20 книг для шанувальників страшних та містичних історій

Жахи, сюрреалізм, містика, постмодернізм – все це можна знайти у дорослій казці, – жанрі, який не дає розслабитися і тримає читача в напрузі до останньої сторінки.

До категорії таких казок, написаних «дорослими для дорослих», можна віднести, як притчу і чарівну повість, так і фантастику з містикою. За твердженням книголюбів, дорослу казку не можна віднести до жанру хоррор – хоча багато в чому вони схожі, дивні і страшні містичні історії, все ж, розраховані на широке коло читачів, а не тільки на прихильників жахів.

Пропонуємо вам добірку з найбільш яскравих і цікавих представників жанру дорослої казки – 20 книг, які залишають «довгий післясмак». Серед них – як безліч бестселерів, які підкорили читачів по всьому світу, так і менш відомі літературні твори, які, проте, нітрохи не поступаються визнаним шедеврам.

Цікаве
Loading...

1.Тринадцята казка, Діана Сеттерфілд

Тринадцята казка – визнаний шедевр сучасної англійської прози, книга, яка відкрила для широкої публіки жанр неоготики і змусила англо-американських критиків заговорити про повернення золотого століття британського роману, овіяного іменами Шарлоти та Емілі Бронте і Дафни Дюмор’є. Дебютний роман скромної вчительки, права на який були куплені за небувалі для автора-початківця гроші (800 тисяч фунтів за британське видання, мільйон доларів – за американське), обігнав за продажами бестселери останніх років, був миттєво перекладений на кілька десятків мов і удостоївся від рецензентів почесного імені нової Джейн Ейр.

Маргарет працює в букіністичній крамниці свого батька. На противагу сучасності, вона віддає перевагу Діккенсу та сестрам Бронте. Тим більше здивування Маргарет, коли вона отримує від найзнаменитішої письменниці наших днів Віди Вінтер пропозицію стати її біографом. Адже нітрохи не менше, ніж своїми книгами, міс Вінтер знаменита тим, що ще не сказала ні одному інтерв’юеру ні слова правди. І ось перед Маргарет, яка опинилася у стінах похмурого, населеного примарами минулого особняка, розгортається в буквальному сенсі слова готична історія сестер-близнюків, яка дивним чином перегукується з її особистою історією і поступово підводить до розгадки таємниці, яка зводила з розуму багато поколінь читачів, – таємниці Тринадцятої казки.

2.Нікоде, Ніл Гейман

Під вулицями Лондона існує світ, про який більшість людей і не підозрює. В ньому слово стає справжньою силою. Туди можна потрапити, тільки відкривши Двері. Цей світ сповнений небезпек, населений святими і монстрами, вбивцями і ангелами.

Річард Мейхью був звичайним жителем Лондона, працював в офісі і готувався одружитися. Його життя перевернулося, коли одного разу він зважився допомогти незнайомці, яка втратила свідомість. Її звали Д’Вір, і вона прийшла з Лондона, чарівного світу, що існує паралельно з «нашим» Над-Лондоном. За дівчиною гналися два наймані вбивці, містер Круп і містер Вандермар, яким було доручено схопити Д’Вір. Невідомий замовник хотів використовувати її магічну здатність відкривати будь-які двері.

3.Будинок, в якому… (комплект з 3 книг), Маріам Петросян

На околиці міста, серед стандартних новобудов, стоїть Сірий Будинок, в якому живуть Сфінкс, Сліпий, Лорд, Табакі, Македонський, Чорний та багато інших. Невідомо, чи дійсно Лорд походить зі шляхетного роду драконів, але от Сліпий дійсно сліпий, а Сфінкс – мудрий. Табакі, звичайно, не шакал, хоча і любить поживитися чужим добром.

