10 продуктів харчування, які існують завдяки стародавній генній інженерії

Генетично модифіковані харчові продукти начебто здаються сучасним явищем, яке стало можливим лише завдяки добре фінансованим лабораторіям та аналізу геному. При цьому більшість споживачів не розуміють, що більшість харчових культур вже були генетично модифіковані тисячі років тому, докорінно відрізняючись від своїх диких предків.

1. Мигдаль

Мигдаль, який всі їдять сьогодні, є одомашненным видом, який був отриманий з декількох видів дикого мигдалю, всі з яких гіркі, колючі і містять смертельні кількості ціаніду. Які саме види були використані для створення сучасного мигдалю, невідомо. Тим не менш, очевидно, що люди обрали і схрещували солодкі сорти гіркого мигдалю до тих пір, поки горіхи не стали їстівними.

2. Кавун

Сучасний кавун є однією з найбільш сильно модифікованих культур в історії людства. На південь від Сахари африканці створили перші одомашнені різновиди кавунів, які були набагато більш дрібні за розміром і різні за кольором. Після появи кавуна в Азії і Європі він став, по суті, мясистішим, солодшим і більшим.

Порівняно з початковими кавунами, знайденими в дикій природі, які складалися в основному з насіння і важили всього лише 80 грамів, сучасні кавуни на 91,5 відсотків складаються з води і важать 2-8 кг. протягом декількох тисяч років штучного відбору середній обсяг кавуна збільшився в 1 680 разів. Апетитний червоний колір плоду також з’явився відносно недавно завдяки штучному додаванню в нього лікопену.

3. Броколі, цвітна капуста та інші сорти

Брокколі не існує в дикій природі. Також немає цвітної капусти, качанної капусти, брюссельської капусти, листової капусти і інших сортів цієї культури. Всі ці рослини є результатом штучної гібридизації людиною рослини під назвою капуста городня.

У дикому вигляді ця рослина має кілька великих листя, а також пучки дрібних жовтих квітів. Різні підвиди, такі як брокколі або цвітна капуста, були створені шляхом модифікації генів.

4. Банани

Створюється таке враження, що банани були спеціально розроблені для приматів: вони м’які, без кісточок, їх зручно брати в руку і з них легко знімати шкірку руками. Насправді, дикі банани є в основному неїстівними: вони крихітні, суворі і повні насіння.

Ті банани, якими всі люблять ласувати сьогодні, стали зовсім іншими після низки генетичних модифікацій. Люди добивалися цієї специфічної мутації протягом принаймні 6500 років.

5. Кукурудза

Дикий предок сучасної кукурудзи – трава відома як “zea” або “teosintes”. Стародавні мезоамериканці почали селективно розводити цей вид ще 10 000 років тому. Як стверджують археологи, ці м’які, крохмалисті рослини з’явилися як ніби в один момент – раптово і загадково.

Секрети розвитку кукурудзи були виявлені лише нещодавно завдяки молекулярно-генетичному аналізу. Найбільш важливою зміною було придушення розгалуження стебел. Різниця між давньої і сучасної версіями кукурудзи – цілих п’ять генів .

6. Гарбуз

Гарбузи, кабачки і всі інші баштанні були вирощені з крихітних давніх рослин. Всі вони належать роду cucurbita (гарбуз), який став одним з найбільш важливих груп рослин, уживаних у їжу людиною. Як і кукурудза, гарбуз була одомашнений в Північній і Південній Америці принаймні 7000 років тому. Стародавні сорти були маленькими, з дуже гіркою м’якоттю і кількома насіннями. У якийсь момент люди домоглися того, що гарбуз виробляв більше насіння.

Пізніше в історії при селекції більшу увагу було приділено створенню різних форм, розмірів і типів м’якоті. Батьківщиною гарбузів є Північна Америка, але сьогодні не існує відомого дикого сорти цієї рослини. Ще задовго до їх одомашнення (близько 14 тисяч років тому), коли люди вперше прибули на континент, ранні сорти гарбуза вже майже вимерли.

7. Полуниця

Солодка соковита полуниця — вельми “юна” рослина. Крихітні ягоди, які були предками полуниці, збирали на Британських островах ще під час льодовикового періоду, але та полуниця, якою люди насолоджуються сьогодні, була виведена в 1750-ті роки. Математик і інженер Амеди-Франсуа Фрез’є почав експериментувати з селекцією суниці.

Після десятиліть проб і помилок полуниця була створена у Франції шляхом схрещування цієї рослини з лісовими ягодами з Америки. Величезний, “сучасний” вигляд полуниці з’явився випадково під час експериментів по гібридизації в 1806 році.

8. Авокадо

Оригінальні, примітивні форми авокадо найкраще можна описати як “фрукти, схожі на авокадо”. На відміну від м’ясистої щільної шкірки сучасних авокадо, більшість видів цих диких рослин укладені в тверді оболонки і дуже маленькі — 5-7 см в діаметрі. М’якоть диких плодів шорстка, а не пастоподібна і її дуже мало — майже весь простір усередині плоду займає кісточка.

Протягом більшої частини свого часу в якості одомашненої культури авокадо залишалося практично незмінним, оскільки мало статус священної рослини в тропічній Мезоамериці.

9. Кава

Генетично модифікований стародавніми кави.
© novate.ru

Кава в зернах є нещодавно створеною і культивованою рослиною. У цей список вона була включена не тому, що була докорінно змінена у порівнянні з її дикої формою, а тому що є дуже багато різновидів кави, створених виключно для задоволення тяги людей до нових смаків.

Вперше каву почали культивувати в Індії протягом 1600-х років, а сьогодні існують кілька десятків його різновидів і безліч сортів у межах цих видів. Всі сучасні, генетично модифіковані сорти походять від стародавньої арабіки, яка сама по собі представляє гібрид загадкового походження.

10. Пшениця

Вирощування пшениці почалося давним-давно. Насправді, виникнення самої людської цивілізації почалося, коли первісні люди перейшли від кочового способу життя мисливців-збирачів до способу життя, заснованого на розведенню сільськогосподарських культур. Пшениця була однією з перших і найбільш важливих культур, вирощуваних протягом цього часу, а перші населені пункти виникали навколо місць, де ця їжа могла бути вирощена.

Спочатку первісні люди були задоволені збором насіння диких трав. Але незабаром (навіть раніше, ніж люди почали робити глиняний посуд) вони почали збирати рослини з районів, де вони виростали з великою кількістю насіння, і пересаджувати їх у себе вдома.

За матеріалами novate.ru

 

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close