in , ,

Як вивести 80 типів плям! Збережіть, пригодиться!

Відіпрати ПЛЯМИ від соку, крові, вина, пива, шампанського, трави, жуйки, помідори, соусів, риби, консервів, іржі, йоду, помади, яблук, малини, черешні, парфумів, губної помади, плями від чорнила, плями від рослинної олії, плями від жиру…?

Ми в Тутка знаємо 80 способів виведення різних плям.

1. Вироби зі штучних шовкових тканин не можна відразу, без проби, відчищувати такими засобами, як ацетон, перекис водню, щавлева, оцтова і лимонна кислота.

2. Плями на виробах зі штучної шкіри не можна знищувати спиртом, бензином, ацетоном, а лиш теплою мильною водою.

3. Плями від фруктів та фруктових соків можна вивести розчином гліцерину і горілки (в рівних частинах), а також якщо тримати тканину над місткістю з кип’ятком і протирати пляму оцтом.

4. Старі плями на одязі зняти підігрітим лимонним соком, тримаючи виріб над місткістю з окропом.

5. Можна також видалити пляму лимонним соком, розведеним наполовину з горілкою або денатурованим спиртом, потім протерти ганчіркою, змоченою розчином води з нашатирним спиртом.

6. Свіжі плями від яблук, малини, черешні змиються тампоном, змоченим теплим молоком і мильною водою.

7. Плями від фруктового соку годиться протерти сумішшю нашатирного спирту з водою в рівних кількостях, потім весь виріб випрати.

8. Плями від вина на бавовняній тканині можна вивести кип’ячим молоком.

9. Свіжі плями від червоного вина, фруктів потрібно засипати сіллю і промивати водою з милом або протерти S-% розчином нашатирного спирту, а потім промити.

10. Плями від білого вина і шампанського протерти гліцерином, підігрітим до 40-50 градусів, потім промити теплою водою.

11. Плями від вина та пива з бавовняної скатертини можна вивести так: натерти їх лимоном і потримати певний час на сонці. Потім скатертину прополоскати.

12. Плями від вина зникають, якщо ретельно промити їх в теплому молоці, опісля сполоскати спочатку в холодній, а потім в гарячій воді.

13. Плями від пива зникають від теплого нашатирного спирту, потім перуть тканину в теплій мильній воді.

14. Свіжі плями від трави (зелені) можна вивести горілкою, а найкраще денатурованим спиртом. Можна також їх зняти розчином кухонної солі (1 чайна ложка на 1/2 склянки теплої води). Після видалення плями тканину ополіскують в теплій воді.

15. З білих тканин трав’яні плями знімаються 3-% розчином перекису водню з невеликим додаванням нашатирного спирту.

16. Плями від парфумів і одеколону на шовковому і вовняному одязі змочують винним спиртом або чистим гліцерином, потім протирають ваткою, просоченою сірчаним ефіром або ацетоном.

17. Такі плями на білих тканинах змочують спочатку нашатирним спиртом, потім розчином гідросульфіту (дрібка гідросульфіту на склянку води) і через 2-3 хвилини – розчином щавлевої кислоти (дрібка кислоти на склянку води).

18. Пляму від бруду не можна очищувати відразу, коли вона ще мокра. Треба дати їй висохнути, потім очистити слабким розчином бури і протерти сухою ганчіркою.

19. Пляму від фарби для волосся можна вивести розчином перекису водню з нашатирним спиртом або розчином гідросульфіту (1 чайна ложка на склянку води). Для цього розчин треба підігріти до 60 градусів і ваткою, змоченою в ньому, протерти пляму. Потім річ випрати в теплій мильній воді.

20. Плями від поту зникають, якщо при пранні виробу додати в теплу мильну воду трохи нашатирного спирту (1 чайна ложка на 1 л води). Можна також протерти пляму сумішшю горілки і нашатирного спирту.

21. Плями від поту на вовняному виробі можна видалити ганчіркою, змоченою в міцному розчині солі; можна також протерти їх спиртом.

22. Плями від губної помади на шерсті й шовку легко виводяться чистим спиртом.

