Як починати ранок, щоб допомогти мозку прокинутися

Уривок з книги «Як забути все забувати» японського нейробіолога Цукіями Такасі, з якого ви дізнаєтеся, які ранкові звички треба завести, щоб підтримувати мозок в тонусі.

Ви бадьоро вранці почуваєтесь?

Щоб мозок працював добре, йому потрібне відповідне середовище, в якому він міг би реагувати на постійні зміни. Не можна зберегти молодість мозку, якщо життя гранично одноманітне: кожен день проводити в одній кімнаті, здійснювати однакові рутинні дії. І коло вашого спілкування обмежене. Однак є і те, що краще зовсім не змінювати. Це – режим дня.

Треба прокидатися щоранку приблизно в однакову годину, потім провести деякий час на сонці. Намагатися зробити найважливіші справи в момент найбільшої активності мозку, а ввечері лягати спати якомога раніше. Якщо ви будете постійно дотримуватися приблизно такого графіка, то мозок буде працювати стабільніше. А це дуже важливо для всіх.

Коли до мене приходять пацієнти, у яких з цим проблеми, виникає приблизно така розмова:

– Я почав гірше думати останнім часом…
– Коли це найчастіше відбувається?
– Коли я розмовляю з людьми.
– В чому це проявляється?
– Раптом все вилітає з голови, я ніяк не можу підібрати слів.
– Але зараз ви зі мною нормально розмовляєте, чи не так?
– Так, бувають дні, коли я добре почуваюсь.

Пацієнт усвідомлює те, що іноді може нормально вести діалог, а іноді – ні. Він легко розмовляв зі мною, коли я спрямовував бесіду, даючи запитання. Зазвичай в таких випадках мозкові функції не ослаблені, проблема – в нестійкій активності мозку.

Неможливо довго вести складну розмову, коли лобовим часткам мозку потрібен відпочинок. У найбільший розпал бесіди активність розумового процесу поступово знижується, а незабаром ви перестаєте розуміти, про що йде мова. Чи не можете збагнути, що відповісти. Однак ділянка мозку, що відповідає за емоції, досі працює, і ви усвідомлюєте, в яку жахливу ситуацію потрапили, і починаєте панікувати.

У мозку є спеціальна функція придушення страху, але для її активації теж потрібна енергія. Таким чином, сил на мислення вже просто не залишається, і… ви опиняєтеся в ситуації, коли взагалі не здатні думати. В таких умовах важко сприймати мову співрозмовника.

Часто буває, що людина звільняється з роботи, якийсь час, наприклад, півроку, живе в досить вільному режимі, а потім знову намагається влаштуватися на службу і дуже дивується, що співбесіда викликає у неї труднощі. Що ж її так вражає? Все просто – вона усвідомлює різницю між тим, як добре розуміла раніше і як погано тепер це у неї виходить.

Коли таким пацієнтам даєш запитання, о котрій вони вранці прокидаються, вони зазвичай не можуть назвати точної години. Вони кажуть щось на кшталт: «По-різному, але завжди в першій половині дня…» Така відповідь ще не дозволяє зробити висновок, що в цьому і криється корінь всіх проблем.

Тому я обов’язково спрямовую їх на обстеження, розпитую про режим дня, намагаюся знайти причину, з огляду на можливість емоційного розладу. І дуже часто після аналізу загальної картини все-таки з’ясовується, що основна причина труднощів – недотримання режиму. Таким пацієнтам я раджу створити чітку відправну точку в своєму розпорядку дня.

Людський мозок не машина, він не може однаково ефективно працювати всі 24 години на добу. Це жива система, у якій періоди активної роботи чергуються з періодами відпочинку. Постарайтеся привести свою діяльність у максимальну відповідність з цими періодами.

Ви напевно знаєте про синдром зміни часового поясу (джетлаг). Це стан, коли режим роботи мозку перестає збігатися з режимом дня. Вам треба діяти, але не виходить, тому що мозок в цей час звик відпочивати. І навпаки – ви хочете лягти спати, але не можете заснути, тому що мозок в цей час активний.

Приблизно так відчуває себе мозок, коли режим дня порушений. Єдиний спосіб це виправити – створити відправну точку в повсякденному житті. Якщо ви вирішили прокидатися, скажімо, о 7 годині ранку, то і прокидайтеся завжди о сьомій. Іноді одного цього простого кроку вистачає, щоб стан пацієнта з симптомами зниження інтелекту покращився.

Недотримання режиму веде до зниження інтелекту

Нестабільна робота мозку через таку зміну умов життя – це тимчасове явище.

Але якщо довгий час не давати мозку навантажень, то він відвикне від активної діяльності. А це призводить до погіршення його роботи. Стає важче вести бесіду, довго про щось розмірковувати. Мозок так влаштований, що він починає уникати невдалих дій. В результаті зникає будь-яка можливість дати йому потрібне навантаження. Через це він починає функціонувати ще гірше.