Для кожного в Будинку є своє прізвисько, і один день в ньому деколи вміщує стільки, скільки нам тут, де Зовнішньо, не можна прожити і за ціле життя. Кожного Будинок приймає або відкидає. Будинок зберігає безліч таємниць, і банальні скелети в шафах – лише найзрозуміліший кут того невидимого світу, куди немає ходу із Зовнішнього, де перестають діяти звичні закони простору-часу.

Будинок – це щось набагато більше, ніж інтернат для дітей, від яких відмовилися батьки. Будинок – це їх окремий всесвіт.

4.Шарлотта Маркхем та Будинок-Сутінков’я, Майкл Боккачіно

Будинок-Сутінков’я. Будинок, де воскресають мертві – і розбиваються серця живих. Тут зупинився час. Тут господар маєтку – таємничий збирач чудасій містер Уотлі, що колекціонує в різнокольорових флакончиках людські смерті. Сюди мають доступ лише ті, кому відомо незриме – або тим, хто недавно пережив втрату близької людини.

Одного разу завіса непізнаного відкривається для двох маленьких хлопчиків, які поховали улюблену матір, і їх молодої гувернантки, яка володіє даром бачити поруч з вмираючими загадкову людину в чорному. Так просто увійти в Будинок-Сутінков’я. Але чи є спосіб повернутися?

5.Лезо сну, Чарльз де Лінт

Сон і дійсність… Тонка і гостра, як лезо грань між ними розсікла життя Ізабель Коплі навпіл. У минулому талановита художниця, учениця великого живописця, тепер на відокремленому острові вона шукає порятунку від своїх жахів, що стали реальністю. Що зруйнувало долю Ізабель – незвичайний дар або страшне прокляття? І ким насправді є її вчитель – підступним лиходієм чи неперевершеним генієм? Художниця боїться дізнатися правду. Але, немов привид, з’являється лист від давно померлої подруги і змушує Ізабель повернутися в минуле і ще раз пройти по лезу сну.

Майстерно зіткане оповідання, повне неймовірної сили, загадковості і гостроти. Воно легко оволодіває думками і почуттями, залишаючи довгий післясмак.

6.Міські легенди, Чарльз де Лінт

Ньюфорд – велике місто, як Оттава або Нью-Йорк. І чудес в ньому не більше і не менше, ніж в будь-якому місті світу. Просто тут їх вміють бачити. На вулицях Ньюфорда з легкістю оживають стародавні міфи, з іншої реальності з’являються загадкові істоти, таємничі привиди переносяться з минулого, любов і ненависть матеріалізуються. І варто тільки впустити найменше, часом зовсім непоказне диво в своє життя, як сіра буденність починає тріщати по швах. А чудеса так часто забувають закрити за собою двері…

Місцем дії де Лінт вибирає тільки знайомі міста і країни. Вершиною його майстерності та книгами з найбільшою кількістю видань стали Легенди Ньюфорда, де місто один в один списане з Оттави 80-х років. І місто Ньюфорд, і його жителі зовні навмисно реалістичні, але це враження дуже оманливе. Найсіріший та непрезентабельний, нічим, здавалося б, не примітний персонаж, як правило, виявляється в центрі магічних подій. А вулиці Ньюфорда в залежності від ситуації змінюють свій вигляд, підкреслюючи емоційний стан героїв, задаючи тон всьому оповіданню. У романах де Лінта явно проступає метафізичне відчуття міста як особливого середовища, сцени, де будь-який будинок, вулиця або сквер можуть виявитися хрестоматійною рушницею на стіні. Екзотика, на думку де Лінта, не в дивовижних спорудах, невідомих островах та далеких планетах. Набагато цікавіше, коли по звичайних вулицях ходять зовні нічим не примітні люди, – але у кожної такої «людини у футлярі» є своя таємниця.

7.Майстер і Маргарита, Михайло Булгаков

Це – найзагадковіший з романів за всю історію вітчизняної літератури XX ст. Книга, яку можна читати і перечитувати десятки, сотні разів, але головне, у якій все одно зрозуміти неможливо. Отже, які сторінки Майстра і Маргарити надиктовані Силами Світу? І які – навпаки – писані зі слів Сил Темряви? Поки що цього не знає ніхто.