23. Плями від морозива, молока виводяться сумішшю гліцерину, нашатирного спирту і теплої води, взятих в рівних пропорціях. Цією сумішшю протерти пляму, затим випрати річ в теплій воді.

24. Плями від молока зникають в прохолодній мильній воді або у воді з додаванням бури або нашатирного спирту.

25. Пляма від марганцівки зникне, якщо забруднене місце намочити в молочній сироватці або кислому молоці на 3-4 години, потім річ випрати.

26. Пляму від марганцівки на білій тканині можна видалити розчином щавлевої кислоти. Одна чайна ложка на 1/2 склянки води, потім річ промити в гарячій, потім в теплій воді.

27. Плями від чаю видаляються сумішшю гліцерину з нашатирним спиртом (4:1 гліцерину і нашатирного спирту). Старі плями на білій тканині краще знищити розчином щавлевої кислоти (1/2 чайної ложки на склянку води) або розчином гіпосульфіту (1 чайна ложка на 1/2 склянки води). Потім річ вичистити, прати в мильній воді, додавши на 1 л води 2 чайні ложки нашатирного спирту, і добре прополоскати.

28. Плями від чаю на білій тканині можна вивести перекисом водню або декількома краплями лимонного соку, після чого річ випрати і прополоскати в теплій воді.

29. Плями від кави, какао видаляються нашатирним спиртом, наполовину розведеним водою. Особливо гарного ефекту досягається, якщо спочатку протерти пляму бензином.

30. Плями від кави, какао на тонких шовкових сукнях можна вивести, якщо змочити пляму підігрітим гліцерином і залишити на 5-10 хвилин, потім прополоскати в теплій кип’яченій воді.

31. Плями від кави і какао зникають, якщо випрати річ в теплій солоній воді та прополоскати в холодній.

32. Плями від кави повністю виводяться перекисом водню.

33. Плями від шоколаду забираються кип’ячою мильною водою.

34. Плями від цвілі й вогкості виводяться так: на бавовняних тканинах – покрити пляму шаром товченої запашної сухої крейди, зверху покласти промокальний папір і кілька разів пропрасувати теплою праскою; на шовкових і вовняних тканинах – пляму почистити скипидаром, потім покрити тонким шаром сухої глини, покласти зверху промокальний папір і пропрасувати теплою праскою; з білої тканини – пляму змочити перекисом водню, – виперіть річ і переполоскайте її в теплій воді; на кольорових тканинах – пляму змочити нашатирним спиртом. Але спочатку потрібно спробувати на окремому шматочку, чи не впливає засіб на забарвлення тканини.

35. Свіжі плями від цвілі можна вивести, якщо протерти пляму кілька разів соком ріпчастої цибулі або сироваткою кислого молока, а потім випрати річ в гарячій воді.

36. Плями від тютюну можна вивести так. Натерти її яєчним жовтком, змішаним з денатурованим спиртом, промити тканину в теплій, потім в гарячій воді.

37. Свіжу пляму від яєць на шовковій і бавовняній тканині можна зняти, якщо промити її в холодній воді, потім потерти ваткою, змоченою в слабкому розчині оцту, після чого виріб випрати в теплій воді.

38. Плями від чорнила можна вивести: розчином нашатирного спирту і питної соди (1 чайна ложка спирту і 1-2 чайні ложки соди на склянку води); лимонним соком (для цього варто вичавити сік на ватку, прикласти до плями, вичищене місце промити водою, потім насухо витерти полотняною ганчірочкою); з білих тканин – сумішшю перекису водню і нашатирного спирту (по одній чайній ложці на склянку води); кислим молоком (після чого виріб ретельно випрати і прополоскати); з кольорових тканин – сумішшю гліцерину і денатурованого спирту (2:5 гліцерину до спирту); з полірованих меблів – пивом (потерти пляму ганчіркою, змоченою пивом, дати підсохнути, потім змастити воском і очистити м’якою вовняною ганчіркою); на шкіряних виробах – теплим молоком; з клейонки – за допомогою сірників. Для цього потрібно намочити пляму водою і потерти головкою сірника (за необхідності повторити).

