Буковскі, Лінч і муха Марія – 5 книг, які здивують

…Читаючи ці книжки, приємно буде дізнатися, що сучасна література може і вміє дивувати не менш успішно, ніж її класична посестра. Навіть реальне життя автори описують, як захопливу подорож у творчі світи, а казкові вигадки у них нагадують цікаві бувальщини.

 

 

 

1. Девід Лінч, Крістін МакКенна. Кімната снів.

К.: Видавництво Жупанського, 2020

Ім’я автора цієї книжки давно стало символом унікального, ні на кого не схожого митця, кожна нова робота якого одразу здобуває статус культової. Запустивши серіал «Твін Пікс» у 1990 році, Девід Лінч став, без перебільшення, відомим на увесь світ, а фрази «Хто убив Лору Палмер?», «До біса смачна кава» та «Сови не те, чим здаються» перетворилися на популярні меми. Створена ж ця книжка доволі оригінально. Спочатку один автор (власне, журналістка та критикиня Крістін МакКенна) складає життєпис героя на основі розмов більш ніж з тисячею людей (близькі, рідні, колеги), потім він сам пише свою версію, послуговуючись спогадами інших. По суті, діалог людини з власною біографією, чи не так? Усе це дає змогу якнайбільше дізнатися про життя і становлення Девіда Лінча як митця, про речі, що вплинули на нього і в подальшому знайшли відображення у його світогляді та його кінострічках, а також зазирнути за лаштунки його безмежної внутрішньої імперії.

2. Чарльз Буковскі. Капітан пішов на обід, корабель захопили матроси.

Івано-Франківськ: П’яний корабель, 2019

Автор цього щоденника – видатний американський письменник і поет, який давно став культовою фігурою у всьому світі; найкращим поетом Америки називали його Том Вейтс і Жан Жене. Ця книжка – записи останніх двох з половиною років життя Буковскі. Іподром, старість, пиятика, жінки – здається, автор все життя тільки про це й думав. Тут немає початку або кінця, тож весь щоденник – не більше, ніж остання зустріч зі старим другом, бесіда за пляшкою. «Мені подзвонив жокей нижчого ранґу. «Там нікого не було. Це кінець. Мені потрібне нове заняття. Думаю, я візьму собі текстовий процесор і стану письменником. Напишу про тебе…». Його голос звучав з автовідповідача. Я йому передзвонив і привітав з тим, що він прийшов другим на коні, який котирувався 6 до 1. Але він був пригнічений. «З жокеєм нижчого ранґу покінчено. Це кінець», – сказав він.

 

3. Виктор Хорунжий. Муха Мария.

К.: Space One, 2020

Ця книжка вийшла у новому київському видавництві «Space One», в якому вже побачили світ твори в жанрі містичного роману, психологічного фентезі, а тепер ось – дитячої книжки на цілком «дорослу» філософську тему. Героїня цієї історії – звичайна муха, яка народжується разом з усіма своїми родичами, мешкає у багатоквартирному будинку по вулиці Оселедця у кварталі Риб’ячих Черепів, вчиться у школі, потрапляє у павучі пастки, готуючись згодом працювати на господаря. І нічого кращого у її житті на цьому світі з його жорстокими законами не сталося, якби вона не познайомилася з безтурботним комариком Феліксом та гусеницею, яка побачила уві сні свою мрію – ромашкове поле поруч з безмежним океаном. І хоч нову подругу тримає її незграбне тіло, а комарик занадто слабкий, щоб самому щось міняти, але мрія, розділена на трьох, дарує шанс Марії і її друзям здобути свободу. І нехай попереду їх чекають драми і навіть трагедії, але це краще, ніж колишнє життя і смерть на смітнику. «До сих пор слабо веря в свое счастье, я поднялась в воздух и полетела вперед, петляя среди стеблей и листьев диких трав, – радіє маленька героїня. – И только преодолев достаточное расстояние, набрала высоту, чтобы решить, куда же мне теперь держать путь».

4. Андрій Кокотюха. Врятуйте Бетмена.

Х.: Фоліо, 2020

Автор цієї книжки, до якої увійшли дві повісті про пригоди Максима Білана та Дениса Черненка, пропонує нам поринути у небезпечні та веселі пригоди разом із шаленою парочкою юних сищиків та їхніх друзів. Зокрема за сюжетом першої історії, у школі вирішили улаштувати костюмований бал з конкурсом супергероїв. Здавалося б, нічого небезпечного. Однак на тих, хто записався на конкурс, розпочинається справжнє полювання із залякуванням і насильством. Все серйозно, як ніколи. І тим, хто спробує захистити інших, теж дістанеться. Тож Максиму та його друзям доведеться-таки поламати голову, аби вирахувати підступного злочинця і врятувати справжнього Бетмена. Друга повість «Фальшиве кіно» нагадає підліткам про те, наскільки небезпечним є дорослий світ і як уникнути небезпеки, яку готує майданчик, де знімають кіно, – хоча знятися в кіно мріє кожен.

 

5. Ренді Данкан, Метью Сміт, Пол Левіц. Сила коміксів. Історія, форма й культура.

К.: ArtHuss, 2020

Ця книжка стане в пригоді всім, хто цікавиться коміксами, історією їхньої появи, жанровим розмаїттям, ключовими постатями чи особливостями сучасного глобального ринку. Автори проведуть читача різними епохами — з ХІХ століття, від перших карикатур Родольфа Топфера й Томаса Наста, яких вважають родоначальниками жанру, через насичені дешевими журналами й ексцентричними героями 1910-1920-ті, коли з’явились Тарзан і Зорро, до 1930–1940-х, коли на світ народилися Супермен і Бетмен, через 1950–1960-ті, коли виникли всім відомі нині синдикати Marvel i DC, 1980–1990-ті (час виходу зоряних «Вартових» і «Мауса») — і закінчать 2010-ми з їхніми новими тенденціями. Автори ретельно аналізують кожен аспект, не забуваючи щедро ілюструвати свої тези прикладами і фотографіями, тому коміксів у книжці про комікси точно не буде замало!

Автор: Ігор Бондар-Терещенко