in ,

П’ять кращих книг українською, які допоможуть зрозуміти сучасне мистецтво

Чорний квадрат Малевича, Насіння соняшника Ай Вейвея, Три м’ячі Джеффа Кунса, зрозуміти ці твори часом не так просто, адже сучасне мистецтво – це послання, яке потрібно вміти прочитати. Тутка вибрав книги, які дадуть відповідь на багато питань і доступною мовою пояснять в чому сенс робіт відомих авторів.

Що це Взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі. Уілл Ґомперц. Видавництво ArtHuss


18176153_2275603982665748_1220292755_o-1-718x1024_02

Вілл Ґомперц – редактор BBC Arts. Сім років працював директором галереї Tate. Серед його зацікавлень особливе місце займає сучасне мистецтво. Ґомперц пише про мистецтво для The Times, Guardian та BBC. Нещодавно нью-йоркський журнал Creativity визнав Ґомперца одним із п’ятдесяти видатних креативних мислителів.

Автор не забув ні про квадрат Малевича, ні про банки супу Енді Ворхола і дотепно і влучно охарактеризував менш відомі, але не менш важливі віхи в історії створення сучасного арт-простору. У своїй розповіді про річну історію сучасного мистецтва Гомперц не ставить перед собою завдання оцінювати ті чи інші твори, але дає читачам «короткий курс» культурних кодів, що дозволяють самостійно орієнтуватися в сучасному художньому просторі і розбиратися, де фікція, а де – справжній витвір мистецтва.

Це Воргол. Кетрін Інґрем. Видавництво Старого Лева


vorgol_00

Авторка книги – незалежний історик мистецтв. Арт-видання про одного з основоположників поп-арту Енді Воргола, мабуть, найвідоміших і найбільш суперечливих постатей в мистецтві другої половини XX століття. Він віртуозно творив культ себе як ексцентричного генія і довів, що мистецтво може приносити прибуток.  Цей ілюстрований життєпис художника включає неймовірні факти з його біографії і знамениті картини, що захоплююче і без зайвих прикрас розповідають про життя та творчість митця.

 

33 митці у трьох актах. Сара Торнтон. Видавництво ArtHuss


arthuss

Сара Торнтон – відома британська журналістка та соціолог. Авторка світових бестселерів про мистецтво. Книга пропонує вражаючу добірку розповідей про зустрічі з митцями, від міжнародних суперзірок до непублічних викладачів мистецтва, котрі хоч і не мають комерційного успіху, але розширяють уявлення про те, чим є сучасне мистецтво. Торнтон розповідає про свій візит до Ай Вейвея після його ув’язнення, про публічні лекції Джеффа Кунса. Вона зустрічається з Демієном Гьорстом у його майстерні, в якій він вперше за багато років на самоті створює живописні полотна і захоплююче розповідає про ці зустрічі у своїх історіях.

Казимир Малевич. Київський период. Видавництво Родовід


malevich.

Історія появи книги – дуже цікава: Наприкінці 2015 року мистецький світ облетіла новина – в Києві віднайдені нові тексти Казимира Малевича та документи, що стосуються його викладання в Київському Художньому Інституті в 1929-1930 роках. Архіви Мар’яна Кропивницького, асистента Малевича, за якими спеціалісти полювали десятиліттями, раптом знайшлися під час реконструкції лекцій видатного художника і теоретика мистецтва, приуроченої до 100-ліття створення «Чорного квадрата».

У текстах відкривається не лише професійна сторона життя, але й приватна. Тут ми бачимо образ вразливого чоловіка, якому не вистачало побутового комфорту і турботи дружини. Книга – це кропітка робота над архівами і безліч цікавих фактів про життя художника. Упорядкована Тетяною Філевською, вона стала надзвичайною подією не тільки книжкового, а й мистецького світу.

Франсуаза Барб-Ґалль. Як розмовляти з дітьми про мистецтво ХХ століття. Видавництво Старого Лева


jak_rozmovliaty_z_ditmy_pro_mystectvo_20_st_0_1

Друга книга французької письменниці і мистецтвознавця, яка пропонує практичні поради для залучення дітей до мистецтва минулого століття. Картини сучасників часто здаються занадто складними навіть дорослим, але це не означає, що для дітей сучасне творчість – зовсім «інша планета». Щоб дитина зрозуміла і полюбив мистецтво ХХ століття, потрібен правильний підхід.

Найбільшу увагу авторка зосереджує на роботах другої половини XX століття, оскільки вони зазвичай непрості для розуміння й інтерпретацій.

Фото заголовку
За матеріалами

Сподобалось?

7 сімейних таємниць, які краще не розповідати дитині

10 звичайних овочів, які виглядають як знахідки з іншої планети