39. Плями від чорнила й іржі на полотні та руках виводить сік стиглих помідорів.

40. Плями від кулькової ручки виводяться за допомогою денатурованого спирту.

41. Плями від кольорової туші видаляють водним розчином бури або нашатирним спиртом. Потім пляму промивають теплою мильною водою з нашатирним спиртом.

42. Чорнильні плями з килима виводять кип’ячим молоком, лимонним соком або міцним розчином лимонної кислоти або оцту.

43. Такі плями можна також зняти, якщо послідовно застосовувати молоко і кислоту.

44. Свіжі чорнильні плями на нефарбованій підлозі насамперед треба промокнути ваткою або промокальним папером, а потім змочити лимонним соком, міцним розчином оцту або щавлевої кислоти.

45. Чорнильні плями з лінолеуму виводять наждачним папером або пемзою. Після такої обробки на лінолеумі залишаються сліди, які потрібно ретельно протерти рослинною олією (найкраще лляною) або оліфою, а потім добре відполірувати вовняною м’якою ганчіркою.

46. Плями від рослинної олії можна зняти гасом. Для цього потрібно ганчірочкою, змоченою в гасі, обережно потерти забруднене місце, потім випрати річ в теплій воді з милом.

47. Свіжі жирові плями на виробах з вовни або шовку можна вивести, якщо посипати пляму тальком, накрити промокальним папером і пропрасувати не дуже гарячою праскою. Тальк можна залишити до наступного дня. Якщо ж пляма не зникла, потрібно потерти її ватою, змоченою очищеним бензином. Вату варто час від часу змінювати. Оброблене місце посипати тальком і залишити на 1-2 години для вбирання бензину. Замість тальку можна користуватися крейдою або зубним порошком.

48. Старі жирові плями добре очищуються, якщо покрити їх сумішшю, що складається зі співвідношення 1:1:3 нашатирного спирту, солі та води відповідно. Потім розвісити річ провітрюватися, опісля випрати в чистій воді.

49. М’якоттю теплого хліба добре виводяться свіжі жирні плями.

50. Свіжу жирну пляму можна вивести, якщо посипати її сіллю і обережно потерти. Змінювати сіль треба кілька разів, поки пляма не зникне. Замість солі можна застосовувати борошно.

51. Жирні плями з килимів можна вивести сумішшю бензину і синтетичного миючого порошку. Цю суміш годиться втерти в пляму, і залишити на кілька годин, потім промити гарячою водою. При старих плямах чистку потрібно повторювати.

52. Плями від води або будь-якої рідини виводяться з дубових меблів двома способами: суміш рослинної олії та солі наносять на пляму, потім через 1-2 години суміш знімають, а пляму протирають спочатку мокрою ганчіркою, потім сухою і натирають воском; наносять на пляму попіл від цигарок, змішаний з невеликою кількістю рослинної олії, потім полірують шматком сухої вовняної тканини.

53. Білі плями на полірованих меблях, що з’явилися внаслідок зіткнення з гарячими предметами, можна видалити, якщо натерти пляму шматком парафіну з воском, покрити фільтрувальним папером і придавити не дуже гарячою праскою. Через деякий час протерти м’якою ганчіркою.

54. Жирні плями з м’яких меблів можна вивести, якщо покласти на пляму глину, просочену оцтом.

55. Плями від «зеленки» зі світлих полірованих меблів можна звести звичайною шкільною олівцевою гумкою. Промокнувши рідину, потерти гумкою.

56. Свіжі плями від кислоти треба відразу ж змочити нашатирним спиртом і потім промити водою. Замість нашатирного спирту можна застосувати харчову соду, розчинену у воді (1:5 соди та води відповідно).

57. Плями від гасу можна видалити бензином, підклавши шматок промокального паперу, потім посипати паленою магнезією, прикрити промокальним папером і покласти під прес.

58. Плями від стеарину, парафіну, воску з бавовняних, вовняних і шовкових тканин різного забарвлення можна зняти бензином або скипидаром, попередньо обережно зішкребти пляму.

