in , , , ,

Таємниця чорної вишиванки

Згідно красивою українською традиції, вишиванки шилися з білого полотна. Їх розшивали майстрині в залежності від регіону, червоно-чорними, синіми та різнобарвними барвистими візерунками. Одягали такі сорочки і в свята, і в будні. Але існують вишиті сорочки і з тканини чорного кольору. Одним цей колір не подобається, вони вважають його символом печалі, інші сприймають його як данина моді, новий сучасний варіант вишиванки. Однак такі сорочки існували і раніше в українському одязі. Вони мають свій символічний зміст.

© etnoxata.com.ua

Традиційний білий колір полотна, з якого шили вишиванки, символізує для слов’ян Бога Отця, в цьому кольорі укладена життя, сила, чистота і енергія. Біла вишиванка приносить своєму господареві хороше здоров’я, покращує його душевний стан, дарує удачу. Вишиті орнаменти та візерунки радують око великою кількістю червоного кольору, який представляє Вогонь, чоловіче начало і буйство життя. Чорний колір деякі люди пов’язують з сумом і навіть зі смертю. Але це зовсім не так. Насправді він є символом землі, мудрості, знання і багатства. Батько передавав чорну сорочку синові, щоб передати йому свій досвід і накопичені знання, які ввібрала в себе чорна тканина вишиванки.

© etnoxata.com.ua

Чорні вишиванки, звичайно, були не так поширені в Україні, як білі, але вони зустрічалися в багатьох регіонах, особливо їх любили на Поділлі. В основному, чорні вишиванки в давні часи носили люди літні, вони були носіями багатьох знань і великого досвіду поколінь. Ставали до нагоди чорні сорочки і в сумних випадках – в них одягали небіжчиків. Можливо, тому у деяких людей залишилося негативне сприйняття чорних вишиванок. Але це тільки один з варіантів використання чорних вишиванок, в інших випадках вони мають зовсім інше значення.

© etnoxata.com.ua

Сорочки чорного кольору дуже любили українські повстанці під час другої світової війни. Солдати в окопах не могли зберігати чистоту сорочок, тому чорні вишиванки були для них більш практичними. Чорний колір сорочки має значно кращі маскувальні властивості, ніж білий. Таким чином, чорна вишиванка рятувала солдат і підтримувала їх морально. Вони навіть склали пісню, присвячену чорній вишиванці.

© etnoxata.com.ua

В чорних сорочках немає негативної енергії, як помилково думають деякі люди. Чорні вишиванки практичніше білих, їх можна носити щодня і в будні. Помиляються і ті, хто вважає, що вишиванку чорного кольору придумали недавно, що це просто стилізація під традиційну білу вишиванку. Чорні вишиванки походять з української історії, вони завжди були відомі, але, може, не так поширені, як білі. Зараз вони набули великої популярності, їх носять не тільки літні люди, а й молодь. Чорні вишиванки так само, як і білі, представляють український етнічний стиль.

Фото заголовку etnoxata.com.ua
За матеріалами etnoxata.com.ua

Що станеться, якщо ви будете робити “планку” кожен день: 7 несподіваних ефектів

Дівчатка за сорок – вони такі дівчатка!