Зоопсихолог розповіла про характер та поведінку кішок: 10 фактів

Хоча кішки мають репутацію самостійних і незалежних тварин, без уваги та турботи господарів їм доводиться несолодко. А оскільки домашні улюбленці не в змозі розповісти про свої бажання, багато речей в їх поведінці ми сприймаємо неправильно або просто домислюємо.

Ми в Тутка впевнені, що із будь-якою кішкою можна знайти спільну мову, якщо як слід вивчити її звички. А зоопсихолог ділиться особистим досвідом спілкування з цими загадковими істотами, яких, як виявляється, не так важко зрозуміти.

1. Настрій

У ситуації, коли потреба кішки не може бути задоволена повністю або частково, ми говоримо про фрустрацію.

Любителі гратись лазером не зовсім розуміють, що для кішки це гра без результату. Для кішки важливий не лише процес, але й досягнення: в момент запуску пазурів в тіло жертви вона відчуває ейфорію через різкий викид ендорфінів у кров. Але при грі з лазером кішка не отримає те, що пристрасно бажає. Гра з озлобленим тваринам лазерною указкою й зовсім призведе до посилення агресивної поведінки.

Кішка, якій показана голодна дієта перед здачею аналізів або операцією, також відчуває фрустрацію, якщо звикла отримувати їжу в певний час. Найкращий спосіб пом’якшити ситуацію — відволікти іншими заняттями від думок про їжу: пошук, перевірка, полювання, подорож на плечі у господаря по квартирі.

Кішка, перед якою зачинилися двері в приміщення, де стоїть її туалетний лоток, не розуміє, чому не може сходити по потребі. Привіт, фрустрація! І як її наслідок — неохайність або захворювання сечостатевої системи через необхідність терпіти.

2. Вивчена безпорадність

Будь-яка дія, що не має ефекту, веде до фрустрації. А будь-яка дія, що призводить до негативних наслідків, веде до так званої вивченої безпорадності. Наприклад, кішка прийшла до господаря, тому що їй нудно. Вона обходить вас так і сяк. Ви погрались з нею, а потім припинили гру просто на порожньому місці та пішли у своїх справах. Для кішки це покарання. Але вона не розуміє, за що її покарали, адже все було добре. Завершення гри має відбуватися через підкріплення. Пригостили смаколиками — значить, її похвалили за гру. Кішка отримала позитивний результат.

3. Апетит

Апетит у кішки — важливий показник передусім фізичного стану. І якщо зі здоров’ям все гаразд і ви це точно перевірили, то причини зміни апетиту можуть мати психологічний характер.

 • Гострий стрес. Він характеризується відмовою від їжі або зниженим апетитом. Так буває після переїзду на нове місце проживання. Чим швидше вивести тварину, тим меншої шкоди організму завдасть стресове голодування.
 • Хронічний стрес. Він характерний для кішок з тривожними розладами (їжа як спосіб компенсації того, що зовнішнє оточення небезпечне і «навкруги вороги»). Потрібно шукати причину, яка його викликає: страх інших тварин, людей, боязнь території проживання.
 • Булімічний синдром. Кішка їсть, проковтуючи великі обсяги корму й потім її нудить. Тут також варто знайти причину, а ще видавати корм маленькими порціями, але часто (буває, треба давати по гранулі). Тут краще всього працює клікер-дресирування, спеціальні годівниці та миски, з яких корм ще треба дістати.
 • Компульсивне переїдання. Його ще називають «синдромом блокадника», коли тварина відчуває голод постійно, щось треба поцупити, випросити, витягнути зі сміттєвого відра, поїдає навіть нетипові та шкідливі для себе продукти. Потрібно обмежити доступ до відра для сміття, не залишати нічого з людської їжі, проаналізувати склад корму: чи дійсно тварина ним наїдається чи є якась нестача необхідних речовин.

4. Шкідливі звички

Пікацизм, він же збочений апетит, — це прагнення спожити неїстівні предмети. Причини: нестача поживних речовин у раціоні, поганий баланс мінералів. Поведінкові відхилення — ННМ (невроз нав’язливих станів) або ОКР (обсесивно-компульсивний розлад).⠀

Перше — потрібно обстежитися у ветеринара на предмет, чи всього вистачає в організмі кішки, чи немає в ньому паразитів, що призводять до дефіциту поживних речовин і анемії, здати аналіз на лейкоз.

Друге, поведінкове, — багатогранна проблема. Існують дослідження, які виявляють порушення частіше у тих кішок, у яких був неправильний або різкий перехід від материнського молока до твердої їжі. Або й зовсім раннє відлучення від матері.

5. Агресія

Видів агресії існує безліч. Іноді ми маємо справу з поєднанням різних видів. Що робити, якщо кішка збунтувалася?

 • Не беріть агресивну тварину на руки з метою заспокоїти. Є таке поняття, як стан афекту. Перебуваючи в ньому ні людина, ні тварина нічого не тямить, і ви можете бути сильно травмовані.
 • Накиньте на агресора куртку, ковдру або банний рушник — тварина опиниться в темряві й буде кілька дезорієнтованою. Взяти її в руки можна тільки в захищеному стані, краще акуратно закутайте.
 • Не розмовляйте і тим більше не кричіть. Робіть все мовчки: крик може посилити агресію, та й просто ваш голос тварина може пов’язати з неприємною подією.
 • Закутану тварину ізолюйте на 10-15 хвилин у темне приміщення. Тиша і темрява — ось що допомагає вивести кішку з афективного стану.
 • Після 15 хвилин випустіть кішку, бажано, щоб подразник, який викликав агресію (предмет, звук, інша тварина), був захований. Випускайте на приємній хвилі: можна відволікти дражнилкою і потім пригостити чимось; головне, не дратуйте.