59. Свіжі такі плями можна видалити так: пляму з лицьового та виворітного боку закрити промокальним папером і пропрасувати теплою праскою. Папір змінювати по мірі його забруднення. Решту слідів від плям протерти денатурованим спиртом.

60. Плями від йоду кілька разів змочити водою, а потім натерти крохмалем.

61. Таку пляму можна вивести, якщо замочити її в розчині нашатирного спирту і води (кілька крапель нашатирного спирту на склянку води). Потім випрати річ в мильній піні.

62. З кольорових тканин плями від йоду виводять денатурованим спиртом або ацетоном.

63. Плями від крові спочатку корисно відмивати в холодній воді, а потім у теплому мильному розчині. Старі плями протерти розчином нашатирного спирту (1 чайна ложка на склянку води), потім – таким самим розчином бури.

64. Плями від крові з тонких шовкових виробів можна виводити густим розчином картопляного крохмалю і холодної води. Цією масою змастити пляму з лицьового та виворітного боків, дати добре просохнути, струсити і за необхідності випрати одяг.

65. Плями від іржі з білих тканин можна видалити розчином гідросульфіту (1 чайна ложка на склянку води). Для цього розчин треба підігріти до 60-70 градусів, занурити в нього тканину з плямою на кілька хвилин, а потім прополоскати в теплій воді.

66. Можна також застосовувати розчин оцтової або щавлевої кислоти (1 чайна ложка на склянку води). Майже закип’ятивши розчин, на кілька хвилин занурте в нього тканину з плямою, після чого ретельно промийте, додавши до води трохи питної соди або нашатирного спирту. Якщо ж пляма не зникне, треба повторити весь процес обробки ще раз.

67. Для кольорових тканин гідросульфіт застосовувати не рекомендується, бо він знебарвлює виріб.

68. Якщо пляма від іржі слабка, вивести її можна лимонним соком. Для цього треба змочити пляму кілька разів соком, потім легко пропрасувати, опісля промити водою.

69. Є спеціальні засоби, які допоможуть видалити плями іржі, це порошок «Тарторен» і відбілювач «Універсальний».

70. З кольорових тканин іржу можна вивести сумішшю з гліцерину, тертої білої крейди і води у рівних пропорціях. Натерти цією сумішшю пляму, залишити на добу, а потім річ випрати.

71. Підпалини зі світлих вовняних виробів можна видалити водним розчином перекису водню і нашатирного спирту (на 1/2 склянки води 1 чайна ложка перекису водню, кілька крапель нашатирного спирту).

72. Можна ще змочити пляму соком ріпчастої цибулі й залишити на кілька годин, а потім виріб випрати.

73. Плями на вовняних, бавовняних і шовкових тканинах виводяться денатурованим спиртом.

74. Плями від риби, консервів і супу можна видалити сумішшю з 1 чайної ложки гліцерину, 1/2 чайної ложки нашатирного спирту, 1 чайної ложки води.

75. З виробів з натурального і штучного шовку ці плями можна видалити сумішшю з 1 столової ложки гліцерину, 0,5 чайної ложки нашатирного спирту і 1 столової ложки горілки.

76. Плями від риб’ячого жиру можна видалити слабким розчином оцту.

77. Плями від соусів зникнуть, якщо змочити їх гліцерином, підігрітим до 35-40 градусів, залишити на 20 хвилин, потім змити теплою водою.

78. Плями від помідора треба протерти 10-% розчином щавлевої кислоти, потім промити водою.

79. Плями від мух виводять розведеним нашатирним спиртом, після чого промивають водою. Вироби зі старими плямами годиться замочити на кілька годин у мильному розчині з невеликим додаванням чистого бензину, потім почистити щіткою, змоченою мильним розчином.

80. Плями від силікатного клею можна видалити гарячим мильним розчином з додаванням 1 чайної ложки соди або розчином 10-% фтористого натрію.

За матеріалами

Сподобалось?

Лобода – бур’ян для виживання

Художник подорожує по світу і, мов гід, малює комікси, які розповідають про особливості країн