5 книг про ігри зі смертю, які не залишать вас байдужими

За всі часи людина була налаштована на життя, яке часом оберталося на виживання. Особливо, коли смерть – чи то через насильство, а чи навпаки, завдяки коханню – втручалося в історію, роблячи з неї сюжет для бестселера. І на що здатні його герої заради своїх почуттів, іноді буває важко передбачити – в історичній драмі, містичному трилері чи ретро-детективі.

Своїм списком книг з Тутка поділився поет, драматург, публіцист і арт-критик Ігор Бондар-Терещенко.

Абрахам Мерріт

Гори, відьмо, гори! Повзи, тінь, повзи!

К.: Видавництво Жупанського, 2018

Автор цього роману – один із найпопулярніших американських письменників 20–30-х років минулого сторіччя, який писав у жанрі містики, фантастики і нуар-детективу. Серед його послідовників такі метри літератури, як Говард Лавкрафт і Рей Бредбері. Дослідження фольклору й окультизму сприяло його захопленню культурою загублених світів, прадавніх богів, прадавніх вірувань, звідки беруть початок його містичні тексти. Що ж до «гріхів минулого», то у більшості «темних» творів цього автора описаний конфлікт сучасної людини науки і раціонального світогляду із зловісними дивовижами давніх епох. Так, зокрема у двох творах цього збірника маємо містичний детектив, присвячений подіям у Нью-Йорку 1930-х, коли лікар-науковець протистоїть темним прадавнім силам на пару з відомим гангстером. «Мені й раніше снилися жахіття, докторе Ловелл, – каже героєві одна з потерпілих, – але навіть переживаючи найстрашніші з них, я не почувалась так, як тоді, коли зустрілася поглядом з лялькою…То були очі диявола! Вони світилися червоним. Так яскраво-яскраво… немов очі звіра в темряві. Але саме цей бісівський блиск в очах змусив мене почуватися так, ніби чиясь рука стиснула моє серце! Ці диявольські очі на ангельському личку…» Так само в другій повісті збірника мова про містичне та прокляте місто з давньої бретонської легенди, в якому панує король та його білява донька-відьма, якій підвладні темні сили.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Ноа Гоулі

За мить до падіння

Х.: Віват, 2018

Цей захоплюючий бестселер від автора, який подарував нам серіали «Фарго» і «Легіон» – по суті, історія про те, кого фатум обирає для з’ясування правди. З одного боку, головний герой – богемний художник, пияк і гультяй – сам ходяча проблема. Але кожен з компанії, в яку він потрапляє у літаку – родини медіа-магната і фінансиста з Уолл-Стріт – так само має темні сторінки свого життя. Тож після катастрофи, якої зазнав літак, і в результаті герой-художник залишився з дитиною однієї з родин, слідству важко визначити, що це було. Аварія, теракт чи особиста помста когось з пасажирів? Адже справді, чому літак зазнав аварії серед білого дня? Хто насправді були ці люди на борту? Щоб відповісти на ці питання, автор вводить кілька паралельних сюжетних ліній. В одній ФБР веде розслідування, агентство з безпеки збирає уламки; в другій – преса шукає винних, і підозра відразу падає на художника, який намалював картину з падінням літака безпосередньо до трагедії. Паралельно читачеві розкривають темні історії з життя пасажирів, які змушують подивитися на трагедію під іншим кутом, тож фінал приголомшує не лише тому, що виявляють справжнього вбивцю.

 