6. Знайомимо кішок

Я дуже люблю метод кігтегострилки за його ефективність у процесі пізнання кішками одна одної. Якщо дві кішки навчені точити кігтики, застосування методу полягає в наступному:

 • Купуємо дві нові кігтегострилки без запаху.
 • Стимулюємо кожну кішку скористатися своєю кігтегострилкою — наприклад ловити прикольний шнурок.
 • Міняємо кігтегострилки в обох кішок і також шнурком мотивуємо запустити в їх поверхню кігтики.

І так — щодня перед тим, як дати побачитись. Сенс методу полягає в тому, що вільноживучі котячі колонії намагаються точити кігті всім прайдом в одних і тих же місцях. Формується загальний запах — запах сім’ї.

7. Рослини та кішки

Невтішний факт: майже всі кімнатні квіти є токсичними для кішок. Оскільки список небезпечних рослин дуже великий, пропоную вам вивчити список безпечних рослин і тих рослин, які відволікають увагу кішки від небезпечних, якщо ростуть по сусідству:

 • лимонник;
 • мандарин;
 • кактуси (безпечні, тому що кішки розумні й обходять колючки стороною; їх краще садити групами, інакше дрібні поодинокі горщики з колючками будуть скинуті на підлогу після першого нападу»);
 • бегонія;
 • камелія;
 • драцена, крім облямованої (умовно безпечна);
 • кімнатні фіалки (також умовно безпечні).

Зрізані квіти повинні бути поза доступом: мало їх природної токсичності, вони ще й обробляються різною хімією. Щоб кішка не жувала квіти, в улюбленця має бути альтернатива — корисні кішкорослини: злаки, котяча м’ята, меліса, чебрець, шпинат, рукола, селера.

8. Кішка і собака

Спостерігайте за світом псових і котячих. Побачивши собаку, кішка починає тікати, що для собаки виглядає як запрошення до гри. Звичайно, собака буде гнатися за кішкою. Чи буває навпаки: кішка, вивчивши силу конкурента, почне ганяти собаку, даючи зрозуміти, що не бажає її бачити на своїй території.

 • Для кішки, яка прийшла в будинок, де живе собака, важливо перший час побути поза зоною доступу для собаки, тобто в окремій кімнаті.
 • Не наближайте їх одне до одного: кішку це точно налякає і змусить оборонятися з кігтями та шипінням!
 • Доречне годування кожного через двері закритої кімнати.
 • Кішка може сильно напружуватися через те, що собака за дверима. Гладьте її чистими руками без собачого запаху, а після давайте цей запах понюхати собаці, щоб звикала до нового мешканця. Кішці можна приносити дрібні іграшки з запахом пса.
 • Не карайте собаку, якщо він намагається дістатися до кішки або піднімає гавкіт, відволічіть іграшкою. Собаки добре розуміють команди й охоче слухають, якщо зв’язок з господарем налагоджений.
 • Через кілька днів виводьте кішку на територію собаки, поки та гуляє. Потроху. Але не допускайте зустрічі завчасно!
 • Собака може побачити кота вперше на відстані 2 метрів і обов’язково при фіксації господарем на шлеї або нашийнику. Це важливо — відпрацювати з нею дію не реагувати на кішку як на приманку, а в разі негативної реакції мати можливість втримати.

9. Хірургічне видалення кігтів

Кішки — істоти, які ходять «навшпиньки», тобто на пальчиках. А кігті допомагають їй в цьому, тому ні в якому разі не можна їх стригти. Крім того, що така процедура просто негуманна, після неї кішці доведеться буквально вчитися ходити по-новому.
Якщо ви переживаєте за меблі, є більш гуманні варіанти, адже для кішки заточування пазурів є природною потребою:

 • Регулярна стрижка гострої частини кігтя. Стрижка кігтів — дуже проста справа, можна робити самому або у лікаря в клініці 1 раз на місяць.
 • Змініть фактуру меблів, прикривши тканиною іншого типу.
 • Дайте прийнятні місця для заточування кігтиків. Зараз шикарний вибір кігтегострилок. В ідеалі їх повинно було кілька різних, по 1 в кожній кімнаті.

10. Тактильні контакти

Недавні дослідження поведінки домашніх кішок дали цікавий результат: вихованцям далеко не завжди подобаються ласки господаря. Фахівці Бразильського, Британського і Віденського університетів ветеринарної медицини з’ясували, що кішка часто відчуває тривогу і занепокоєння від дотиків людини. Тому, щоб не піддавати її постійному стресу, власнику краще уникати частих дотиків та інших тактильних контактів з домашнім улюбленцем.

Один з керівників експерименту розповів, що найбільший стрес відчувають ті кішки, які дозволяють себе гладити, коли їм це не подобається. У тварин, яких господарі часто й наполегливо гладили, в організмі спостерігався підвищений рівень кортизолу — гормону стресу. Крім того, якщо у вас живе кілька кішок, подбайте про те, щоб у кожного улюбленця був свій особистий простір, туалетні приналежності та посуд.

А ви довго шукали підхід до своєї кішки?

Facebook Коментарі

Пов'язані статті

Back to top button
Close
Close