Чи можуть “рідні стіни” не лиш лікувати, а й шкодити? 12 речей, які отруюють вам життя у власному домі

Наукою доведено, що середовище проживання (інтер’єр, меблі, колір стін) впливають на емоції, почуття й навіть працездатність людини. Довколишній простір наповнює нас позитивними чи негативними емоціями, підіймає настрій або навпаки.

Тутка зацікавився, які речі в рідному домі можуть заважати нам нормально жити й створюють гнітючу атмосферу. Ми багато такого цікавого знайшли – біжимо ділитися з вами. Розповімо, які штрихи інтер’єру доречні, а які взагалі варто забрати зі свого помешкання.

Фотографії або картини, розвішані неправильно

Повірте, забити цвяха в стіну й повісти на нього світлину чи картину зможе кожен. А от як це зробити правильно? Навіть для такого є певні правила, а саме:

 • Найкраще повісити картину на відстані 140-160 см від підлоги. Так вона милуватиме око й на неї буде комфортно дивитися. Якщо плануєте повісити кілька рамок, витримайте між ними відстань у 5-7 см. Так простір не буде надто завантаженим.

Неправильний вибір домінантного кольору

Попри те, що зазвичай ми обираємо для стін і великих деталей інтер’єру кольори, які нам подобаються, атмосфера, створена ними, може не викликати тих емоцій, на які ми розраховуємо. Зрозуміло, що кольорову гаму годиться підбирати, орієнтуючись на призначення приміщення: те, що підійде в спальні, не завжди доречне на кухні. Однак є такі кольори, з якими потрібно бути особливо обережними за будь-яких обставин.

 • Сонячний жовтий, який вважається яскравим і веселим, у великих кількостях занадто складний для сприйняття. У жовтих кімнатах важче впоратися з емоціями: діти частіше плачуть, а дорослі втрачають контроль. Надійний коричневий, якщо буде занадто глибоким, може увігнати вас у зневіру, а відтінок «Умбра палена» підвищить тривожність. Світло-сірий подарує спокій і мир, а темно-сірий спровокує депресію.

Засилля різноманітних орнаментів у одному інтер’єрі

Насправді динамічно орнаменти на підлозі, стінах, килимі та подушках стимулюють мозок й є корисними для сенсорики. Але їх засилля або невідповідність з часом будуть тільки дратувати.

 • Отож, в одному інтер’єрі найдоречніше поєднати символіку природи: вони приносять баланс, гармонію та гарний настрій. Такі елементи гарно підійдуть до однотонних тканин, а ще в одному просторі чудово поєднуються квіткові композиції.

Невідповідні кімнатні рослини

Науково вже давно доведено, що кімнатні рослини дуже позитивно впливають на людину, покращують її настрій, зменшують стрес, укріплюють стосунки в колективі чи сімейному колі. Навіть діти, оточені вазонами, краще навчаються. Все ж, одна частина будинку досить норовлива до вибору зелені, і це – спальня. Якщо ви оберете для неї неправильні рослини, які виділяють кисень вночі, а вуглекислий газ вдень, ви не зможете нормально відпочити та нормальний режим сну порушиться.

 • Тобто, до спальні заборонено тягнути улюблені й кохані вазони? Зовсім ні. NASA попрацювало за нас і визначило, що рослинами-виробниками чистого повітря є сансев’єрія (або відомий нам “тещин язик”), хлорофітум, алое вера, англійський плющ й екзотична орхідея. Ці красені очистять спальню від пилюки й мікробів, наповнять простір чистим повітрям і спокоєм. І виспитеся ви на всі 100.

Відтінки, які між собою не сходяться

Людині-нехудожнику важко уявити, скільки в природі є відтінків одного і того ж кольору, і ще важче розрізняти їх. Зате наша підсвідомість чомусь вловлює найменші розбіжності, і так виникає парадокс: ми їх не бачимо, але дратуємося.

 • Не радимо обирати один колір для усього приміщення, краще поєднати різні відтінки одного кольору.

Похмурий вигляд з вікна

Звісно, найкращий вигляд з вікна – на гори та природу, але звідки їх взяти міським жителям? Вчені дослідили, що урбаністичні елементи втомлюють та дезорієнтують, людині важко сконцентруватися. А якщо вікна виходять на смітник чи новобудову зі зяючими отворами замість вікон, затишок десь зникає…

 • Як виправити ситуацію? Можна обрати легкий тюль із ніжними візерунками або вітражну плівку з приємним орнаментом. І негатив від не колоритного двору одразу розвіється.

