Як неправильний прикус впливає на нашу зовнішність і самопочуття

Поганий прикус — це не лише негарна посмішка, а й загроза здоров’ю людини в цілому. В особливо запущених випадках може постраждати не тільки щелепа, а й травна, дихальна і навіть серцево-судинна системи організму. Крім того, невдале протезування або криво розташовані зуби здатні змінити риси обличчя і стати причиною невпевненості в собі.

Тутка вирішив розібратися, до яких наслідків може призвести неправильний прикус і чи варто відвідувати ортодонта в дорослому віці. Результати виявилися дивовижними.

Цікаве
Loading...

1. Асиметрія обличчя

Невелика асиметрія обличчя не псує і навіть надає йому оригінальності. Але в разі неправильної оклюзії (прикусу) може сформуватися сильна асиметрія нижньої чи верхньої частини обличчя. Рання втрата молочного зуба або нестача зубів у дорослого також можуть привести до того, що один кут роту буде вищим за інший або лінія очей буде зміщеною.

У легкому варіанті така особливість зустрічається навіть у знаменитостей. Якщо проблему відсутнього зуба або неправильного прикусу не вирішити вчасно, то з вже утвореною асиметрією не завжди можуть впоратися навіть кваліфіковані стоматологи.

2. Викривлення хребта і порушення балансу тіла

Якщо зуби погано змикаються, це може погіршити поставу і навіть частково вплинути на рухову активність людини. Насамперед це стосується тих, хто веде малорухливий спосіб життя. Вплив неправильної оклюзії на контроль над тілом і поставою найбільш помітний, коли людина відчуває себе втомленою.

3. Верхні зуби, які виступають або важке підборіддя

Всього буває 3 види неправильного прикусу.

  • Клас I: моляри (6-й, 7-й і 8-й жувальні зуби) при цьому прикусі змикаються нормально, але інші зуби занадто скупчені, нерівно ростуть, надмірно або недостатньо прорізані.
  • Клас II: перші моляри верхньої та нижньої щелепи не збігаються один з одним, а верхня щелепа виступає над нижньою.
  • Клас III: жувальні зуби також нормально не змикаються, а нижня щелепа виступає вперед.

Таким чином, при неправильному прикусі 2-го класу у людини верхні зуби випирають вперед, а в разі аномального прикусу 3-го класу у неї з’являється масивне підборіддя, яке виступає вперед.

4. Клацання щелепою і біль в суглобі

Малокклюзія (неправильний прикус) також може призвести до дисфункції скронево-нижньощелепного суглобу (СНЩС). При цьому з’являється біль в суглобі, клацання або потріскування. Ці звуки зазвичай виникають під час руху щелепи. Хоча дисфункція СНЩС і не вимагає серйозного лікування, вона легко може перейти в хронічну форму.

5. Головний біль

Якщо зуби погано змикаються, людина змушена докладати додаткових зусиль для пережовування їжі. Іноді через це виникає біль в м’язах щелепи, який віддає в скроневу область.

Біль може проявлятися не тільки під час прийому їжі: якщо задні зуби заважають нормальним рухам щелепи, то її м’язи стають постійно напруженими та гіперактивними. І в районі скронь часто виникають неприємні відчуття. Їх називають головними болями напруги.

У досить рідкісних випадках головний біль може виникати після невдалого протезування, коли щелепи недостатньо змикаються.

Експеримент: щоб перевірити, чи виникає у вас головний біль через неправильне розміщення зубів, сильно стисніть їх. Якщо неприємні відчуття посиляться, вам не завадить відвідати ортодонта.

6. Ризик пошкодити зуби

Якщо поверхні зубів заважають руху щелепи, то емаль починає стиратися, роблячи зуби беззахисними перед бактеріями. Пережовуючи їжу, ви ризикуєте відколоти край зуба або розколоти його навпіл. Сила, з якою ми стискаємо щелепи під час жування, зазвичай становить 10 кг на кв. см, але у деяких людей може бути разів у 7 більшою. Так що травмувати зуби, які погано «підходять» одне одному легше, ніж ми думаємо.

7. Порушення контуру обличчя і передчасне старіння

Черепно-лицевий ріст не закінчується в дитинстві та юності. Невеликі зміни, як стверджують стоматологи, відбуваються і в більш пізні роки. В результаті неправильного прикусу може порушуватися контур обличчя, змінюватися форма щік, можуть опускатися куточки губ. До речі, наявність або відсутність зубів мудрості також здатні впливати на прикус. Багато знаменитостей спеціально видаляють ці зуби, щоб зробити вилиці більш виразними. Однак, як запевняють стоматологи, обличчя в цьому випадку худне рідко.

Порушення овалу обличчя може, у свою чергу, призводити до виникнення передчасних зморшок. Причому ті можуть бути більш вираженими лише на лівій або тільки на правій половині обличчя.

8. Погане травлення

У разі малокклюзії ми недостатньо ефективно пережовуємо їжу, через що частина корисних речовин не засвоюється організмом. Їжа надходить в організм шматками, отож можуть виникати проблеми з травленням: кислотний рефлюкс, здуття живота, метеоризм, спазми. А оскільки нерівні зуби важче вичистити, на них накопичується більше бактерій, які надходять зі слиною в шлунково-кишковий тракт.

9. Нечітка дикція

Дослідження довели, що люди з порушеннями прикусу відчувають більше труднощів з проголошенням звуків. Вузька верхня щелепа і високе піднебіння ускладнюють передачу деяких приголосних, а неправильно розташовані різці роблять вимову невиразною.

У деяких випадках невдале протезування також може порушити дикцію.

10. Порушення дихання і роботи серця

Якщо порушення розвитку щелеп були закладені ще до народження дитини, то неправильний прикус може призводити до інших неприємних наслідків: скреготу зубів, спазмів жувальних м’язів, порушення дихання уві сні, обструктивного захворювання легень і навіть до захворювань імунної системи.

Дослідники також виявили зв’язок між неправильною оклюзією 1-го і 2-го класів і короткозорістю. Сильно виражені порушення прикусу можуть сприяти хворобам серця і гіпертонії. Це підтвердилося таким досвідом: коли пацієнти з порушенням прикусу одягли оклюзійні шини (накладки, які дозволяють зубам правильно замикатися), то їх артеріальний тиск знизився.

11. Підвищена чутливість зубів

Якщо щелепи в одній з ділянок погано змикаються і людина докладає додаткових зусиль при жуванні, це змушує кістку навколо відповідного зуба рости, а сам зуб — згинатися щодо вертикальної осі. В результаті виникає мікроскопічне відшарування біля ясен і формується порожнина в зубі. Це явище називається абфракцією. Через ці ушкодження дентин (тверда частина зуба) піддається впливу подразників, а зуби стають чутливими до перепаду температури, до солодкого і кислого, а також до дотиків зубної щітки.

З якими стоматологічними проблемами ви стикалися і чи вдалося вам досягти красивої посмішки? Розкажіть про це.

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close