Нехтування режимом дня – пряма дорога до недоумства, і це не перебільшення.

Ви потрапляєте в замкнуте коло, і в результаті стан, схожий на джетлаг, може змінитися більш серйозною проблемою – зниженням інтелекту, яку вже складніше вилікувати. Я дозволю собі досить сильний вислів, оскільки те, що я зараз скажу – дуже важлива річ. Нехтування режимом дня – пряма дорога до недоумства, і це не перебільшення.

Мозок ледачий. Як змусити його працювати

Тим своїм пацієнтам, які звикли жити без чіткого розпорядку дня, я з виховною метою призначаю прийом на ранок. Я пішов на це, тому що якщо їм просто сказати: «Прокидайтеся в ось цю годину», то більшість з них нічого не буде робити.

Людині необхідно перебувати в умовах, коли якась зовнішня сила (школа, робота або щось типу цього) змушує її діяти.

Якщо залишити людину без примусу, вона буде підкорятися запитам примітивних ділянок мозку, що відповідають за емоції. Так особа стане уникати рутинних занять, які здаються їй нудними, і буде йти за своїми простими бажанням. Мозок ледачий і хоче, щоб все було легко і нехитро.

Але так зовсім не має бути. Так, мозку властиво лінуватися – я можу це підтвердити як лікар. Якщо ви не ходите на роботу або до школи, то раджу регулярно відвідувати все що завгодно і встановити собі відправну точку.

Мозку теж потрібна розминка

Крім відправної точки, є ще одна важлива річ: мозку потрібно дати можливість «розігрітися». Якщо ви прокинетеся в певний час і трохи постоїте на сонці, то мозок так чи інакше теж ввійде в робочий режим (організм людини і тварин звіряє свій внутрішній годинник з інтенсивністю сонячного світла). Однак не можна сказати, що з цього моменту мозок повністю прокинувся.

Мозок починає активно працювати лише через дві години після пробудження.

Ви напевно чули, що він починає активно працювати лише через дві години після пробудження, і якщо ви збираєтеся здавати іспит, то треба встати мінімум за дві години до входу в аудиторію. Але якщо ці дві години будуть за активністю мало відрізнятися від сну, то це не дасть потрібних результатів.

Як і тіло, мозок потребує розминки. Я думаю, що рідко хто зі спортсменів починає свої тренування з серйозних навантажень, і для мозку так само важливо починати працювати з найпростішими речами. Звичайно, звичайний підрахунок готівки або переписування газетних статей – це теж непоганий варіант, але набагато ефективніше буде рухатися і говорити.

Мозок відповідає не тільки за розумову активність

Поговоримо про навантаження на ділянки мозку, які відповідають за рухи і мовлення. Ви здивуєтеся, чому ми раптом хочемо використовувати області мозку, що відповідають за рух, якщо нам потрібно «розбудити» ті, які відповідають за мислення? Я зараз поясню.

Мозок – це не тільки генератор думок, хоча багато людей так і думають.

Якщо розглянути процес розвитку дитини, аж до появи здатності до вищих розумових процесів, то можна помітити, що в мозку є великі та складні структури, що відповідають за рухи, емоції тощо. Це крім головних систем, що відповідають за мислення.

Спочатку люди навчилися прямоходінню, потім почали використовувати руки, потім розвинули мовний апарат, коли мова розвивалася, потім почали думати про складні речі. Ранкова розминка, що включає навантаження на первинні функції мозку, – це прекрасний спосіб «розбудити» зони, що відповідають за мислення.

Якщо ви кожного дня вранці прокидаєтеся незадовго до виходу з дому, сідаєте на метро або електричку, не пройшовши пішки й десяти хвилин, а весь робочий день проводите за комп’ютером, то спробуйте прокинутися раніше і виконати кілька речей ось з цього списку. Найефективніше робити це в першій половині дня.

  • Прогулянка або інші легкі фізичні навантаження.
  • Прибирання в кімнаті.
  • Готування.
  • Догляд за рослинами.
  • Простий діалог з кимось (вітання, обмін декількома репліками).
  • Читання вголос (якщо можливо, мінімум 10 хвилин).

Як поліпшити приплив крові до мозку

Наступні міркування допоможуть вам краще зрозуміти зв’язок між ділянками мозку, що відповідають за рух і за мислення.

Перші (рух) знаходяться приблизно в центрі кори головного мозку. Якщо їх активно використовувати, то там буде перешкоджати циркуляції кров. Особливо це проявляється під час ходіння, адже ці ділянки лежать близько до тім’яної ділянки.

При ходьбі основне навантаження припадає на ноги, але задіяне і все тіло цілком, тому кровопостачання всіх відділів головного мозку поліпшується. Це одна з причин підвищення інтелектуальних здібностей після прогулянки.

