом у мого сина! В результаті Жоель повернувся додому.

Добре б цій пані вгамуватися трохи і подихати, вона до старості не доживе!

З повагою.

 

Він похмурий був і злий, але йшов…

Мадам,

Перепрошую за запізнення Брендона, він мені сказав, що йшов проти вітру.

Дякую мадам.

 

Наслідки пристрасті

Мадам,

Мій чоловік не завжди може, але вчора зміг, і це було супер, саме тому ми вранці були ніякі й невчасно прокинулися, ось чому Патрісія запізнилася. Але вона не винна.

Перепрошую.

 

Клянуся, але не всім…

Місьє,

Сьогодні вранці автобус проїхав повз зупинку о 7:43, а зазвичай він приїжджає о 7:45. Клянуся всім, що є у мене дорогим, не враховуючи мого сина. Отож, вибачте за запізнення Кілліана, будь ласка.

 

Матріархат

Я, далі П’єр Дюран, підтверджую, що сьогодні 18 січня відвів до школи свою дочку Люсіль із запізненням.
Але головне не кажіть нічого моїй колишній дружині, бо вона мені голову відірве.

З повагою.

 

Буває…

Місьє,

Коротко наш ранок був таким: розлита чашка гарячого шоколаду, паніка через акваріум, що впав, золота рибка, яка перестала дихати, крики, гавкіт, сльози, ганчірка для підлоги, запізнення.

Мені шкода, прошу вибачення.

 

З рубрики «Пропущені заняття»

Про первісне

Мадам,

До того, хто вміє чекати, все приходить вчасно: ось нарешті пояснювальна, яку ви так чекали – щодо відсутності в школі Жермена.

Ну нарешті все стало на свої місця, і земля може продовжувати крутитися. Уф! Мамонта національної освіти ледь не розірвало!

Прошу прийняти, мадам, мої найщиріші вибачення.

 

Коротко і жорстко

Місьє,

Мого сина завтра в школі не буде. Не питайте чому, вас це не стосується.

 

Коротко та ясно

Місьє,

Мій син Тібо був відсутній, тому що його не було в школі.

 

Справжня жінка

Мадам,

Карини не було в школі у вівторок через знижки, тому що було потрібно приміряти речі.

Оскільки знаю, що ви мене зрозумієте, я дякую вам, і бажаю гарного дня.

P.S. Про жодну купівлю не шкодую!

 

А ви тримайтеся…

Місьє,

Теодор пропустить два останні тижні навчального року. Ми летимо на Мартініку.

Саме час відпочити, останні тижні тут у нас суцільні дощі!

Прошу прийняти цей факт, і головне, тримайтеся до кінця року!

 

Навчання – це праця!

Мадам,

Повідомляю вам, що до кінця тижня моя дочка сильно втомлюється, отож не будемо роздмухувати цілу історію через те, що вона пропустила одну суботу. Ок?

 

Церемонія

Мадам,

Вибачте нас за вчорашню відсутність Давида: він страждає від втрати свого тримісячного кошеняти і наполіг на тому, щоб бути присутнім на церемонії поховання, яку ми організували.

З повагою.

 

Все ясно?

Місьє,

Ви питаєте, чому Джонатан вчора був відсутній? Я вам відповідаю – тому що.

Підходить така відповідь?

 

Перед коханням вік не перепона

Мадам,

Я дозволила собі залишити Шарля вдома в понеділок, тому що у нього нерозділене кохання. Це його перша любов, і він був просто розбитий, ні на що не здатний.

Дякую за розуміння і висловлюю вам свою повагу.

 

Коли вчителю байдуже…

Мадам,

Оскільки це я відповідаю за мою дочку, то не бачу причини говорити вам, чому її не було на уроках.

Але вам байдуже, я знаю. Дякуємо.

 

Дивовижний трамвай

Місьє,

Вибачте Віржіля за відсутність у вівторок. Він їхав в школу на трамваї, у якого закінчився бензин.

З рубрики «Хвороби і гулі»

З ризиком для життя

Місьє,

Борис не прийшов у вівторок в школу, тому що послизнувся на хвості кота. Він впав і був подряпаний. Так що нам довелося йти до ветеринара і до лікаря.

Виявилося, нічого серйозного, вони знову стали друзями.

З повагою.

 

Я не винен!

Мадам,

У Кевіна синець, але на цей раз це не я, тому що я не пив. Він побився на футболі. Будь ласка, не дзвоніть в поліцію, я не винен.

Дякуємо.

 

Лікарів треба берегти

Місьє,

Вибачте Трістану за його відсутність на минулому тижні, але він хворів, тому що його заразила сестра. І я не викликала лікаря, щоб його теж не заразити.

Дякую і гарного дня.

 

Каскадер

Місьє,

Ось маєте! Залишалося лише три дні до того, як Алексису повинні були зняти гіпс, і він уже ходив. Він вирішив спуститися по сходах через сходинку і впав, тому що ліфт не працював.

В результаті у нього тепер обидві ноги в гіпсі, але в четвер він стане більш мобільним, тому що йому знімуть перший гіпс, і він зможе повернутися в школу на милицях. Не дарма ми витратили на них гроші, тепер виходить, що вони нам дійсно знадобляться! А поки ми спокійні, він не може виступити проти з ліжка. У п’ятницю він повернеться, якщо не зламає обидві руки!

З повагою.

І ось ще три на додаток, з різних рубрик:

Страшна справа

Мадам,

Моя дочка попісялась, тому що ви залякали її через контрольну. Подивимося, як прийдуть з перевіркою з міністерства, не перелякайтеся і ви теж! Ось тільки на обід до вас не прийде мама, щоб змінити вашу білизну.

Всього найкращого.

 

Бульдог

Місьє,

Вчора біля школи один з ваших учнів нагрубіянив мені та втік. Попрошу його насварити, оскільки його батькам байдуже.

Брюнет в окулярах, джинсах і чорній куртці, з червоним рюкзаком; коли він наді мною насміхався, він був схожий на бульдога.

З повагою.

 

Загнані в кут

Мадам,

Щиро прошу вас бути поблажливою до Седрика щодо його оцінок за чверть. Ми з чоловіком пригрозили йому не святкувати Різдво, якщо він принесе погані оцінки. Але більшу частину подарунків ми вже купили.

Допоможіть нам не зганьбитися.

Наперед дякуємо.

 

Так що ж це – свобода самовираження, що здалася такою вражаючою моїм співвітчизникам чи щось інше?

За матеріалами