Сатана, який подається в творі як Воланд, мандрує по світу з цілями, одному йому відомими, час від часу зупиняючись в різних містах і селищах. Під час весняного повного місяця подорож приводить його до Москви 1930-х років — місця та часу, де ніхто не вірить ні в Сатану, ні в Бога, заперечують існування в історії Ісуса Христа. Правда, в Москві живе один чоловік – Майстер, який написав роман про останні дні Ісуса і відправивши його на страту римського прокуратора Понтія Пилата; але і цей чоловік нині перебуває в божевільні, куди його привели в тому числі через трепетне ставлення до свого твору, що зазнав жорсткої критики з боку цензорів і сучасників-літераторів.

8.Кораліна, Ніл Гейман

Глибока і розумна страшилка з множинними внутрішніми смислами та фірмовою авторською іронією.

Кораліна – книга про дівчинку, яка раптом виявляє за дверима іншу квартиру в іншому будинку, точно таку ж, як її власна. Там відбуваються дивні речі – живе інша мама та інший тато які хочуть, щоб Кораліна залишилася з ними і стала їх маленькою донькою, і нудяться в полоні інші діти. Їй доведеться бути дуже сміливою, щоб повернутися у свій справжній дім, врятувати цих дітей і віднайти себе.

9.Тінь вітру, Карлос Руїс Сафон

Дивовижна книга, в якій є все: захоплюючий сюжет, блискучий стиль і розбурхуючі уяву таємниці. Читачеві належить разом з головним героєм зустріти зловісних незнайомців, зрозуміти і полюбити прекрасних і загадкових жінок, бродити по похмурих лабіринтах минулого, і головне – розкрити таємницю книги, яка незбагненним чином змінює життя тих, хто до неї торкається.

Одного ранку 1945 року, батько приводить свого сина в таємниче приховане місце в самому серці Старого міста: Кладовище забутих книг. Там Даніель Семпере знаходить прокляту книгу, яка змінить все його життя і занурить його в лабіринт інтриг і секретів, прихованих у темній душі міста. Тінь вітру – це літературний трилер в Барселоні в першій половині двадцятого століття, від минулої пишноти модернізму до темряви війни. Тінь вітру — суміш казки методом інтриг, історичний роман і комедія вдач, але це, насамперед, трагічна історія кохання, відлуння якої проектується з плином часу. З великою силою оповідання, автор розкриває змови і інтриги, ніби відкриваючи матрьошку, в незабутню історію про таємниці серця і чарівність книги, зберігаючи інтригу до останньої сторінки.

10.Дім дивних дітей, Ренсом Ріггз

У книзі розповідається про підлітка Джейкоба Портмана, якому в дитинстві дід розповідав дивні історії про дітей, що володіють надздібностями, та про чудовиськ. В результаті цьому хлопчику починають снитися кошмари. Після смерті діда, Джейкоб знаходить в його архіві незвичайні фотографії і вирішує розібратися, що з розказаного йому дідом — правда.

У першій половині книги автор ставить читача перед вибором — чи повинен він вірити тому, що бачить герой, або роз’ясненнями психотерапевта, до якого той звернувся. Зрештою пошуки приводять Джейкоба на острівець в Уельсі «зловісний і сумовитий, оповитий лахміттям туману, що охороняється мільйонами галасливих птахів» де він виявляє покинутий будинок, який виявився одним з місць перебування, свого роду гетто, людей з паранормальними здібностями «крипто сапієнсів». Такі місця зазвичай відокремлені від навколишнього світу часовими бар’єрами, так описаний в книзі будинок знаходиться в петлі часу, в якій повторюється один і той же день — 3 вересня 1940 року. З’ясовується, що вибух тунгуського метеорита теж виявляється справою рук «крипто сапієнсів», які знайшли в Сибіру створену невідомо ким подібну петлю.