Низькі стелі

Впливає на наш настрій також висота стелі. Згідно з дослідженнями, в кімнатах, де стеля просто «тисне», люди підсвідомо відчувають себе немов у пастці, і це заважає творчій діяльності. А ось просторі приміщення стимулюють розумову діяльність, допомагають зосередитися.

 • Зробіть по периметру на стінах обрамлення кольору стелі шириною 5-7 см, підійміть карниз на вікнах до самого верху і повісьте довгі штори. Так ви створите ілюзію вищого приміщення. Відмовтеся від масивних люстр – виберіть настінні бра і торшери, а меблі підберіть низькі та широкі.

Відсутність природного освітлення

Сучасна людина до 90% свого часу проводить в приміщенні й страждає від нестачі сонячного світла. Депресія, ослаблена імунна система, сезонні розлади настрою, безсоння, апатія, порушення режиму сну – всі ці розлади здоров’я є наслідками браку сонечка в нашому житті. Людина працює більш продуктивно там, де освітлення багато.

 • Якщо квартира чи будинок не може похвалитися просторими вікнами, врятуйте свій простір світлими кольорами стін, меблів, повісьте в кімнаті дзеркала. Ще чудово підійдуть акрилові меблі, варіанти з позолотою, яскраві люстри – все, що може збирати, накопичувати й відбивати сонячне світло.

Арки замість дверей

Красиві отвори-арки можуть перемінити інтер’єр будівлі. Вони чудово виглядають в галереях, в холах, на верандах заміських будинків в тосканському стилі. Робити в маленькій квартирі арки – велика помилка, можна почуватися некомфортно від того, що немає ніякої можливості усамітнитися, зачинити за собою двері, відчути себе захищеним.

 • Не залишайте дверний простір «голим», оберіть такий дизайн дверей, який не завадить легкості дизайну (а таких зараз багато). Арки найдоречніше підходять для англійського стилю в інтер’єрі, тож сміливо обирайте його для свого помешкання.

Нагромадження меблів і предметів

Немає сумнівів у тому, що захаращені приміщення не створюють додаткового комфорту. У них важко прибирати та легко отримати травму. Накопичення речей підсвідомо викликає відчуття небезпеки, особливо якщо вони розкладені в проходах. Але це ще не всі мінуси нашої пристрасті до накопичення та бажання упхнути в приміщення якомога більше речей. Психологи довели, що в будинках, повних мотлоху, частіше стаються конфлікти, люди в них більш агресивні та навіть схильні підіймати руку на дітей.

 • Коли ми облаштовуємо кімнату, обов’язково треба подумати про те, як люди будуть по ній пересуватися. Не можна перелазити з одного предмету до іншого, треба забезпечити вільний доступ та рух по приміщення. Заберіть всі зайві речі з дому – так і в душі заграє гармонія.

Дешеві тканини

Несмачні синтетичні речі не тільки роблять інтер’єр дешевим, але і псують нам настрій. Емоції та сенсорне сприйняття тісно переплетені. До речей з грубою структурою у нашого мозку немає жодної довіри, а отже підсвідомо ми чекаємо пастки, не можемо розслабитися, нам незатишно. Психологи називають такий стан «візуальні очікування».

 • Якщо хочеться затишку і спокою в домі, не варто економити на постільній білизні, шторах, декоративних подушках і так далі. Звільніться від синтетичних пледів, подушок з люрексом і блискітками, замініть на ті речі, дотик до яких змушує нас муркотіти від щастя.

Порожні однотонні стіни

Абсолютно порожні однотонні стіни асоціюються у нас з тимчасовим житлом. Небажання «обживати» простір свідчить про те, що ми не сприймаємо його як свій. Дім – це не тільки приміщення, де нам безпечно і комфортно, але також і місце, де ми можемо досліджувати та розвивати свою індивідуальність.

 • Якщо у вас немає бажання прикрашати приміщення предметами мистецтва, подумайте про полиці з книгами, живими вазонами, шпалери з яскравими візерунками, дзеркала на стінах. Згадайте місця, де ви відчуваєте затишок та спокій, постарайтеся зрозуміти, що викликає у вас емоційний відгук, і відтворити це у своєму домі.

Збираючи матеріали для статті, ми дізналися, що навіть з’явилася нова професія – психолог-консультант з дизайну інтер’єрів. Як ви думаєте, які ще поради з організації простору може дати такий фахівець?