in , ,

Зигмунд Фрейд допомагає викрити темні сторони особистості (і навіть вашої) – 4 прийоми відомого психолога і невролога

Зазвичай пересічна людина знає про теорію Фрейда лише одне: банани та інші фрукти є символами чоловічих або жіночих органів. Тим часом у короля психоаналізу було чимало технік, завдяки яким навіть неспеціаліст може дещо дізнатися про практично будь-яку людину. Йдеться про мимовільні висловлювання, заавтоматизовані дії, гумор та, звичайно, про сни.

Тутка не гарантує, що ці прийоми зі 100%-ою точністю показують внутрішній світ особистості, але точно знає, що вони як мінімум допоможуть натренувати внутрішнього психолога і спостерігача.

Запитайте, що людині снилося

Фрейд став першим, хто затвердив у науковому світі думку про те, що сновидіння — це продукт психічної діяльності людини, яка спить. Будь-який сон має за основу витіснені бажання, пов’язані зазвичай з прагненням до всеохопної любові або влади, які суперечать загальноприйнятій моралі.

Згідно з книгою «Тлумачення сновидінь», сни проходять певну обробку в мозку перед тим, як ми їх побачимо:

 • Словесні думки перетворюються у зорові образи бажаного.
 • Образи, у свою чергу, замінюються на символи — таким чином «ховається» справжнє значення сну.

Витлумачивши сновидіння пацієнтів, знайомих і навіть свої власні, Фрейд виділив деякі загальні для багатьох людей тлумачення снів:

 • Персики чи яблука символізують жіночі груди.
 • Будь-який паразит або маленьке звірятко (наприклад, тарган або миша) натякає на дитину.
 • Офіційний одяг позначає наготу.
 • Будинок — це людина, причому гладкі стіни представляють чоловіка, а балкони та інші виступи — жінку.

Цікаво, що тлумачити сон повинна саме та людина, кому він приснився. Тому наступного разу, коли людина, яка цікавить вас, скаже, що бачила уві сні щось цікаве, запитайте її, що це може означати. Відповідь буде правдивою, навіть якщо на перший погляд такою не здається. Звичайно, якщо вірити батькові психоаналізу.

Зверніть увагу на обмовки

Обмовки й необережні слова по-науковому називаються «парапраксисом», а в побуті — «обмовками за Фрейдом». Як йдеться в книзі «Психопатологія повсякденного життя», будь-яка обмовка видає внутрішні бажання або страхи людини, які вона у звичайному житті з різних причин не може виявити.

Один з найвідоміших прикладів — випадок, який стався з Джорджем Бушем-старшим в 1988 році. Під час публічного виступу він обмовився:

«У нас були перемоги. Були й помилки. Але взагалі у нас мало сексу… Ой! Тобто невдалих моментів».

Неважко здогадатися, якої критики зазнав американський президент. А ось інший випадок, який стався вже з самим Фрейдом:

«Мій співрозмовник ніяк не міг згадати повністю нейтральне латинське слово aliquis, оскільки в його розумі воно виявилося асоційоване з рідиною, кров’ю і календарем, а чоловіка в той момент турбувала затримка місячних у його коханки».

Звичайно, щоб розгадати сенс обмовки, треба мати великий досвід. Тому Фрейд залишив нам кілька підказок:

 • Якщо слово замінюється на протилежне за значенням, то останнє виказує таємне бажання людини (наприклад, «закриті збори» замість «відкриті збори» може вказувати на те, що співрозмовник хоче якнайскоріше збори закрити).
 • Якщо слово ніяк не вдається згадати, то найімовірніше, підсвідомо людина висловлює проти нього протест (як це було в прикладі з другом Фрейда, який забув латинський термін).

Незалежно від умінь інтерпретатора те слово, яке зрадницьки влізло в мовлення, є для мовця важливим, і відштовхуватися треба саме від нього.

Поспостерігайте за автоматичними діями

З кожним таке бувало: ви збираєтеся викинути в сміття упакування від сиру, але викидаєте сам сир, а потім стоїте і думаєте, що ж сталося. Саме ці дії можуть дати чимало інформації про внутрішній світ людини, причому такий, який ховають від чужих очей.

У згаданій вище книзі Зигмунда Фрейда досить багато прикладів з помилковими діями та їх можливими інтерпретаціями. Ми розповімо про ті, які найбільш часто зустрічаються:

 • Коли людина підходить до дверей чужого будинку і дістає свої ключі, замість того щоб подзвонити у двері, отже до власника цього будинку десь в його душі є глибокі почуття.
 • Якщо суб’єкт зацікавлення випадково розбив предмет і не дуже через це засмутився, то варто підозрювати хитромудру маніпуляцію: підсвідомість могла допомогти йому позбутися від предмета, що його дратував.
 • Коли людина ненавмисно дістає замість дрібної купюри велику, це може означати, що вона намагається замолити якийсь грішок.

Безліч необдуманих рухів можуть розповісти про статеві вподобання людини. Наприклад, Фрейд згадує випадок, що стався з ним. В гостях в однієї пані, до якої він був байдужим, психоаналітик хотів схопитися за стілець, але замість цього випадково поклав руки на стегна дівчині. Висновок він зробив цілком очевидний: почуття на підсвідомому рівні були.

Відзначте, на які теми жартує цікавий для вас суб’єкт

За основу будь-якого жарту покладена певна неочевидна схожість між речами, які зовні одна одну не нагадують. Іншими словами, будь-який гумор будується на таємних сенсах, а тому має велике значення при спробі «розкрити» несвідоме.

За типом жартів також можна розпізнати деякі (часто малоприємні) сторони людини:

 • Вульгарностями сиплять так звані альфа-самці, які відчайдушно намагаються звернути на себе увагу протилежної статі.
 • Безглузді жарти свідомо чи підсвідомо створюються для задоволення жартівника: йому подобається, що люди застановляються на його дурницях, і він внутрішньо насолоджується їх сум’яттям.
 • Психічно стабільною і здоровою вважається людина, чиї жарти не відлунюють іронією або сарказмом.

У книзі Фрейда «Дотепність та її відношення до несвідомого» справедливо зауважено, що поле гумору не дуже вивчене, а тому більш-менш точні висновки робити важко. Однак це не завадило батькові психоаналізу пов’язати гумор і сновидіння: на його думку, психічний механізм і там, і тут однаковий. Отже, якщо людина полюбляє жартувати про тарганів або гризунів, то її дуже турбує «дитяче питання».

Розкажіть, що вам снилося цієї ночі? А ми спробуємо вгадати, чого ви насправді хочете.

Сподобалось?

РЕЦЕПТ: 6 найсмачніших рецептів яблук в духовці

22 найперші ознаки тиранічної поведінки в стосунках