Як я проводжу ранок

Для прикладу я розповім про свій режим дня. Я встаю о 5:30 ранку. Робота в лікарні починається о 8:30. Цей проміжок у три години я вважаю часом для мозкової розминки. Я прокидаюся, відчиняю вікно, деякий час стою на сонці. Потім переодягаюся, буджу дітей (для цього мені треба піднятися і потім спуститися по сходах). У цей момент я використовую також і мову.

Потім – час збирання в кімнаті. Я швидко охоплюють поглядом кімнату і наводжу лад, де необхідно. При цьому я виконую дії з невеликим навантаженням на руки, але все одно виникає активність лобових часток мозку, що відповідають за вибір і прийняття рішень. Так що моє прибирання можна вважати цілком придатною підготовкою.

Після наведення порядку в кімнаті я йду гуляти з собакою. Гуляю приблизно годину, іноді думаючи, що зараз кров добре циркулює по всьому мозку. Зустрічаю сусідів, які кажуть мені: «Лікарю, я завжди бачу вас в одному і тому ж місці в один і той самий час» – а це саме те, що потрібно. Не треба з самого ранку змушувати мозок реагувати на зміни, краще почати зі звичних для нього речей і дати йому гарненько прокинутися.

Але іноді я змінюю маршрут. Мозок і так починає активніше працювати, як тільки ви виходите на вулицю, тому що він повинен забезпечувати безпеку. Але якщо піти іншою дорогою, то активізуються додаткові розумові процеси, ви почнете більше дивитися по боках.

Обмін привітаннями і кілька слів допоможуть мозку прокинутися

Після сніданку з родиною я вирушаю на роботу в клініку «Дайсан Кітасінагава» або в лікарню Кітасінагава. Колеги й інші офісні працівники кажуть мені: «Добрий ранок».

У наш час люди забули про важливість вітань, але сказати кілька слів вранці – це дуже добре для мозку.

Я звичайно не тільки вітаюся, але і намагаюся обмінятися з співрозмовником декількома фразами, наприклад: «Добрий ранок. Що ви вирішили щодо вчорашньої проблеми?» або «Ви бачили гру “Реал Мадрида”? Бекхем здорово зіграв, правда?» Таким чином, в мою ранкову зарядку для мозку включаються і деякі фрази, і сприйняття інформації на слух.

О 8:30 я починаю працювати. Мозок вже знаходиться в стані повної готовності. Потім мій мозок працює найактивніше – це час до 11:30. Я намагаюся закінчити якомога більше важливих справ саме за ці три години.

Чому читання вголос корисне для мозку

Останнім часом почали багато говорити, що читання вголос дуже корисне. Це дійсно так, тому що в цьому процесі задіяні не тільки очі й мовний апарат, але і робота з інформацією (сприйняття → обробка → відтворення).

Коли ми читаємо текст про себе, деякі місця можуть залишитися незрозумілими, але щоб читати вголос, потрібно вникати в зміст. Це як раз етап обробки інформації. Промовляння тексту – це етап її відтворення.

Постійне читання вголос буде особливо корисне тим, хто мало спілкується з людьми. Коли будете читати текст, краще не просто промовляти його, а уявляти собі, ніби робите це комусь іншому.

Ранкове тренування добре впливає і на швидкість зорового сприйняття інформації, і на слух, і на можливість без запинки висловлювати свою думку, в тому числі й письмово. Якщо навести приклад зі спорту, то це схоже на прості вправи в команді.

Привчаємо себе ще зранку щось робити руками

Готування або догляд за рослинами ефективні як ранкова розминка з тієї ж причини, що і прибирання кімнати. Тут ми задіюємо не тільки фізичну активність (працюємо руками), а й лобові частки: вибір і прийняття рішень. До того ж це творчі процеси, які змушують нас думати.

Робити щось своїми руками можна не тільки вранці: це завжди хороший стимул для роботи мозку. А спілкування з природою ще й заспокоює. Коли область мозку, що відповідає за емоції, знаходиться в спокійному стані, то лобовим частинам не треба витрачати енергію на придушення гніву і злості.

О котрій прокидатися вранці і з чого розпочати свою «зарядку» – кожен вирішує сам. Я описав свій варіант, але комусь доведеться витрачати більше часу, щоб активізувати роботу мозку, а іншому буде важко так багато рухатися. Спробуйте різні способи і зупиніться на тому, який вам найбільше підходить.

Але є три правила, які я прошу запам’ятати:

  • Дотримання режиму важливе для стабільної роботи мозку.
  • Для цього годиться створити відправну точку: вставайте завжди в одній годині.
  • Для мозку теж важлива розминка. Треба рухатися і говорити.

Ці речі куди важливіші за тренування інтелекту, але їх часто ігнорують. Тільки за рахунок дотримання таких простих правил дуже багато з нас доб’ються серйозних змін в роботі мозку.

Правильний початок дня – це тільки одна з корисних звичок для ефективної роботи мозку. Про інші 14 читайте в книзі «Як забути все забувати. 15 простих звичок, щоб не шукати ключі по всій квартирі” Цукіями Такасі.

За матеріалами