13 речей, зовнішній вигляд яких викликав запитання не в одного покоління. Але ми все з’ясували

Чому кеди мають білу гумову вставку спереду і чому батон смугастий? Ці питання, напевно, кожному спадали на думку.

Тутка ділиться з вами своїми відкриттями про повсякденні речі. Цікаво було дізнатися, що чимало з них несуть в собі риси з минулих епох, а інші з’явилися в результаті лінгвістичної плутанини, як останній предмет в нашому списку.

Чому літери на клавіатурі не в алфавітному порядку

Багато людей думають, що ближче до центру розташовані найбільш вживані символи, але річ не в цьому.

На перших друкарських машинках букви і справді були розставлені за алфавітом, але важелі клавіш, що стояли поруч, чіплялися одне за одного. Тому літери, які часто є сусідами в словах, були розміщені на клавіатурі якнайдалі одна від одної. Так з’явилася звична нам розкладка QWERTY.

Вона далека від оптимальної, але змінювати її ніхто поки не збирається, тому що до неї всі звикли. Те саме можна сказати і до української розкладки ЙЦУКЕН.

Що це за овальні «латочки» на ліктях

Ця «мода» пішла від військових – вони мусили багато повзати на ліктях, і тканина швидко протиралася. Тому на рукава мундирів заздалегідь стали пришивати додатковий шар тканини.

Потім цю ідею оцінили і перейняли мисливці, адже вони часто стріляли лежачи і протирали тканину на ліктях курток. А опісля, в 50-ті роки, студенти американських університетів запозичили цю фішку вже для краси.

Чому морозиво заливають в вафельний стаканчик

В кінці XIX морозиво на вулицях продавали в багаторазових скляних чарочках під назвою «лизни за пенні», які в кращому випадку обполіскувати водою після кожного клієнта.

Але в 1904 році з’явилося геніальне рішення: через спеку до виробників морозива вишикувалася величезна черга, а скляних чарочок на всіх не вистачало. У кіоску ж продавця вафель було порожньо. І тут він придумав згорнути конус з вафель і вкласти в нього морозиво. Результатом були задоволені всі, особливо лікарі, адже «лизни за пенні» сприяли поширенню туберкульозу.

Для чого кеди мають гумовий ніс

Колись кеди були взуттям баскетболістів, а гумовий перед захищав пальці, адже під час гри їх могли запросто розплющити. Щоправда, в таких кедах носок був з дуже твердої гуми, на відміну від тих, що роблять зараз.

До речі, спочатку цей перед не був білим, таким він став пізніше, і зроблено це було просто для краси.

Що за пухирці на нижній частині пляшок

Це не маркування для слабозорих, як можна подумати, все набагато прозаїчніше. Такі опуклі точки потрібні лише на виробництві, щоб кодувати номер форми і бракувати дефектну тару.

Чому у парки роздвоєний низ

Парка – улюблений одяг всіх хіпстерів і напевно, багато людей замислювалися, чому ззаду вона подовжена, а на її роздвоєних краях висять мотузки.

А тому, що парка – нащадок куртки для військових, які воювали в Кореї в 50-ті роки. Краї у їх парок були ще довшими їх можна було обв’язати навколо стегон і таким чином, зберегти тепло. У дещо зміненому вигляді ця деталь збереглася і донині.

Чому батон смугастий

Із цього приводу думки розділилися навіть у пекарів. Одні кажуть, що батон без надрізів може тріснути при випічці, а інші вважають, що надрізи робляться для краси, а також щоб різні види батонів легше було розрізняти один від одного.

Друга версія нам здається більш переконливою, адже інші різновиди хліба без надрізів не тріскаються.

Навіщо на лоферах китичка

В середині XX століття швець Нільс Тверангер надихнувся взуттям норвезьких рибалок: воно мало на собі мотузку, затягнувши яку можна було закріпити взуття на нозі.

Швець «схрестив» черевики рибалок з індіанськими мокасинами, показавши світу лофери. Поступово мотузка втратила практичне значення, а пізніше перетворилася на пару китичок.

Чому в ПІН-коду 4 цифри

У 1996 році шотландець Джеймс Гудфеллоу придумав і розробив ПІН-код, щоб захистити доступ до банківських рахунків людей.

Спершу цифр в коді було 6, але його дружина скаржилася, що такий код важко запам’ятати, тоді Джеймс врізав його до 4 цифр.

Навіщо потрібне хутро на капюшоні

Хутрова окраса з’явилася вперше на капюшонах жителів Крайньої Півночі. Вони шили собі теплий одяг, але обличчя, як не крути, залишалося відкритим. Щоб захистити його від холоду і вітру, вони придумали робити на капюшоні обрамлення з густого і довгого хутра, яке допомагало затримувати тепле повітря біля обличчя.

Зараз таке хутро частіше використовується для краси.

Чому жуйка «Турбо» виглядає не так, як інші жуйки

Виявляється, форма цієї легендарної жуйки з 90-х повторює слід від автомобільної шини.

Чому крендель такої дивної форми

Коріння історії кренделя загубилися десь в Середньовіччі, а наскільки відомо, його винайшов якийсь чернець – він вирішив спекти булочку в формі схрещених в молитві рук.

«Не дуже схожа на руки» – скажуть люди, а все стає на свої місця, якщо врахувати, що ченці-францисканці для молитви перехрещували руки і складали їх на плечах.

Чому скарбнички роблять у вигляді свині

У середньовічній Англії гроші зберігали в горшках з глини, які називалися pygg jars, від слова pygg – «руда глина».

Згодом такі горщики зникли з вжитку, а поєднання слів залишилася. Тільки ось незрозуміле слово pygg згодом перетворилося в pig – «свиня». І скарбнички (piggy bank) стали робити у вигляді поросят. Це той випадок, коли спершу з’явився вислів, а потім предмет.

За матеріалами