«Згвалтовані благочестивими істинами» – психолог грубо і не по-жіночому про те, як прийняти і пробачити

Зі слабкими нервами краще не читати

До мене на консультації часто приходять жінки, «зґвалтовані благочестивими істинами». Тому я зараз хочу сказати свою думку. Скажу конкретно, грубо і не по-жіночому. Зі слабкими нервами краще не читати. Отже, клієнтський запит: «Як мені прийняти і пробачити…? Зверталася до тетахилерів, регресологів, тарологів, але після тимчасового полегшення стає дедалі гірше».

А тепер – клієнтські ситуації.

Жінка хоче розібратися в своїх стосунках з чоловіком. Стосунки кепські. Але вона ще сподівається щось змінити. Запит – як виправити свої можливі недоліки, щоб зберегти стосунки. Він же – чоловік.

Інша жінка в дитинстві зазнала насильства від батька. Цей факт (злочин) ніколи не обговорювався, але в роботі з фахівцем «згадався». Запит – як прийняти і пробачити батькові? Він же – батько.

Третя жінка страждає через поведінку брата, який її публічно висміює, ображає і принижує. Запит – як вийти з депресивного стану і спілкуватися з братом? Він же – брат.

Від фахівців, до яких зверталися ці жінки, вони отримували рекомендації «прийняти і пробачити; батьки – святе, їх потрібно поважати; всі люди – наше дзеркало, якщо вас щось дратує – це знаходиться всередині вас; треба нести свій хрест і вірити; розлучення – втеча від проблем; змініться самі – зміниться людина; у вас кармічні стосунки, поки не розберетеся – не відпустить; підете геть – буде те ж саме; ви самі своїми підсвідомими переконаннями притягли і створили такі стосунки; вивчіть мови любові та спілкуйтеся на мові партнера; заповніть анкету Радикального пробачення; навчіться безумовної Любові» і т. д.

Знайомо?

А тепер запитання – навіщо приймати все і терпіти те, від чого вам погано? І чому ви вважаєте, що страждати – це нормально?

Наприклад, у мене природня несприйнятливість до міцного спиртного. Якщо я вип’ю сто грамів горілки або коньяку, мене буде нудити, а потім я виблюю. Навіщо мені вживати міцне спиртне та відчувати дискомфорт?

У нас є два почуття, які вберігають від фізичної та психологічної небезпеки та іноді рятують життя. Це відраза та гнів. Якщо я буду ігнорувати відразу до спиртного і забороняти собі гнів по відношенню до тих, хто мене примушує пити – я отруюся.

З психікою так само – якщо ви відчуваєте огиду до людини, це вас може врятувати, тому що вона вам не підходить. Спілкування з деякими людьми може бути отруйним. Якщо ви будете продовжувати спілкуватися – отримаєте інтоксикацію. Можливо, треба вийти з контакту, або обмежити спілкування, тому що ви отруюютесь.

Не треба приймати всього. Не можна вживати отруту. Її треба виплюнути. Так, буквально – два пальці в рот, і, обійнявшись з унітазом, виблювати. У роботі з клієнтами це буває найважчий момент – допомогти людині визнати правду. А правда може бути такою, що ті, кого ви називаєте «близькими», вже давно вам не близькі та поводяться як чужі, як вороги. Як визначити? За вчинками і наслідками. Навчитися говорити «ні», не приймати, не погоджуватися з тим, що вам не підходить. Зламати те, що не працює, щоб створити щось абсолютно нове. Або не створити. Або послати все до дідька.

Тепер про дзеркало. Дзеркала бувають різними. Бувають кривими, розбитими, з тріщинами та потемніннями. Якості людини (дзеркала) можуть бути пов’язані з її вихованням, досвідом минулого, середовищем. Ви тут взагалі ні при чому. Ви не відповідальні за її викривлення. Ви відповідальні лише за свій вибір – куди дивитися. Особисто я вибираю дивитися і відображатися в очах людей, які мене люблять і поважають. А що трапляється з тими, хто дивиться в безодню або в очі Вію, переконливо описав Гоголь.

Те що, батько-ґвалтівник або брат-садист можуть бути вчителем – це дурниця. Він не вчитель. Він садист та ґвалтівник. Крапка. Аморальна, агресивна, зла, боягузлива, психічно хвора людина. Чому ви не повинні відчувати до нього гнів, відразу і страх?

У нас є право створити для себе безпечне життя, доброзичливе оточення і чітку дистанцію щодо токсичних людей. Навіть якщо вони називають себе «близькими». Жодні родинні зв’язки не означають, що потрібно терпіти знущання, приниження і образи. Більш того, це наш обов’язок – захищати і оберігати себе, свій простір, свою сім’ю від чужорідного вторгнення.

Кожна людина – держава, у якої є кордони. Закони своєї держави людина визначає сама. За порушення законів можна депортувати. І відповідальність полягає в тому, щоб розуміти себе і чесно визнати, «чого я хочу». Визначити свої потреби і позначити їх для інших. Виразно заявити, що вам підходить, а що не підходить, що подобається і не подобається, на що ви погоджуєтеся – а на що не погодитеся категорично. Тому що це ваше життя.

У протилежному випадку вами будуть користуватися і топтати  вас ногами, як по вулиці. Тому що вас – немає.

А тепер про те, чому дають «благочестиві поради». Я маю зухвалість сильно сумніватися в тому, що у більшості популістів-езотериків є хоча  базова психологічна освіта та взагалі розуміння того, що відбувається з людиною в кризових ситуаціях і як влаштована психіка. Найчастіше вони бояться важких почуттів (своїх у тому числі), не знають, що з ними робити і не розбираються в процесах. Все інше – маркетинг.

Я не стверджую, що сама знаю все. Бувають запити, за які я не візьмуся, тому що визнаю свою некомпетентність. І відправляю клієнта до фахівців більш високого рівня – як правило, до академічних психологів. При тому, що езотеричними практиками займаюся більше двадцяти років, закінчила вісім курсів американського інституту тетахілінг, отримала додаткову освіту психотравматолога і продовжую навчатися.

PS. Як вирішувалися згадані клієнтські запити? Жінка відмахнулася від страшилок таролога і з полегшенням визнала за собою право залишити стосунки. Як в тому анекдоті «а що, хіба так можна?» Друга жінка відійшла в тривалу терапію. Третя жінка звела спілкування з братом до мінімуму, відпустивши надію, що брат буде відповідати її очікуванням. Вона займається налагодженням свого життя. В якому їй комфортно, спокійно і безпечно.

Автор: Юлія Коляснікова