11.Сто років самотності, Габріель Гарсіа Маркес

Ім’я лауреата Нобелівської премії, колумбійця Габріеля Гарсіа Маркеса золотими літерами вписане в історію літератури XX століття. Твори письменника люблять і читають у всьому світі.

Створивши художню тканину твору з казок, старовинних переказів та легенд, казок і притч і розсунувши межі реального до кордонів фантастичного, Гарсіа Маркес вносить власну лепту у формування «магічного реалізму».

Майже всі події роману відбуваються у вигаданому містечку Макондо, але мають відношення до історичних подій в Колумбії.

12.Книга втрачених речей, Джон Конноллі

Притча, яку нам розповідає автор міжнародних бестселерів, англієць Джон Конноллі, цілком у дусі його знаменитих детективів про Чарлі Паркера. Тут все на грані реальності, фантастики, містики, казки, чого завгодно.

Світ, в який потрапляє дванадцятирічний англійський хлопчик, як і світ, з якого він приходить, однаково обплетені зловісною павутиною війни. Тут, у нас, Друга світова, там — війни за володіння владою між страшною Скрюченою Людиною та лікантропами — напіввовками, напівлюдьми. Саме сонце в світі ожилих казок воліє світити в півсили, і напівтемрява, яка його наповнює, населена втіленими в життя жахами зі снів і страхів нашого світу. І щоб вижити в цьому царстві тіней, а тим більше здобути перемогу, потрібно зробити неможливе — змінити себе.

13.Місто Мрійливих Книг, Вальтер Моерс

Вальтер Моерс – один з найвідоміших і найбільш комерційно успішних німецьких авторів коміксів, призначених головним чином для дорослих. Він також пише дитячі книжки, за однією з яких – Капітан Синій Ведмедик був знятий серіал, а потім кінофільм. Славу справжнього письменника Моерсу принесли романи, особливо серіал про Замонію, до якої належить і Місто Мрійливих Книг – оповідання про неймовірні пригоди неймовірних істот.

Головний герой Міста Мрійливих Книг Хільдегунст Міфоріз — динозавр. Вмираючи, літературний хресний Хільдегунста Міфоріза залишає герою десять сторінок рукописного тексту — найкращого тексту, коли-небудь написаного на білому світі. Сліди безіменного автора губляться в Книгомісті, і Хільдегунст Міфоріз відправляється туди, щоб знайти таємничого генія і стати його учнем. Він не вірить в старечі байки про Орм — енергію зірок, якщо завгодно, яка дарує натхнення, — і, проте ж, сам того не підозрюючи, відправляється на пошуки Орма.

14.Голос монстра, Патрік Несс

Голос монстра — роман Патріка Несса з ілюстраціями Джима Кея, створений на основі оригінальної ідеї Шиван Дауд і написаний у жанрі низького фентезі. Оповідання роману йде в сучасній Англії, де йдеться про хлопчика, який з усіх сил намагається боротися з наслідками невиліковного раку своєї матері; глибокої ночі хлопчика неодноразово відвідує монстр, який розповідає йому різні історії. Дауд сама була невиліковно хвора на рак, коли починала цю історію, і померла, перш ніж змогла її закінчити.

У центрі сюжету – тринадцятирічний Конор, який змушений прийняти звістку про швидку смерть матері. Змиритися з цим, пережити всі відчуття і прийти до розуміння йому допомагає монстр з його снів, старе тисове дерево, яке перетворюється на чудовисько, коли хлопчикові особливо погано.

15.Притулок 3/9, Ганна Старобінець

Фотокореспондентка Маша під час паризького відрядження раптом з подивом помічає, що від неї сахаються оточуючі. Те, що починається як класичний «обмін тілами», трансформується в страшну і затягужну багаторівневу фантасмагорію.

Буденне життя раптово обертається страшною казкою. Будь-яка дія, створена в звичній реальності, зловісною луною озивається в казковому відображенні. А незабаром і кінець світу стає по-справжньому близьким і страшним.

