Як поводитися у спеку: інструкція з виживання доктора Комаровського

Засмагати чи не засмагати? Шанувальники засмаги та її противники роками не втомлюються сперечатися одне з одним. З початком літнього сезону це практично гамлетівське запитання знову стає життєво важливим.

Гортаючи глянцеві журнали, ми бачимо засмаглих панянок, шоколадна шкіра яких виглядає досить привабливо. Водночас онкологи бачать на цих знимках виключно своїх майбутніх пацієнток. Так що ж таке сонячна засмага – символ успішності і здоров’я чи шлях до фотостаріння, зморшок і обвисання шкіри?

Як і мода на одяг, мода на засмагу весь час змінюється. 200 років тому вважалося, що засмага свідчить про бідність, а білосніжна шкіра – ознака людей благородного походження, яким немає потреби працювати в полі.

Все змінилося в двадцятих роках минулого століття, коли визнана ікона стилю Габріель Коко Шанель ввела світову моду на засмагу. Надзвичайна популярність засмаглої шкіри тривала до 90-х років, потім модниці почали ставитися до засмаги набагато спокійніше.

Більш того, нещодавні дослідження цілком однозначно переконують про шкоду сонця для шкіри: засмага її травмує, викликає передчасні зморшки, а головне – збільшує ризик виникнення раку. Коло зімкнулося, і світла шкіра знову стала асоціюватися з достатком, успіхом і здоров’ям.

У цьому сезоні, на думку короля гламуру Сергія Звєрєва, в тренді природність: «Все настільки має бути в міру, я не можу сказати, що зараз дуже модна сильна засмага».

З ним згоден відомий стиліст Влад Лісовець: «Точно не потрібно переборщувати. Тобто шкіра має мати свіжий, літній відтінок. Обов’язково треба користуватися сильним захистом, щоб не перетворитися на дуже засмаглу людину. Така ознака видає не містянина, тому що жителі міста, європейці тепер так вже не засмагають, сьогодні це моветон – з’явитися з дуже темним кольором шкіри» .

Захист від ультрафіолету

Засмага – це природний механізм, завдяки якому наша шкіра захищається від пошкодження ультрафіолетовими променями. Для цього спеціальні клітини – меланоцити – утворюють пігмент меланін, який і забарвлює шкіру.

Навіщо організму ці спроби захиститися від ультрафіолету? Випромінювання викликає мутації і збільшує ймовірність раку шкіри. Іноді меланоцити починають занадто активно розмножуватися і перетворюються на меланому – найнебезпечнішу пухлину, схильну до метастазів.

Крім цього, ультрафіолет буквально сушить шкіру, руйнуючи речовини, які покликані забезпечувати її пружність: гіалуронову кислоту і колаген. Цей процес назвали фотостарінням. Ось чому так важливо зволожувати шкіру після пляжу – в ній зруйновані молекули, які утримують вологу і роблять шкіру пружною.

Як треба піклуватися про шкіру

1. Вибираючи сонцезахисну косметику, ми в першу чергу звертаємо увагу на цифри на упаковці. Виявилося, це неправильно, перш за все, треба шукати літери.

У світі існує три види ультрафіолетових променів: А, В і С (фільтри UVA, UVB і UVC відповідно). Про промені спектра З говорити немає сенсу, тому що вони практично повністю поглинаються атмосферою.

Сонячні промені спектру B – це той ультрафіолет, завдяки якому ми загоряємо, вони проникають в шкіру тільки на глибину верхнього шару шкіри.

Найбільш небезпечні промені спектру А. Вони однаково добре «працюють» в будь-який час доби, не затримуються ні хмарами на небі, ні автомобільними віконцями, ні шибками в будинку, можуть проникати глибоко в дерму, пошкоджуючи структуру і ДНК клітин.

Насправді сонцезахисний засіб повинен забезпечувати захист від ультрафіолету обох типів, тому шукати потрібно тюбик, на якому обов’язково будуть літери UVA і UVB.

2. Оскільки ультрафіолет може проникати навіть через футболки і штани (маються на увазі всі ті ж злощасні UVA-промені), то в умовах активного сонця наносити сонцезахисні засоби бажано не тільки на обличчя і неприкриті одягом руки і ноги, а й на усе тіло.

3. UVA-фільтр в складі сонцезахисного засобу дуже важливий, але і про SPF (Sun Protection Factor), як головний захист від сонячного опіку забувати не варто. Сонцезахисні фактори в складі засобів розрізняються за рівнями захисту: SPF 10 забезпечує 90% захисту від UVВ-променів, SPF 20 – 95%, SPF 30 – 97%, а SPF 50 – 98% і SPF 100 – 99%.

4. Любителям тривалого плавання і водних видів спорту варто знати, що крем з позначкою «водостійкий» може витримати 40 хвилин перебування у воді. Повністю незмивних кремів не існує. Тому потрібно регулярно повертатися на берег і повторювати нанесення.

5. Якщо ви знаходитеся на сонці увесь день, оновлюйте крем кожні дві години. А ще краще – не виходьте на вулицю з 10 до 16 години. Перебування в тіні на 30% зменшує ймовірність сонячних опіків у дітей.

6. Не покладайтеся виключно на сонцезахисний крем. Він зменшує кількість променів, що потрапили на шкіру, але не повністю. Тому носіть закритий одяг, сонцезахисні окуляри і головні убори.

7. Ми не відразу помічаємо, що обгоріли. Якщо це сталося, негайно втікайте з відкритого сонця і охолодіть опік. Допоможе прохолодний душ або компрес.

8. Зменшити запалення допоможе ацетилсаліцилова кислота і парацетамол. Після сонячного опіку рекомендується вживати багато води і продукти з високим вмістом фолієвої кислоти і каротиноїдів: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину.

Останні дослідження визначили, що компоненти сонцезахисних кремів можуть проникати в кров. Однак онкологи та дерматологи впевнені, що шкода від ультрафіолету набагато серйозніша і відмовлятися від захисту шкіри не варто.

За матеріалами

Facebook Коментарі

Пов'язані статті

Back to top button
Close