Олена Захарченко

Третя кабінка- Лос-Анджелес

К.: Нора-Друк, 2018

За сюжетом цієї родинної саги, альбом діда, в якому він малював у тюрмах НКВС безслідно зник. Але доля підкидає героїні – молодій дівчині зі Львова, яка подорожує Європою автостопом – все нові знаки. Наприклад, хлопчину в сорочці, яку вишивала баба, або ще безліч артефактів, які потроху складаються в мозаїку пам’яті – про її родину, яку життя закинуло до Лос-Анджелеса. Тож у романі згадується розкуркулення 20-х років, розстріли і арешти «ворогів народу» в 1934-39-х роках, українсько-польська різанина 1943-го, прихід «совітів» на Західну Україну, війна, табори військовополонених, втеча слідом за німцями на Захід, переслідування КДБ в 70-хроках, еміграція. По суті, історія України ХХ століття в контексті однієї української родини. Між іншим, альбом таки знайшовся, хтось його зберігав усі ці часи, і хто саме, а також для чого, героїні ще доведеться дізнатися. «Старий альбом, плями від сирості на обкладинці, – роздивляється вона наприкінці. – Я почала гортати. Дуже якісний папір, товсті аркуші. Малюнки. Люди. Військові якісь. Медсестри. Знизу стояли дати — війна. Я гортала, дивилася на людей. Он війна закінчилася. Люди сміються. Діти з великими очима, двоє, дівчатка. Знову військові, і раптом – тітка Марта. Я аж встала. І моя баба. Молоденька зовсім…»

Виктор Хорунжий

Салон «Санта Муэрте»

К.: Саммит-Книга, 2018

Романтична історія про кохання юнака на ім’я Себастьян до красуні Камілли – насправді містичний трилер і відповідь на питання, на що здатний закоханий заради своєї обраниці. Таємнича оповідь в дусі готичного роману вже на початку якої починаються ігри в загробні символи та знаки, які, у свою чергу, ніколи не приносила добра. Утім, автор цієї історії – сучасний український письменник, відомий своїми неординарними романами, в яких містика і фентезі поєднуються з реальністю, любов’ю і драмою. У даному випадку «ігор зі смертю» йому допомагає юридична освіту, тож історія ігор зі смертю бездоганна в сенсі межових ситуацій, а фах композитора, а також робота продюсером і керівником компанії «Space1Media World» надає їй шарму саме в галузі «правди життя». Тож головний герой дізнається, що його дівчина – справжня художниця, але створювати образи вона воліє з мертвих, оскільки працює в салоні ритуальних послуг. Утім, Себастіана це не відштовхує, адже кохання вище за чари та забобони, вважає він. Але коли ворожка показує йому справжню суть речей, сюжет роману змінюється на справжній трилер. «- Смотри же! – прокаркал снова резкий голос, и теперь уже холодная волна прокатилась по всему телу Себастьяна. Парень почувствовал вдруг каждую волосинку на своем теле, будто рядом находился мощный источник электричества. Дыхание перехватило, мышцы словно окаменели — даже шелохнуться он не мог. И продолжал вглядываться в пустые глазницы Святой Смерти, что взирала на него из шара. Смерти без глаз, но с разрисованным красками лицом Камиллы…»

Сергей Пономаренко

Зеркало из прошлого

Х.: Клуб Семейного Досуга, 2018

На самому початку цієї історії нічого не віщувало біди, і читач може насолодитися пасторальними картинами побуту в панському маєтку відомого мецената з Чернігівщини, в якому бували Гоголь і Шевченко, Куліш і Марко Вовчок. Утім, за романом, що розпочався між головними героями, стоїть щось жахливе, таємниче, інфернальне, в дусі Достоєвського і Метерлінка, і ліричний водевіль поволі трансформується у справжній історичний трилер. Смерть юної героїні несподіваним чином відлунює вже в сучасних розділах, в яких стаються аналогічні трагедії, а герой дізнається про існування зловісного «гена смерті», який, здається, надійно коріниться в його роду. Молодий фотограф-репортер з Житомира, спілкуючись з маніяками і вбивцями, а також вивчаючи їх справи, несподівано виявляється вплутаним у кримінальну історію. І звичайно, коли стається черговий злочин, нічого й нікого не пам’ятає, зауважуючи у старовинному дзеркалі лише якісь таємничі тіні. Невже справа у родовому проклятті, а дзеркало спроможне таїти у своїх глибинах таємниці кривавих злочинів? «И это роковое зеркало начало свой смертоносный путь. Список его жертв, приведенный в интернете, был впечатляющим, как и разнообразие причин смерти — от болезни до убийства. Единственное, что их объединяло, – смертельный исход для человека, владеющего этим зеркалом».

Автор: Ігор Бондар-Терещенко