Як врятуватися при ядерному вибуху

Нехай нікому з нас ці поради не знадобляться.

То як вижити при ядерному вибуху? Завжди потрібно сподіватися на краще, але готуватися до гіршого. 

Ми в Тутка вирішили підготувати невеличку інструкцію для наших читачів, як діяти в разі удару. Занотовуймо!

Уявити масштаби наслідків детонації всіх ядерних зарядів практично неможливо. Існує науково обґрунтований план дій, який може врятувати сотні тисяч життів у зоні ураження ядерного вибуху. Одним з найнебезпечніших факторів впливу є радіоактивне зараження.

Один вибух створює таку вогняну кулю, яка здатна зруйнувати кілька міських кварталів і ударну хвилю, яка пошкодить будівлі на відстані кількох кілометрів. На превеликий жаль, ніхто і ніщо в межах такої кулі вціліти не зможе. Однак для тих, хто перебув у зоні ударної хвилі та за її межами наш протокол може бути єдиним шансом на порятунок.

Найперше правило при ядерному вибуху, як і при торнадо чи ураганах, – залишатися всередині будівлі. Це – найкращий спосіб залишатися захищеним.

Міцні стіни будівлі захистять вас від ударної хвилі, іонізувального чи теплового випромінювання. Ударна хвиля розповсюдиться на кілька кілометрів від центру вибуху за лічені секунди, тож міцні стіни будинку та навіть перебування в його підвалі захистить вас та рідних від тепла й уламків.

Якщо теплова куля знаходиться близько до поверхні землі, критично важливо знайти укриття та перебувати там, адже небезпечна куля підійме в повітря тисячі тонн сміття, уламків. Останні, підняті в атмосферу, разом з залишками ядерного пилу, формують радіоактивне забруднення – найбільш небезпечний довготривалий вплив ядерного вибуху. Часточки, розміром як піщинка, є джерелам іонізувального випромінювання, котре здатне вибивати електрони з атомів. Вплив великої дози такого випромінювання може спричинити рак, радіаційні опіки, променеву хворобу, пошкодження клітин та навіть смерть.

На висоті отруєні часточки будуть керуватися повітряними потоками, які можуть нести потенційну загрозу на ділянці до декількох десятків кілометрів від епіцентру вибуху.

Ті будівлі, які захистили вас від вибуху, захистять вас і від радіоактивних речовин. Потужність випромінювання знижується, коли воно проходить через простір і речовину. Якщо радіація однаково активно проходить крізь зачинене чи розбите вікно, то металеві ставні, цегляні, бетонні споруди, земляні насипи захистять нас значно краще. І, оскільки з моменту випаду перших радіоактивних осаджень, вони зменшуються вдвічі за першу годину, на 80% – за першу добу, перебування всередині приміщення впродовж перших 24 годин може значно зменшити ваші шанси одержати найважчу дозу опромінення.

Після вибуху у вас буде лише 15 хвилин, щоб знайти безпечний прихисток, адже по спливу цих хвилин відбудеться осідання радіоактивних часточок. Найперші, а заразом і найважчі осадження, зупиняються в повітрі та на дахах будівель, тож сховища під землею чи посеред високоповерхівок – найкращий вибір.

Що робити людям, які все ж потрапили під перші радіоактивні осадження?

 • Після знаходження безпечного місця зніміть взуття та увесь зовнішній одяг;
 • Одяг та взуття віднести якнайдалі;
 • Ретельно вимити всі незахищені ділянки тіла;
 • Не виходьте з укриття щонайменше впродовж години, в ідеальному варіанті – 24 години.
 • Стежте за інформацією від рятувальників. Врахуйте те, що в більшості стільниковий, теле- та радіозв’язок будуть недоступними. Проте одна чи дві хвилі радіо будуть працювати, тож дочекайтеся від них повідомлення з подальшими вказівками щодо плану дій.

Хоча ядерна зброя і вважається однією з найбільш небезпечних, дослухайтеся до цих правил.

Сподівайтесь на те, що цього ніколи не трапиться та пам’ятайте 3 основні правила:

 1. Ховайтесь усередині!
 2. Залишайтесь усередині!
 3. Очікуйте інформації!

ВООЗ склав список рекомендацій, які можуть врятувати вам життя:

 1. закрийте очі і ні в якому разі не дивіться на ядерний “гриб” – осліпнете;
 2. ляжте на землю, підклавши руки під тулуб – в такому положенні залишайтеся, поки не пройдуть дві ударних хвилі;
 3. закрийте обличчя і дихальні шляхи шарфом або хусткою.

Джерело