5 книжкових новинок, які варто прочитати восени

Серед «осінніх» новинок – випробуване часом чтиво американського та аргентинського метрів, сатира на самодержавне буття наших сусідів, а також корисні поради з бізнесу. Натомість об’єднує їх одна спільна тема – людина на межі своїх можливостей. Погодьтеся, що, як будь-яка критична ситуація, описана експресивно та захоплююче, це варто уваги вдумливого читача.

 

1. Хуліо Кортасар. “Усі вогні – вогонь”

Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2018

Автор цієї збірки завжди вважався культовим письменником ХХ століття поряд з рештою представників латиноамериканського «магічного реалізму» – колумбійцем Габріелем Гарсією Маркесом, мексиканцем Карлосом Фуентесом, парагвайцем Аугусто Роа Бастосом, перуанцем Маріо Варгасом Льйосою. Що ж до цієї його збірки, то варто згадати, що в Україні виходило лише три книжки Хуліо Кортасара, але «вогняна» справедливо вважається одним з взірцевих видань його малої прози. В якій, додамо, буденна реальність змішується з романтичною давниною, як-от в оповіданні, що дало назву книжці, в якому історія кохання розгортається на тлі бою гладіаторів. Загалом до цього видання, присвяченого пам’яті першого перекладача Хуліо Кортасара українською – Юрка Покальчука (1941–2008), ввійшли п’ять перекладених ним і вперше випущених 1983 року видавництвом «Дніпро» оповідань у новій редакції Сергія Борщевського. Також спеціально для цієї книги Сергій Борщевський переклав три оповідання зі збірника «Усі вогні – вогонь», які відсутні у виданні 1983 року.

2. Чарльз Буковскі. “Жінки”

К.: КМ-Букс, 2018

Після «Поштамту» – книжки й періоду життя – в житті автор-героя цієї збірки оповідань настали зоряні часи. Тож не дивно, що «Жінки» – це суміш еротики, яка тільки може бути у затятого пияка, замішаної на «похмільній» філософії та чорному гуморі. З оповідання до оповідання жінки змінюють одна одну, ситуації мигтять, як у калейдоскопі, а сам головний герой – п’ятдесятирічний Генрі Чинаскі – нарешті відчуває, що прийшов його зоряний час. Звісно, роман біографічний, як більшість книжок автора, зокрема задум написати «Жінок», за словами самого Буковскі, з’явився після того, як він прочитав «Декамерон» Бокаччо, бажаючи і собі написати «низьку, вульгарну комедію». У будь-якому разі, сам він вважав цей твір найкращим своїм романом.

 

 

 

3. Патрік Модіано. “Цирк іде”

Х.: Фоліо, 2018

Автора цього роману недаремно називають «віртуозом спогадів», і не в останню чергу тому, що викликає він до життя згадки про добре забуте, колись прочитане, ностальгійне та романтичне. «Чи любите ви Брамса?», наприклад, чи «Анну Предайль». Ось і цього разу мова про мандрівний цирк, яких, здавалося, не бракує у Франції, але саме він грає головну роль у цій симфонії почуттів, які зринули в серцях двох молодих людей. Зустріч була випадкова, ані хто вона, чи хто він – невідомо, та це й неважливо. Дівчина манить вулицями Парижа, і зникає, наче той самий цирк. Але ж лишилися спогади, і що тепер з ними робити? «Ми проїхали Булонський ліс. Потім Браму Мюет. Затим — Браму Пассі. Я трохи опустив скло та вдихав свіжий вітерець і аромат мокрого листя й вологого ґрунту. Мені хотілося гуляти під руку з Жізель алеями гаю, походжати понад озерами, біля каскаду водограїв або у садку Кателана, куди я не раз навідувався надвечір на метро, щоб відпочити від центру Парижа».

4. Елизавета Мельниченко. “Инопланетная Рашка”

К.: Саммит-Книга, 2018

Влучна сатира і довершена пародія в жанрі альтернативної історії, в яку складно повірити – настільки життя в інопланетній Рашці, яка тероризує землян-українців, схожа на наше сьогодення. При цьому події, що відбуваються в Україні – цілком реальні, натомість життя в Рашці – цілковитий державний абсурд, і не дивно, що у справі висміювання сумний реалій та інших пригод у цій історії згадується Котляревський, батько новітньої української літератури. По тому, як правитель Рашки – злісний Путкін відбуває рандеву зі «старшими товаришами» Леніним і Сталіним, саме автор «Енеїди» водить його всіма колами пекла. І все це схоже на старе добре царювання в «імперії зла», де живуть і діють знайомі персонажі – Лавров, Сурков, Міхалков. «Бесогон стоял на персидском ковре в кабинете Вована Вовановича и смиренно держал глаза долу. — Значит, пока я в поте лица отвоевываю по кусочкам земли у соседей, терплю унижения и санкции от Запада в этой связи, ты, скотина, снимаешь кино, в котором показываешь, что Сибирь и Дальний Восток, то есть бóльшая половина Рашки — это уже чужая для нее земля?.. — отчитывал его Повелитель».

5. Генефа Швиданенко, Ольга Пестрецова-Блоцька.
“Бізнес-економіка: 9Z”

К.: Віпол, 2018

Окрім теоретичної частини, у цій незвичній книжці не бракує суто практичних порад, дбайливо зібраних авторками, і які належать відомим мудрецям, філософам економістам, мистцям. «Грошима треба управляти, а не служити їм», – підказує Сенека, Річард Бренсон нагадує: «Гроші – поганий показник успіху. Гірше – тільки слава», а відомий економіст Дукер в епіграфі до розділу «Справжній фінансовий» менеджмент» наполягає: «Результатів можна досягти шляхом використання можливостей, а не шляхом вирішення проблеми», Що ж насправді керує підприємством і підприємцями? Відповіді – на кожній сторінці, а в цілому основі книжки – корисні матеріали, висновки та рекомендації, засновані на багаторічному досвіді одного з провідних українських фахівців з економіки професора Генефи Швиданенко та бізнес-консультанта підприємств Ольги Пестрецової-Блоцької. Обидві авторки діляться з читачами власними ідеями, які допоможуть ці самі 9z, заявлені у назві книжки – Zалюбки Zбагачуватися Zнаннями, Zвитяжно Zабезпечувати Zміни, Zаохочуваи Zаможне Zростання – і це реальна інформації про бізнес від професіоналів високого рівня в цікавих сюжетах і ситуаціях.

Автор: Ігор Бондар-Терещенко