16.Нічний цирк, Ерін Моргенштерн

Цирк приїжджає без попередження. Без афіш або будь-якої іншої реклами. Він просто з’явився з нізвідки. Під шатром в чорно-білу смужку ховається абсолютно унікальний досвід, повний захоплюючих дух і вражаючих уяву речей. Цей цирк називається Цирк Сновидінь і відкривається тільки в нічний час. Але за лаштунками починається жорстка конкуренція – змагання між двома молодими магами, Селією і Марко, які були навчені з дитинства спеціально для цієї мети, своїми інструкторами.

Юні маги і не здогадуються, що це гра, з якої тільки один може вийти переможцем, так що цирк стає сценою для чудового бою уяви та сильної волі. Незважаючи на розбіжності, Селія і Марко занурюються з головою у любов, у глибоку, чарівну любов, яка робить яскравіше вогні і тепліше кімнати кожного разу, коли вони торкатися один до одного навіть кінчиками пальців. Справжня любов чи ні, але гра повинна продовжуватися, від цього залежать долі всіх – від звичайних артистів цього незвичайного цирку до сміливих повітряних акробатів.

Написаний насиченою, цікавою прозою, цей магічний роман – просто свято для душі і серця.

17.Країна припливів, Мітч Каллін

Країна припливів – це Аліса в Країні чудес Керрола і Осина Фабрика Бенкса одночасно.

У центрі сюжету – одинадцятирічна Джеліза-Роза, яка переїжджає зі своїм батьком, заслуженим торчком-гітаристом, в безкрайній техаський степ, де світлячки носять імена, по залізничних рейках їздить жахлива акула, а соратниками в пригодах Джелізи-Рози виступають відтяті голови ляльок барбі.

Книга була екранізована режисером Террі Гілліамом.

18.Таємничий пасьянс, Юстейн Гордер

Ханс Томас, дванадцятирічний хлопчик, відправляється разом з батьком з Норвегії в Афіни на пошуки матері, яка кілька років тому покинула сім’ю і тепер стала відомою фотомоделлю. З самого початку подорожі з ними трапляються дивовижні речі: хлопчик зустрічає загадкового карлика, який дарує йому лупу, а також отримує від старого пекаря коврижку, в яку захована найменша на світі книжка.

Це надзвичайно захоплюючий, часом містичний і в той же час повний алегорій і глибоких думок роман класика норвезької літератури Юстейна Гордера про невідворотність долі і місце людини у всесвіті.

19.Час бармаглота. Звірі в кольорі. Збій системи, Дмитро Колодан

Ласкаво просимо у Задзеркалля! Ні, Аліса не повернулася в черговий раз в Країну Чудес. Цього разу все буде зовсім по-іншому.

Знайомі персонажі, надівши чужі маски, оживають на сторінках похмурого сюрреалістичного трилеру Час Бармаглота. Таємничий вбивця і його жахливі поплічники тримають в лещатах страху ціле місто. Але хтось полює і за самим убивцею і ще велике питання, хто ж – менше зло. Розплутати цей клубок належить найкращому сищику Задзеркалля – Джеку.

20.Книга Кладовищ, Ніл Гейман

У ніч, коли загинула вся його родина, крихітний хлопчик якимось дивом опиняється на вулиці і навіть добирається до старого цвинтаря, де знаходить притулок на довгі роки.

Мешканці кладовища, привиди, вампір і перевертень, дають хлопчикові ім’я, виховують і опікають його. На цвинтарі — і у великому, людському світі — його чекає безліч пригод, які допоможуть йому подорослішати і полюбити світ живих, небезпечний, хвилюючий і вабливий.

Фантастичний роман британського письменника Ніла Геймана, опублікований в 2008 році отримав премію Хьюго, медаль Ньюбері, а також премію Локус за найкращий роман.

Фото заголовку korysno.pro
За матеріалами nv.ua

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close