Мозок вміє розв’язувати наші проблеми, коли ми спимо — варто вміти ним скористатися!

“Ранок від вечора мудріший” — універсальне прислів’я, яке є, напевне, чи не у всіх мовах світу (європейських — точно). Чому вранці легше знайти розв’язання тих проблем, які звечора здавалися Гордієвим вузлом? Ми самі в Тутка здивувалися, але наука каже, що якщо ми навчимося в повноті використовувати можливості своєї підсвідомості, то й життя стане простішим.

Річ іде про період сну. Саме вночі мозок знижує активність одних ділянок (наприклад, префронтальної кори) і посилює роботу інших. Так, поки з корою спить наша емоційність, індивідуальність, підсвідоме гуляє на повну. Воно аналізує всі події минулого дня й закарбовує їх у довготерміновій пам’яті. Якщо в нього на шляху виникають нерозв’язані моменти — воно береться і за них.

Александр Белл сказав, що “мозок — це неймовірний орган нашого тіла, який безупинно працює. Вночі він вирішує те, що ми не могли вирішити вдень”. Саме тому людина завжди на ніч обмірковувала важливі справи, а вранці рішення приходило саме по собі.

Підсвідомість — не чарівна фея, яка все вирішить за нас. Щоб вона могла нам допомогти, багато думайте над проблемою, аналізуйте впродовж дня, – і рішення прийде вночі. Ну принаймні постарається прийти.

Не варто недооцінювати те, що ми снимо чи бачимо одразу після пробудження. Поки ми бачимо сни (а відбувається це у фазі швидкого сну) вирішення складної ситуації може прийти дуже несподівано.

Хоч ми й не маємо над снами жодного контролю, щодо останніх учені провели цікаве дослідження. Вони будили людей у різних фазах сну — глибокому чи легкої дрімоти — і просили розгадати анаграми. Люди, яких вирвали з фази легкого сну, на 32% краще впоралися із завданням.

Як уві сні знайти розв’язання проблеми?

Насамперед визначтесь з тим, що вас непокоїть (завершувати чи продовжувати стосунки, змінити роботу, переїхати).

1. Зафіксуйте проблему

Щоб нічого вас не відвертало, перед сном трохи часу присвятіть цій проблемі: згадайте, чому вона вас турбує і що ви вже зробили, щоб її розв’язати.

2. Означте часові рамки

Скажіть собі подумки: “Хотів би знайти вирішення ситуації до 7:00 завтрашнього ранку”. Запрограмуйте мозок на більш ефективну роботу, визначивши для нього дедлайн.

3. Запишіть свої думки,

Одразу по пробудженні запишіть свої думки на аркуші паперу (приготувати заздалегідь), що б не прийшло вам у голову. Якщо жодних думок не виникло — не розчаровуйтеся: підсвідомість — не кур’єр, який привозить додому свіженькі булочки. Наберіться терпіння і чекайте.

4. Виділіть час на роздуми

Наступні пів години присвятіть обмірковуванню проблеми, запишіть усе, що спадає вам на думку, навіть найбезглуздіші розмірковування. Можна пити каву чи чай та слухати приємну музику.

5. Зробіть висновки

Перечитайте ще раз все, що ви написали, і підбийте підсумки всієї інформації.

Одразу рішення ви, можливо, не знайдете, та однозначно здивуєтеся, наскільки багато нових шляхів розв’язання проблеми вдалося знайти.

Як гадаєте, чи варто спробувати таку методику? А ви б спробували?