Знання на мільйон. П’ять найдорожчих книг в історії людства

Книги – це не тільки джерело знань, а й вигідна інвестиція, особливо, якщо їхня вартість дорівнює мільйонам доларів.

Історія аукціонних будинків знає безліч випадків, коли рідкісні й історично-цінні книги продавалися за величезні гроші. Одніа з найбільших колекцій старовинних книг належить Білу Гейтсу, де головною окрасою є Лестерський кодекс, придбаний за 30 млн доларів. Пропонуємо увазі ще кілька книг, чия вартість б’є рекорди аукціонів по всьому світу.

Лестерський кодекс, Леонардо да Вінчі, 1506-1510 роки

© Public Domain

Лестерський кодекс – це колекція знаменитих наукових праць італійського ренесансу. Формально, це не зовсім книга, а, зошит да Вінчі, де він записував свої відкриття і спостереження дзеркальним шрифтом і робив замальовки. У листопаді 1994 року Кодекс був проданий на аукціоні Christie’s Білу Гейтсу за рекордну суму в 30,8 млн доларів. Зараз манускрипт активно демонструється в музеях.

Копія Великої хартії вольностей 1215 рік

© Wongm/Creative Commons

Політико-правовий документ, який захищав ряд юридичних прав і привілеїв вільного населення середньовічної Англії – один з головних документів в історії. У 2007 році рідкісна копія хартії, віком 710 років, пішла з молотка за 21,3 мільйона доларів. Власником став Девід Рубенштейн – американський бізнесмен.

Євангеліє Генріха Лева, 1188 рік

© public domain

Це рукописне видання було створено за наказом Генріха Льва – герцога Саксонії і Баварії. Манускрипт містить 226 сторінок, супроводжуваних 50-ю ілюстраціями, оформленими в романському стилі ченцями аббатсва Хельмарсхаузен. Після смерті герцога книга довго вважалася загубленою, але була знайдена в 1861 році. Через 120 років невідомий торговець виставив Євангеліє на аукціон Sothebys, де її викупив уряд Німеччини за 11,7 млн доларів.

Птахи Америки, Джон Джеймс Одюбон, 1827-1838 роки

© Public Domain

За 11 років в США було створено 200 екземплярів першого видання книги. Формат книги вражає – 127 см заввишки. Всі 435 сторінок розфарбовані вручну. Більшість птахів зображені в натуральну величину. На сьогодні відомо про існування 120 копій. Одну з таких у 2010 році продали за 11,5 млн доларів.

Кентерберійський розповіді, Джеффрі Чосер, кінець XIV століття

© Public Domain

Головний твір Чосера являє собою збірник з 22 віршованих і двох прозаїчних новел, об’єднаних однією темою: історії паломників, що прямують на поклоніння мощам святого Томаса Беккета. У 1998 році перший екземпляр книги придбав бізнес-магнат Джон Пол Гетті молодший за 7,5 млн доларів.